Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Smycz dla królika - jak założyć i wybrać smycz?

2017-12-19
Smycz dla królika - jak założyć i wybrać smycz?

Smycz dla królika

W przypadku smyczy dla królika równie istotne jak sama smycz jest to, do czego jest ona przytwierdzana – do obroży, czy do szelek, a jeśli do szelek – to jakiego typu. Zatrzymajmy się na tym wątku, bo ten właśnie aspekt decyduje nie tylko o wygodzie, ale i bezpieczeństwie naszego pupila. Otóż smyczy dla królika w żadnym przypadku nie wolno przypinać do obroży, ani innego sznurka obwiązanego wokół szyi. Grozi to uszkodzeniem delikatnego króliczego kręgosłupa albo uduszeniem zwierzęcia.

Smycze dla królików miniaturek przypinamy jedynie do specjalnych szelek. Najlepiej, by były to szelki pełne, przypominające kaftan, opinający tułów zwierzęcia, dobrym wyborem są też szelki w kształcie litery H, wykonane z nylonowych pasków. Odradza się przypinanie smyczy dla królika do szelek w kształcie ósemki, wykonanych ze sznurka.

Czytaj też: Szelki dla królika - jak założyć i jakie kupić?

Smycz dla królika – jaka powinna być?

Smycz dla królika powinna być krótka albo typu flexi, czyli automatyczna, blokowana. Powinna być wykonana z wytrzymałego tworzywa, na przykład nylonu, który przetrwa próby przegryzienia – można podejrzewać, że królik będzie usiłował przegryźć smycz. Pamiętajmy o gwałtownych ruchach, które może wykonywać królik – chodzi zarówno o jego naturalny sposób poruszanie się, jak i wrodzoną płochliwość. Zakładając smycz dla królika, należy wziąć na to poprawkę. Nie zaleca się też, by smycz dla królika dawać do ręki dzieciom, zwłaszcza małym. Ich niezborne, gwałtowne ruchy i brak wyczucia mogą zrobić krzywdę zwierzęciu.

Zobacz produkty z kategorii: Akcesoria dla królika

Jak założyć smycz królikowi?

Zanim przytroczymy smycz dla królika do szelek, spróbujmy przyzwyczaić zwierzę do samych szelek. Nie jest to łatwa rzecz, zwłaszcza że wiele modeli jest dość uciążliwych, jeśli chodzi o samo zakładanie – aby ułatwić sobie zadanie, warto znaleźć model rozpiany. Szelki zakładamy królikowi dbając o to, by zwierzę nie zestresowało się i nie wystraszyło, dobrze jest to zrobić trzymając je na kolanach, głaszcząc i przytulając.

Pierwsze kroki w szelkach zwierzak powinien zrobić w domu, jeszcze bez smyczy. Jeśli wyczujemy opór, nie należy nalegać, a z kolejną próbą poczekać do następnego dnia. Wobec całkowitego braku postępu można spróbować zwierzę obłaskawić przysmakiem, jednak należy uważać, by przysmak nie stał się jedynym bodźcem warunkującym możliwość założenia szelek.

Sprawdź: Transporter dla królika - jak przewozić królika?

Jak nauczyć królika chodzić na smyczy?

Jak nauczyć królika chodzić na smyczy? Często potrzebny jest do tego mały podstęp i dwa rekwizyty: kliker i przysmaki dla królika. Pierwszy to małe urządzenie wydające dźwięki interesujące zwierzę, stosowane choćby w tresurze psów. Przysmak to coś atrakcyjnego do przekąszenia. Wyposażeni we wspomniane akcesoria, mając królika na smyczy, stajemy nieopodal i wydajemy dźwięk, jednocześnie pokazując smakołyk i delikatnie pociągając za smycz.

Możliwe, że zwierzę zareaguje i wykona ruch w naszą stronę. Możliwe też, że nie wydarzy się nic. Nie należy się wówczas zrażać, tylko w następnych dniach podjąć kolejne próby ze smyczą dla królika. Pamiętać należy jednak o naczelnej zasadzie: nic na siłę.

Czytaj także: Zabawki dla królika. Jak bawić się z królikiem?

Królik na smyczy

Jeśli ktoś ma ochotę użyć smyczy dla królika i dumnie przeparadować ze zwierzakiem przez osiedle, radzimy o tym zapomnieć. Królik na smyczy nie będzie, niczym pies, chodzić przy nodze. W ogóle ciężko go będzie zmusić do linearnego przemieszczani się z punktu A do punktu B. Poza tym królik jest – jak wspomnieliśmy – zwierzęciem płochliwym. W czasie spaceru będzie się obawiać napotkanych psów, a nawet ptaków. Po co więc w ogóle smycz dla królika, gdzie i w jakich okolicznościach możemy z niej bezpiecznie korzystać? Tak naprawdę najlepszy jest własny ogród, ewentualnie łąka w jakimś ustronnym miejscu.

Zobacz też: Polecane

pixel