Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Domek dla królika? Drewniany, z kartonu - jaki wybrać?

2017-12-19
Domek dla królika? Drewniany, z kartonu - jaki wybrać?

Domek dla królika

Domek dla królika może być zupełnie prosty, może też być małym dziełem architektury – wszystko zależy od naszych upodobań i zasobności kieszeni. Domek dla królika może kosztować 30-40 zł, ale może też osiągać cenę rzędu kilkuset złotych. Dużo zależy od jego wielkości, użytych materiałów i jakości wykonania. Domek dla królika niezwykle łatwo jest zbudować również samemu i nie potrzeba do tego wielkich talentów konstruktorskich, przynajmniej jeśli chodzi nam o zaspokojenie potrzeb królika, a nie własnych ambicji. No właśnie – potrzeb. Do czego w ogóle służą domki dla królików?

Czytaj też: Szelki dla królika - jak założyć i jakie kupić?

Domek dla królika - po co?

Domki dla królika przypominają często kształtem siedziby ludzkie – to jakby miniaturowe domki letniskowe czy altany działkowe, czasem zdarzają się też bardziej wymyślne formy, na przykład małe zamki. Mimo tego domki dla królika zaspokajają oczywiście nie nasze, ludzkie potrzeby, a królicze. Mówiąc krótko, domki dla królika mają za zadanie udawać króliczą norę, czyli miejsce, w którym można się schować.

Jak zrobić domek dla królika?

Jak zrobić domek dla królika? To dziecinnie proste, jeśli ktoś ma choć odrobinę zmysłu technicznego. Zakładamy, że będzie to domek dla królików drewniany – stabilny i łatwy do wykonania za pomocą domowych narzędzi. Zanim przystąpimy do prac, musimy przygotować projekt (samodzielnie albo podejrzeć w Internecie). Ze względu na niewielką masę przyszłego lokatora, projekt domku dla królika nie musi oczywiście posiadać specjalistycznych wyliczeń, wystarczy określenie wymiarów i kształtu, by dokonać zakupu odpowiedniej ilości materiałów. Jaka powinna być wielkość domku da królika? Na pewno nie mniejsza, niż on sam, wiele więc zależy od tego, jakie zwierzę mamy. Dostępne na rynku modele gotowe często mają wymiary w granicach 30x50 cm.

Sprawdź produkty z kategorii: Akcesoria dla królika

Domek dla królika - jak zrobić ściany i dach?

Aby domek dla królika był solidny, w pierwszej kolejności z desek o kwadratowym przekroju przygotowujemy szkielet w zaprojektowanym przez nas kształcie. Dopiero w drugiej kolejności do szkieletu przykręcamy płaskie deski ścian i dachu. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przykrycie domku dla królika, będą deski elewacyjne, które zachodzą na siebie – jeśli domek ma stać na zewnątrz, takie rozwiązanie uchroni jego wnętrze przed deszczem.

Dach można też przykryć papą. Jeśli starczy nam technicznej inwencji, dobrze byłoby zaprojektować domek dla królika tak, aby jego podłoga była de facto wysuwaną szufladą. To niezwykle uprości proces sprzątania wnętrza z ewentualnych nieczystości, usprawni wymianę posłania itd. Drewniany domek dla królika powinien mieć oczywiście wejście – może to być zarówno sam otwór, jak w króliczej jamie, ale mogą też być zamykane drzwiczki – wszystko zależy od tego na ile samoobsługowy dla królika ma być domek.

Drewniany domek dla królika

Drewniany domek dla królika najlepiej jest w całości skręcić śrubami, nie używając do montażu kleju. Królik, choć nie jest gryzoniem, gryzie na potęgę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wbije zęby również w ściany swojego domku. Zdecydowanie nie byłoby wskazane, aby najadł się kleju.

Sprawdź: Transporter dla królika - jak przewozić królika?

Domek dla królika z kartonu

Ze względu na ceny drewna, wykonanie domku dla królika z desek może nas kosztować w granicach 100-200 złotych, jeśli konstrukcja ma być naprawdę solidna. To nie jest mało, nie jest to opcja dla tych, którzy na własnoręcznym wykonaniu domku chcieli zaoszczędzić względem gotowych produktów dostępnych w sklepach. Ale opcja tańsza istnieje. To domek dla królika z kartonu. Do jego wykonania wystarczy tak naprawdę jedno duże, kartonowe pudełko, którego nie musimy nawet kupować – zazwyczaj wystarczy poprosić o wydanie niepotrzebnego opakowania w najbliższym sklepie lub aptece. W pudełku wycinamy nożem z łamanym ostrzem drzwiczki oraz okno i… gotowe.

Tanio i szybko, a jak się znudzi albo zniszczy, bez żalu można wyrzucić. Oczywiście domek dla królika z kartonu posiada szereg wad. Jest mniej estetyczny, nie nadaje się do ustawienia na stałe na dworze. No i królik z łatwością może go potraktować zębami, więc jeśli mowa o zniszczeniu, to jest ono wielce prawdopodobne.

Zobacz: Karma dla królika

Polecane

pixel