Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Transporter dla królika - jak przewozić królika?

Transporter dla królika – bezpieczeństwo

Transporter dla królika nie musi być piękny. Musi być funkcjonalny i bezpieczny. Zarówno dla zwierzęcia, jak i kierowcy oraz pasażerów samochodu – jeśli mamy na myśli transporter dla królika miniaturki, służący do przewozu zwierzęcia autem. Temu nadrzędnemu założeniu podporządkowana musi być budowa przenośnej klatki dla królika (użyte materiały, sposób konstrukcji), jak i jej wielkość. Transportery dla królika mają za cel zminimalizować skutki ewentualnego zdarzenia na drodze (wypadku, kolizji, gwałtownego hamowania), a także uniemożliwić wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz. Łatwo jest bowiem wyobrazić sobie tragiczne skutki sytuacji, gdy królik nieskrępowany zaczyna buszować we wnętrzu pędzącego pojazdu.

Sprawdź również: Smycz dla królika - jak założyć i wybrać smycz?

Transporter dla królika – budowa

Jeżeli transporter dla królika ma służyć do przewozu zwierzęcia samochodem, powinien być wykonany z tworzywa sztucznego – solidnego plastiku. Powinien wprawdzie być wyposażony w otwory wentylacyjne, lepiej jednak, by nie był zbyt „otwarty”. Zamknięta budowa ograniczy dostęp niepokojących bodźców z otoczenia. Dno transportera dla królika powinno być płaskie i pełne, nie powinna się na nim znajdować żadna krata, w którą mogły by się zaplątać łapki zwierzęcia. Większość transporterów dla królika ma obłe kształty – i bardzo dobrze.

Do przewożenia zwierzęcia samochodem nie używamy transporterów dla królika wykonanych z wikliny, materiału, a już tym bardziej – w kartonowych pudełkach. Po pierwsze, tego typu przenośna klatka dla królika nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, po drugie w łatwy sposób może zostać przegryziona (dotyczy to zwłaszcza kartonowych pudeł), umożliwiając wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz. Oczywiście absolutnie zakazane jest przewożenie królików „luzem”, na siedzeniu. To gotowy przepis na nieszczęście dla siebie lub zwierzęcia.

Zobacz: Witaminy dla królików - jakie i kiedy należy podać?

Przenośna klatka dla królika

Przenośna klatka dla królika musi umożliwiać swobodny dostęp do zwierzęcia (wkładanie, wyjmowanie), jednocześnie uniemożliwiając mu szybką ucieczkę po otwarciu drzwiczek. Z tego powodu najczęściej zaleca się, aby transporter dla królika wyposażony był w drzwiczki zamontowane nie z boku, a u góry klatki. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla właściciela, a zarazem ograniczające możliwość niepożądanych ruchów ze strony królika.

Czytaj też: Szelki dla królika - jak założyć i jakie kupić?

Transporter dla królika wymiary

Jeżeli chodzi o transporter dla królika, wymiary powinny być dostosowane do rozmiarów naszego zwierzęcia – ze względu na bardzo zróżnicowane gabaryty zwierząt nie ma jednego, uniwersalnego wymiaru. Generalna zasada jest podobna, jak w przypadku przewozu psów albo kotów. Transporter dla królików nie powinien być ani za duży, ani za mały. W pierwszym przypadku zwiększałoby to ryzyko odniesienia obrażeń nawet w przypadku zwykłego ostrego hamowania, w drugim – uniemożliwiało swobodne poruszanie się w klatce.

Klatka do przewozu królika – wnętrze

Co bardzo ważne, królik nie powinien podróżować leżąc na gołym plastiku, z którego jest wykonane dno klatki. I nie chodzi tylko o jego wygodę oraz ewentualny chłód, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. W razie zdarzenia drogowego plastik w żaden sposób nie chroniłby zwierzęcia przez gwałtownym przesuwaniem się i rozbiciem o ścianki transportera. Ze względów bezpieczeństwa, transporter dla królika powinien być wyściełany grubym, miękkim kocem. Na ile się da, w ten sposób powinien być zabezpieczony nie tylko spód, ale i ściany klatki. Koc należy przytwierdzić bardzo stabilnie, aby jego brzegi nie przydusiły zwierzęcia.  

Zobacz też: Domek dla królika? Drewniany, z kartonu - jaki wybrać?