Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Szelki dla królika - jak założyć i jakie kupić?

Szelki dla królika

Szelki dla królika mogą być wspaniałym narzędziem tak naprawdę poszerzającym zasięg jego wolności, pozwalającym eksplorować nowe zakątki, czy to w ogrodzie, czy na łące. Jednak w niewprawnych rękach właściciela szelki dla królików równie dobrze mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia. Zwłaszcza, jeśli ma na sobie model szelek, którego nigdy nie powinno się zakładać królikowi. Nie mówiąc już o obroży. Jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi – pamiętajmy – królik, to nie pies. Ma inną budowę, inne zwyczaje, inną psychikę i inaczej się porusza.

Szelki dla królika – specyfika

Kupując szelki dla królika musimy uprzednio zapoznać się ze specyfiką tego zwierzęcia, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę anatomiczną. W szczególności chodzi o kręgosłup. Jest on po prostu bardzo słaby. Implikuje to zarówno wybór odpowiedniego modelu szelek dla królika, jak i sposób ich zakładania, a także postępowania z królikiem w czasie spaceru. Jeśli chodzi o charakterystyczne cechy królika, należy też pamiętać o jego płochliwości, co również będzie mieć pewne konsekwencje, gdy chodzi o stosowanie szelek.

Czytaj także: Zabawki dla królika. Jak bawić się z królikiem?

Szelki dla królika miniaturki

Na rynku dostępnych jest kilka typów szelek dla królika, niekiedy właściciele usiłują też wykonać takie szelki samodzielnie. To drugie z góry odradzamy – szelki dla królika to nie zabawka, tu nie ma miejsca na eksperymenty. Jeśli zaś chodzi o modele gotowe – też nie wszystkie nadają się dla królika. W żadnym razie nie stosujemy linki (sznurka) przytroczonego do obroży założonej na szyję królika. To w ogóle nie są szelki dla królika.

Takie psie rozwiązanie grozi złamaniem delikatnego króliczego kręgosłupa albo uduszeniem przy pierwszym mocniejszym szarpnięciu. Smycz wolno zaczepić jedynie do szelek! Przy czym i w tym przypadku należy wiedzieć, że nie każde szelki są polecane. Nie powinno się na przykład używać tych w kształcie ósemki, wykonanych ze sznurka. Najlepsze ze względów bezpieczeństwa modele mają pełną konstrukcję, z wyglądu bardziej niż szelki, przypominają szczelnie opięte kubraczki. Jeżeli chodzi o modele niepełne, wybierajmy takie, które z boku układają się na kształt litery H.

Sprawdź również: Smycz dla królika - jak założyć i wybrać smycz?

Szelki dla królika – jak założyć?

Mamy już szelki dla królika. Jak założyć je, by nie zestresować zwierzęcia i żeby zapewnić mu pełne bezpieczeństwo? Trzeba przyznać, że nie jest to proste zadanie. Królik, jak wspomnieliśmy, jest z natury płochliwy, więc zabieg ubierania w szelki może wzbudzić w nim strach, a przynajmniej niezadowolenie. Pytanie jak założyć szelki królikowi jest jednym z podstawowych zadawanych przez debiutujących właścicieli tych sympatycznych zwierząt. Z uniwersalnych rad na pewno przyda się ta: nic na siłę.

Szelki dla królika nie mogą się kojarzyć z przemocą, z czymś nieprzyjemnym, wymuszonym. Przed podjęciem próby założenia szelek, bierzemy zwierzę na kolana, głaszczemy, przytulamy, uspokajamy, oswajamy. Jako nagrodę można wykorzystać przysmaki dla królika. Dobrze, by szelki dla królika były rozpinane, a najlepiej w tym względzie sprawdzą się zatrzaski.

Sprawdź: Akcesoria dla królika

Szelki dla królika – nauka chodzenia

Królik to nie pies, nie ma co liczyć na to, że będzie z nami spacerować przy nodze. Ba, na początku w ogóle może mieć problem z poruszaniem się w szelkach. Specjaliści radzą, by w przypadku oporów stosować tak zwany kliker, czyli małe urządzenie używane w tresurze psów. Nawet, gdy królik ruszy się z miejsca, pamiętajmy, że jego ruchy będą szczególne. Będzie skakać zamiast iść czy biec, częste będą też zmiany kierunku oraz obiektu zainteresowania.

Między innymi dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane szelki dla królika, chroniące zwierzę przed uszkodzeniem kręgosłupa lub uduszeniem. Zakładając szelki dla królika i wychodząc z nim na zewnątrz, pamiętajmy o jego lękliwości. Zwierzę przestraszy się nie tylko napotkanych psów, ale nawet ptaków. Zwłaszcza na początek zawężajmy spacery do małych, ograniczonych płotem powierzchni.

Zobacz: Witaminy dla królików - jakie i kiedy należy podać?