Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla królika. Jak bawić się z królikiem?

2017-12-21
Zabawki dla królika. Jak bawić się z królikiem?

Zabawki dla królika - jak się bawić z królikiem?

Jesteś właścicielem królika i często zadajesz sobie pytanie: jak się bawić z królikiem? Zabawy niekoniecznie muszą wykorzystywać gotowe, dostępne w sklepach zabawki. Planując rozrywkę, pamiętajmy o naczelnej idei – wykorzystujemy, a jednocześnie zaspokajamy naturalne skłonności i popędy zwierzaka. Zabawy z królikiem mogą na przykład bazować na jego zamiłowaniu do kopania i rycia. Nie – nie chodzi o to, byśmy razem z nim ryli jamki w ziemi. Ale nawet w domowych warunkach możemy zorganizować zwierzęciu miejsce do kopania. Wystarczy do większego pojemnika, miski, pudełka wsypać trochę ziemi, żwirku do kuwet, gałęzi, liści. Królik prawdopodobnie będzie zachwycony, mogąc przegrzebywać się do dna.

Czytaj też: Szelki dla królika - jak założyć i jakie kupić?

Zabawy z królikiem - gryzienie

Szkoda ci mebli? Królik potrafi być dla nich bezlitosny. Królik nie jest wprawdzie gryzoniem (choć wiele osób za gryzonia go uważa), lecz zajęczakiem, ale gryźć lubi. To zwierzę po prostu ma potrzebę gryzienia. W ten sposób ściera zęby. Jedyne, co możemy zrobić, to zaspokoić jego instynkt w inny sposób, odwracając uwagę od sprzętów domowych. Zabawa z królikiem, a także zabawki i akcesoria dla królika powinny odpowiadać na tę naturalną potrzebę. Stąd tyle dostępnych na rynku urządzeń, takich jak gryzak dla królika.

Gryzak dla królika

Gryzak dla królika może przybrać dowolną formę, a do wyboru mamy zarówno gotowe urządzenia, dostępne w sklepach zoologicznych, jak i skonstruowane własnoręcznie. Zresztą – co tu konstruować. Gryzak dla królika może być kawałkiem gazety albo starej książki. Możemy do tego celu wykorzystać kawałek drewna, kilka gałązek – króliki zdecydowanie wolą drewno drzew liściastych, ale też tylko niektórych. Jako gryzak dla królika stosujemy drewno:

  • brzozy, 
  • klonu, 
  • wierzby, 
  • jabłoni, 
  • gruszy. 

Nie używamy natomiast drewna między innymi akacji, śliwy, moreli. Ciekawym, bezpiecznym i całkowicie bezkosztowym gryzakiem dla królika jest kawałek dobrze ususzonego chleba. Z kolei urządzenia dostępne w sklepach mają postać drewnianych kulek, sztucznych warzyw z sizalu (włókna z agawy) i tak dalej - dowolność jest naprawdę duża. Tym, na co powinniśmy uważać, kupując albo wykonując gryzak dla królika, są użyte materiały. Muszą być naturalne i niepokryte żadną farbą albo lakierem; nie może też być tak, że zwierzę gryząc, dogryzie się do kleju.

Zobacz: Przysmaki dla królika

Tunel dla królika

Tunel dla królika to imitacja króliczej nory, przynajmniej w przybliżeniu. Rurę wykonaną na przykład z bawełny albo nylonu (łatwa w utrzymaniu, można ją prać) kupimy w sklepach zoologicznych w cenie około 20-60 złotych. Dostępne są też tunele dla królika z wikliny albo wydrążone w pniu. Równie dobrze jednak tunel dla królika wykonamy sami – choćby z kartonu. Mniej ważny jest materiał, istotna jest radość królika, który otrzyma w ten sposób możliwość ukrycia się, eksploracji, szukania wejść, wyjść (dostępne w sklepach tunele dla królika wyposażone są w 3-4 wejścia). Tunel dla królika to kolejna zabawka, która wychodzi naprzeciw naturalnym instynktom tego małego zwierzaka.

Sprawdź również: Smycz dla królika - jak założyć i wybrać smycz?

Plac zabaw dla królika

Plac zabaw dla królika? Czemu nie. Plac zabaw dla królika kupimy w sklepach, ale też – jak wszystkie inne zabawki – możemy wykonać sami. Plac zabaw dla królika to w istocie kombinacja kilku zabawek i atrakcji, takich jak tunel dla królika, gryzak dla królika, czy domek. Zwłaszcza domek wydaje się istotny – wyposażony w otwory, z poszczególnymi częściami połączonymi właśnie za pomocą tuneli. Tego typu konstrukcje często wykonane są z drewna. Duży plac zabaw dla królika może kosztować w sklepie nawet kilkaset złotych, ale małe dostępne są za około 60-70 zł. Samodzielne wykonanie placu zabaw dla królika również nie powinno przysporzyć problemów. Zamiast drewna do budowy domków możemy użyć nawet starych pudeł.

Kołowrotek dla królika

Kołowrotek dla królika nie wydaje się natomiast najbardziej fortunnym pomysłem. Tego typu urządzenia przeznaczone są do biegania dla małych gryzoni, a królik po pierwsze ani nie jest taki mały (nawet jeśli jest miniaturowy), a po drugie w ogóle nie jest gryzoniem.

Sprawdź: Transporter dla królika - jak przewozić królika?

pixel