Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Papuga falista - cena, hodowla, długość życia

2019-06-19
Papuga falista - cena, hodowla, długość życia

Papuga falista – jaskrawo-zielona, piękna, przyjazna, towarzyska, niewielka i niewiarygodnie tania. W przypadku papugi falistej, cena nie powinna przekraczać 30 zł. Wspaniała papużka falista może więc zagościć w naszym domu za równowartość jednych zakupów spożywczych w hipermarkecie... Oczywiście z przyjęciem papugi falistej wiąże się duża odpowiedzialność – zwierzę pozostanie z nami nawet 15 lat, bo tylu dożywają te imponujące ptaki w warunkach hodowlanych.

Papuga falista

Papuga falista wywodzi się z Australii, gdzie zamieszkuje tak zwany interior, czyli środkową część kontynentu. Niektóre źródła podają, że papugę falistą można spotkać dziko również na innych kontynentach, w rzeczywistości jednak próby introdukcji nie okazały się szczególnie udane. Żyjące na wolności papugi faliste mają jaskrawo-zielone grzbiety i spód ciała, ubarwienie wokół dzióbka jest żółte, natomiast szczyt głowy pokrywają delikatne czarne prążki. Kolor czarny spotkać można również na skrzydłach. Papuga falista jest małym ptakiem, osiąga długość do 20 centymetrów długości, licząc od głowy do końca ogona. Papuga falista waży zaledwie 25-30 gramów.  

Sprawdź: Gatunki papug - hodowlanych, domowych, gadających

Papuga falista – cena

W przypadku papugi falistej, cena nie stanowi żadnej zapory dla osoby pragnącej zająć się hodowlą ptaków ozdobnych. Pojedyncze okazy sprzedawane są za 20-30 złotych, za około 30-50 zł można kupić parę. Jest to równowartość dziennych zakupów spożywczych w hipermarkecie dla przeciętnej rodziny, nie można więc mówić o szczególnym obciążeniu budżetu. Na niską cenę papugi falistej  wpływa między innymi powszechność jej występowania.

Klatka dla papugi falistej

Mimo iż ptak ten nie osiąga imponujących rozmiarów, klatka dla papugi falistej powinna być maksymalnie przestronna. Liczy się zwłaszcza długość - aby ptak mógł przelecieć  dystans dzielący dwie zamontowane wewnątrz żerdzie, klatka dla papugi falistej powinna mieć przynajmniej 70-80 cm długości. Oczywiście, jeśli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, warto zwierzęciu dać jeszcze więcej przestrzeni.

Co bardzo istotne, klatka dla papugi falistej powinna zawierać stosunkowo drobne okratowanie, odległości między prętami nie powinny przekraczać 1 – 1,2 cm. Ze względu na towarzyski charakter papugi falistej, klatkę umieszczamy w pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej, pod warunkiem że nie jest to kuchnia ani łazienka. Pamiętajmy też, że należy klatkę dla papugi falistej ustawić z dala od grzejnika oraz okna.  

Sprawdź: Papugi domowe - rodzaje, małe i duże. Jaką wybrać?

Zdjęcie produktowe

Vitaline Chipsy bananowe dla papug i ptaków egzotycznych 150g

Chipsy bananowe stanowią idealne uzupełnienie diety. Banany są bogatym źródłem potasu oraz witamin B1, B2 i C.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Vitaline Ananas dla papug i ptaków ezgzotycznych, 200g - przysmak, 200 g

Owoc ananasa jest ptasim przysmakiem. Ananas to dobre źródło witaminy C, a dodatkowo zawiera mangan oraz tiaminę, a także inne liczne witaminy i minerały m.in. witaminę A, PP, B2 i B6.

Sprawdź produkt

Papuga falista – hodowla

Papuga falista trafiła do hodowli w Europie już w pierwszej połowie XIX wieku - w pierwszej kolejności do Anglii, skąd rozprzestrzeniła się na pozostałą część kontynentu. Dziś papuga falista jest jednym z najchętniej hodowanych ptaków ozdobnych. Oprócz wyjątkowych walorów wizualnych, papuga falista cechuje się bardzo przyjaznym usposobieniem i łatwością oswajania. Pamiętajmy, że na wolności papuga falista żyje w większych stadach, dlatego w domu również należy hodować przynajmniej parkę. Po oswojeniu papudze falistej należy dać możliwość wylatania się, a zatem przynajmniej raz na kilka dni otwieramy klatkę i wypuszczamy z niej ptaka.

Uwaga: papuga falista w locie osiąga duże prędkości. Ma też naturalny pęd do światła dziennego, dlatego wypuszczając papugę falistą z klatki, należy uprzednio zamknąć wszystkie okna, a najlepiej również jest przesłonić je zasłoną, roletami lub żaluzją. Uchroni to ptaki przed rozbiciem głowy o niezauważalną dla nich szybę. Lepiej też zamknąć w tym czasie drzwi do kuchni, gdzie roi się od pułapek, takich jak gorąca płyta grzewcza, czy ostre noże.  

Papuga falista – długość życia

Papuga falista nie jest szczególnie długowieczna, ile żyją papugi faliste? Jeśli chodzi o bytujące na wolności papugi faliste, żyją one około 7-8 lat. Mając zapewnione dobre warunki w hodowli, udomowione papużki faliste dożywają około 15 lat. Długość ich życia jest więc mniej więcej o połowę krótsza, niż innej niezwykle popularnej w hodowli papugi nimfy.  

Co jedzą papugi faliste?

Co jedzą papugi faliste? Wiele sklepów zoologicznych oferuje w swoim asortymencie odpowiedni pokarm dla ptaków, który można podawać w warunkach hodowlanych, warto wybrać karmę z odpowiednio dobranymi mieszankami ziaren, ze szczególnym uwzględnieniem takich roślin, jak proso (senegalskie, japońskie), kanar, owies. Papugi faliste nie pogardzą również nasionami oleistymi, nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Dodatkowo karmić możemy ptaki świeżą trawą, zieleniną, od czasu do czasu również warzywami i owocami. Jako urozmaicenie codziennej diety można podawać również kolby i przysmaki dla ptaków.
Czytaj też: Pokarm dla papug - co jedzą papugi? Karmienie 

Zdjęcie produktowe

ZOLUX Mieszanka NUTRIMEAL 3 dla papug 700g - karma dla papug, 700g

Mieszanka dla papug stworzona z naturalnych, zdrowych składników uformowana w wygodne do podawania i chrupania grudki jest świetną podstawą i urozmaicenie codziennej, zbilansowanej diety ptaków.

Sprawdź produkt

Jak oswoić papugę falistą?

Jak oswoić papugę falistą? Nie jest to zadanie szczególnie wymagające, jako że jest ona ptakiem ufnym i z natury przyjaznym człowiekowi. Tak jak przypadku większości zwierząt, niczego jednak nie wolno robić na siłę. Pierwsze dni w naszym domu papuga falista powinna przeżyć zupełnie przez nas nie niepokojona, tak by przyzwyczaić się do nowego miejsca.

Każda papuga jest inna, dlatego w niektórych przypadkach po 3-4 dniach, a w innych – nawet po kilku tygodniach, możemy zacząć się zbliżać do ptaka, najlepiej od razu z przysmakiem w ręku. Po pewnym czasie papuga powinna się przyzwyczaić do naszej obecności i zacząć siadać na ręce, dając się karmić. Po całkowitym, lub przynajmniej częściowym oswojeniu, pozwalamy papudze na latanie po mieszkaniu, z zastrzeżeniem wszystkich środków ostrożności, o których była mowa powyżej. Oswojona papuga falista powinna sama wrócić do klatki.  

Zobacz: Woliera dla papug - jak zrobić? Wewnętrzna, ogrodowa

Fot. 123RF

pixel