Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Papugi domowe - rodzaje, małe i duże. Jaką wybrać?

2019-06-19
Papugi domowe - rodzaje, małe i duże. Jaką wybrać?

Papuga ara – hodowla w domu

Wywodząca się z Brazylii papuga ara jest przepięknym i dużym ptakiem. Ary są wspaniale ubarwione – ich pióra mają kolor żółty i niebieski (turkusowy), na szczycie głowy zaś znajdziemy jaskrawą zieleń. Dorosłe osobniki ary osiągają długość do 95 centymetrów, co należy wziąć pod uwagę decydując się na hodowlę.

Papuga ara w domu? Tak, ale w przypadku tak dużego ptaka, jak papuga ara, hodowla w domu nie może oznaczać zamknięcia w klatce. Arę hodujemy korzystając z wolier – wewnętrznych albo zewnętrznych. Nie są to duże klatki dla ptaków, lecz odrębne pomieszczenia lub ich części, umożliwiające ptakom swobodne latanie, a nam – możliwość wejścia do środka.

Papuga ara w domu może też latać zupełnie swobodnie, co jest wskazane ze względu na jej dobrostan, co jednak powoduje niemałe komplikacje, jeśli chodzi o funkcjonowanie pozostałych domowników. Jeśli papuga ara w domu porusza się bez żadnych ograniczeń, musimy pamiętać o zamknięciu wszystkich okien a także zasłonięciu ich roletami lub zasłonami, by podążające w stronę światła zwierzę nie rozbiło głowy o szybę.

Kolejna ważna informacja, jeśli chodzi o papugę ara – hodowla w domu to bardzo poważne wyzwanie także ze względu na długowieczność tej odmiany papug. Przeciętnie w niewoli żyją one 50 lat, a zdarza się, że dożywają 60. Może się więc okazać, że ara przeżyje nas samych… Kolejnym ograniczeniem, jeśli chodzi o arę, jest cena. Ze względu na wielkość, urodę i stosunkowo niewielką dostępność, w ogłoszeniach o sprzedaży ary padają kwoty rzędu 1500-6000 złotych.

Czytaj też: Gatunki papug - hodowlanych, domowych, gadających  

Papugi domowe – gatunki

Papużki domowe - papuga falista

Papuga falista jest jedną z najchętniej hodowanych papug domowych. Pochodzi z Australii. Jest piękna, niewielka, mało wymagająca, przyjazna, łatwa do oswojenia, a przy tym bardzo tania. W przypadku tej papugi domowej, cena rynkowa wynosi zaledwie 20-30 złotych za sztukę, zakup zwierzęcia nie jest więc wyzwaniem finansowym. Ze względu na bardzo duży wybór papug falistych, możemy też nieco powybrzydzać – w podobnej cenie dostaniem okazy mniej i bardziej zadbane, w gorszym i lepszym stanie zdrowotnym. Papuga falista jest ptakiem, którego długość od dzioba do ogona wynosi zaledwie 18-20 centymetrów, zatem należy ona do najmniejszych papug domowych, mając przy tym stosunkowo niewielkie wymagania lokalowe. Papuga w domu może być trzymana w klatce (pamiętajmy jednak, by oswojoną wypuszczać kilka razy w tygodniu na swobodne przeloty po mieszkaniu). Jej minimalne wymiary, to 80x40x50 cm (długość, szerokość, wysokość). Papuga w domu statystycznie przeżywa około 15 lat (w środowisku naturalnym – około 7-9 lat).  

Papugi domowe – nimfa Nimfa

To kolejna papuga domowa wywodząca się z australijskich pustkowi. Jest większa od papugi falistej – papuga nimfa osiąga długość do 30 cm, przy rozpiętości skrzydeł w granicach 45 cm. To w naturalny sposób przekłada się na wielkość klatki - zalecane minimalne wymiary to 120x60x80 cm (długość, szerokość, wysokość).  Tego typu papugi domowe mogą też być trzymane w wolierach, nawet zewnętrznych, pod warunkiem, że są one osłonięte od deszczu. Nimfy w hodowli są w stanie przeżyć średnio 25 lat, niektóre okazy przeżywały jednak nawet ponad 30 lat – decydując się wziąć tę papugę do domu miejmy na uwadze, że spędzi ona pod naszym dachem nawet ćwierć wieku. Nimfy również są bardzo tanie – decydując się na kupno jednego lub dwóch okazów, powinniśmy się zmieścić w 75 złotych.  

Sprawdź: Produkty dobre dla zdrowia ptaków

Małe papugi domowe – papużki nierozłączki

Pochodzące z Afryki papużki nierozłączki mają bardzo towarzyski charakter, zarówno względem człowieka, jak i innych przedstawicieli swojego gatunku. Są to wyjątkowe papugi domowe, które należy hodować w większych stadkach, a przynajmniej – w parach. Słyną one bowiem z wieloletnich, monogamicznych związków między samcem i samicą (zatem kulturowe odniesienia do tego typu papug są całkowicie uzasadnione). Papużki nierozłączki są bardzo małe, większość dorosłych okazów ma długość zaledwie 15-18 centymetrów, co przekłada się na rozmiary klatki – zbliżone do tych, które opisywaliśmy w przypadku papugi falistej. Jako papugi domowe, nierozłączki żyją około 15 lat.  

Zobacz: Zabawki dla papug - plac zabaw, do klatki. Jak zrobić?

Papugi domowe – żako

Żako to średnich rozmiarów, imponującej urody papuga wywodząca się z Afryki Środkowej. Szare pióra i jaskrawo-czerwony ogon, a do tego niebywałe umiejętności naśladowania ludzkiej mowy, przy względnie niskiej częstotliwości występowania, czynią z niej obiekt pożądania. Ceny tego typu papug domowych oscylują w granicach 3 tysięcy złotych. Żako osiąga ponad 30 centymetrów długości, potrzebuje zatem dużej klatki o długości znacznie przekraczającej 1 metr; papuga ta dobrze będzie się czuła także w wolierze. Żako niezwykle mocno przywiązują się do swojego opiekuna i… tylko do niego. Wobec innych osób żako mogą być niechętne, a nawet agresywne. Warto o tym pamiętać, w szczególności mając na uwadze, że żako w niewoli żyje przeciętnie 50-60 lat. Mówiąc więc brutalnie - wzięcie tej papugi do domu na jesień życia nie jest najbardziej fortunnym pomysłem. 

Niezależnie od tego jaki rodzaj papugi wybierzemy trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej karmy dla ptaków z dobrym składem. Pokarm w zależności od gatunku powinien zawierać właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie papugi. W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele wartościowych karm, ziaren a także przysmaków dedykowanych ptakom hodowlanym.


Sprawdź też: Klatki dla papug - jaką wybrać? Wymiary, wyposażenie

Fot. 123RF

pixel