Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Zabawki dla papug - plac zabaw, do klatki. Jak zrobić?

Zabawki dla papug

Papugi należą do najbardziej inteligentnych i zarazem sprawnych ptaków. Dobrze wytresowana papuga jest w stanie wykonać ewolucję na małym rowerku, wrzucić piłkę do miniaturowego kosza, nie mówiąc o bardziej codziennych zabawach, jak akrobacje na drabinkach czy huśtawce. Nic dziwnego, że produkcja i sprzedaż zabawek dla papug kwitną. Do wyboru są nie tylko pojedyncze akcesoria - jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, kupić możemy cały plac zabaw dla papug. Pamiętajmy, że zabawki dla papug spełniają rolę więcej, niż czysto rozrywkową.

Zabawki dla papug mają na celu zaspokojenie pierwotnych instynktów (nie denerwujmy się, że papuga zabawkę niszczy – wynika to z jej naturalnych potrzeb), zabicie nudy, przeciwdziałanie autodestrukcyjnym zachowaniom (wyskubywanie piór) a także utrzymywanie w dobrej kondycji fizycznej. Uwaga – niektóre zabawki dla papug są naprawdę drogie. Owszem, możemy kupić naszej papudze prezent za kilka złotych, ale już za ładnie wykonany, duży plac zabaw dla papugi przyjdzie nam zapłacić nawet 500-600 złotych. Dlatego niekiedy lepiej jest wykonać taki plac zabaw dla papugi samodzielnie. Zobaczmy zatem, jakie są najpopularniejsze zabawki dla papug i jak zrobić zabawki dla papug we własnym zakresie.  

Czytaj też: Pokarm dla papug - co jedzą papugi? Karmienie

Zabawki dla papugi – huśtawki, drabinki i inne

Zabawki dla papugi to w rzeczywistości bardzo szeroka kategoria, obejmująca dziesiątki różnego typu mniejszych lub większych sprzętów i gadżetów, często bardzo oryginalnych. Jeśli ktoś myślał, że producenci zabawek dla kotów biją rekordy kreatywności – niech spojrzy, co kryje się pod hasłem „zabawki dla papug”. W klatce a także w wolierze możemy zamontować huśtawki – bądź z drewnianymi żerdkami, bądź też w całości wykonane z luźno zwisającej liny.

Papugi ucieszą się też z wszelkiego rodzaju drabinek i siatek. Inna kategoria zabawek dla papug to koraliki, zawieszki przypominające budową szaszłyk, zawieszone na sznurkach. Papugi lubią też zabawki interaktywne, rozmaite łamigłówki, kołowrotki, kryjówki, zmuszające zwierzę do wysiłku, lecz zapewniające także nagrodę, na przykład w postaci ukrytego wewnątrz przysmaku. Oprócz tego istnieje też cała masa zabawek dla papug zupełnie prostych, jak chociażby małe, miękkie piłeczki czy rurki do toczenia. Pamiętajmy, że podobnie jak inne zwierzęta, papugi nie patrzą na metki. Również dobrze designerską zabawkę dla papug możemy zastąpić rolką po papierze toaletowym.  

Sprawdź: Papugi domowe - rodzaje, małe i duże. Jaką wybrać?

Plac zabaw dla papug

Plac zabaw dla papug to prawdziwy zabawowy kombinat. Plac zabaw dla papug, jak łatwo się domyślić, jest konstrukcją, która łączy w sobie kilka zabawek, zamocowanych do specjalnych ramek, palików czy drzewek – tu inwencja producentów a także domorosłych wytwórców jest nieograniczona.

Zazwyczaj na placu zabaw dla papug znajdziemy takie elementy, jak: żerdki rozmieszczone na różnej wysokości, huśtawkę, korale lub inne akcesoria na sznurku, dzwoneczki, kołatkę, drabinkę czy liny… Tak jak wspomnieliśmy, najdroższe place zabaw dla papug mogą kosztować kilkaset złotych. Plac zabaw dla papug a także poszczególne zabawki dla papug są różnej wielkości w zależności od gatunku ptaka i jego wielkości. Skromniejszych rozmiarów i budowy są zabawki dla papug falistych, bardziej masywne - zabawki dla dużych papug, takich jak ara.  

Czytaj również: Klatki dla papug - jaką wybrać? Wymiary, wyposażenie

Jak zrobić zabawki dla papug?

Jak zrobić zabawki dla papug? W większości przypadków jest to dziecinnie proste. Posłużymy się w tym miejscu przykładem typowej zabawki dla papug, jaką jest huśtawka. Do jej wykonania będziemy potrzebować dwóch drewnianych żerdzi (do kupienia w sklepach zoologicznych, lub – jako listwa o okrągłym przekroju – w marketach budowlanych), dwóch fragmentów wytrzymałego sznurka i oraz przedmiotów, które będą służyć za dodatkową atrakcję – kołatkę, dzwonek, kawałek materiału do skubania itd.

Na krańcach obu żerdzi przewiercamy otwory. Przeciskamy przez pierwszą żerdkę dwa sznurki, zawiązując na ich końcach supełki. Następnie supły wykonujemy również na wysokości około 30-40 cm (w zależności od wielkości papugi) – będą stanowić oparcie dla drugiej żerdzi, spinającej naszą huśtawkę od góry. Do górnej żerdki możemy przytwierdzić na sznurku drewniane lub skórzane klocki, krążki, kulki – będą stanowić dodatkową atrakcję. Na koniec związujemy na górze oba sznurki ze sobą. Własnoręcznie wykonana zabawka dla papug gotowa.

Sprawdź: Artykuły dla ptaków

Fot. 123RF