Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pokarm dla papug - co jedzą papugi? Karmienie

2019-06-19
Pokarm dla papug - co jedzą papugi? Karmienie

Pokarm dla papug

Jedzenie dla papug żyjących w stanie wolnym różni się nieznacznie od tego, co nazywamy karmą dla papug, ale głównie co do konkretnych składników, nie zaś co do zasady. Papugi to zwierzęta żywiące się nasionami wybieranymi z ziemi. W hodowli ich główne potrzeby zaspokoimy za pomocą prosa, kanaru i owsa, wzbogacanych o inne składniki. Do wyboru mamy albo gotową karmę dla papug dostępną w zdecydowanej większości sklepów zoologicznych, albo samodzielnie przygotowane mieszkanki, z wykorzystaniem polecanych składników. Zobaczmy teraz, co jedzą papużki faliste a także co jedzą papugi nimfy, należące do najpopularniejszych hodowlanych zwierząt w Polsce.  

Czytaj też: Gatunki papug - hodowlanych, domowych, gadających

Co jedzą papugi faliste?

Co jedzą papugi faliste? Żyjące na wolności osobniki, zamieszkujące australijskie pustkowia, żerują na ziemi, żywiąc się głównie ziarnami. Jedzenie dla papug żyjących w niewoli powinno odpowiadać naturalnym nawykom, aczkolwiek w oczywisty sposób nie będziemy zwierzętom w stanie zapewnić dokładnie tych samych składników, jakie są dostępne w Australii. Podstawą mieszanek, które stanowią karma dla ptaków są kanar, proso (japońskie, senegalskie) oraz owies.

Kanar to roślina wywodząca się z rejonów basenu Morza Śródziemnego, hodowana celowo jako pokarm dla ptaków. Proso i owies są gatunkami zbóż, występującymi w wielu częściach świata, w tym w Polsce. Oprócz wspomnianych trzech roślin, pokarm dla papug może zawierać jeszcze nasiona oleiste (na przykład lnu), jednak w niezbyt dużej ilości. Co jedzą papugi faliste ponadto? Z pewnością nie pogardzą nasionami słonecznika, zwłaszcza czarnego, jednak również w tym przypadku nie przesadzajmy z ilością, pamiętając, że młode papugi mogą nie poradzić sobie w dużymi pestkami. Kolejne elementy menu dla papug to trawa, wiesiołek czy babka lancetowata.

Na karmę dla papug nadają się też niektóre warzywa i owoce (np. marchew, rzodkiewka). Uwaga – jeśli nasza papuga mieszka w klatce wykonanej z ocynkowanego metalu, przeciskanie fragmentów owoców przez kratki może mieć tragiczne konsekwencje dla zwierzęcia – cynk reaguje z kwasami zawartymi w owocach i może się osadzać na pokarmie.  

Zobacz: Przysmaki dla ptaków 

Co jedzą papugi nimfy?

Papuga nimfa, podobnie jak papuga falista, zaliczana jest do grupy tak zwanych australijskich ziarnojadów. Nimfa także bowiem wywodzi się z Australii i także żywi się ziarnami. Ta odmiana papugi gustuje szczególnie w tak zwanych trawach Mitchella. W warunkach hodowlanych pokarm dla papug nimf nie różni się szczególnie od tego, który poleca się właścicielom papug falistych. Ba – specjaliści radzą niekiedy, by ignorować gotową karmę dla papug nimf i karmić je karmą przeznaczoną dla papug falistych.

A to ze względu na wzbogacanie mieszanek dla nimf słonecznikiem w ilościach, które niekoniecznie są najlepsze dla zdrowia tych zwierząt. A zatem – pokarm dla papug nimf powinien opierać się na triadzie proso, kanar, owies, wzbogaconej o trawy i rośliny zielne, wybrane warzywa i owoce. Można od czasu do czasu dietę wzbogacić także o produkty pochodzenia zwierzęcego – białko jaj, czy naturalny biały ser. Co jedzą papugi nimfy jeszcze? To może być dużym zaskoczeniem, ale ważną pozycję w ich menu stanowi piasek. Nie jest on oczywiście pokarmem, nie jest trawiony przez zwierzę, natomiast do trawienia służy – pomaga rozdrabniać w żołądku fragmenty innych pokarmów.  

Zobacz: Papugi domowe - rodzaje, małe i duże. Jaką wybrać?

Pokarm dla papug – czego nie wolno jeść papugom?

Komponując pokarm dla papug pamiętać musimy o całej palecie produktów, które w menu znaleźć się nie powinny, czy to ze względu na zawarte w nich składniki, czy też toksyczność wynikającą ze stosowania środków chemicznych w uprawie i obróbce (dotyczy to między innymi winogron, cytrusów i rodzynek). Niewskazane są też rośliny, które przyjmują na siebie dużo zanieczyszczeń ze środowiska jak na przykład sałata. Zakazane lub niewskazane są między innymi: sól w każdej postaci, tłuszcze, smażone mięso, czekolada, rabarbar, awokado, brzoskwinie, nektarynki, morele, „sklepowe” winogrona, soja, cebula, szczypiorek, rośliny strączkowe, prażone orzechy, orzeszki ziemne i arachidowe, akacja, bluszcz, bukszpan, dracena, hiacynt, żonkil, krokus, konwalia, fiołek i wiele innych.

Fot. 123RF

Sprawdź: Akcesoria do karmienia ptaków

Polecane

pixel