Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Klatki dla papug - jaką wybrać? Wymiary, wyposażenie

Klatka dla papug – ocynkowana kontra metalowa

Zdecydowana większość dostępnych na rynku klatek dla papug wykonana jest z metalu, nieliczne tylko z innych materiałów, jak na przykład drewno (piękne, ale nie praktyczne, łatwiej jest podziwiać klatkę, niż papugę mało widoczną zza grubych drewnianych prętów). Metalowe klatki dla papug dzielą się na dwa główne typy, jeśli chodzi o sposób wykonania, a właściwie – pokrycia prętów.

Klatka dla papug z ocynkowanymi prętami w najlepszy sposób wyeksponuje ptaki, jako iż sama w sobie jest najmniej widoczna i absorbująca wzrok. Jak jednak zgodnie podkreślają hodowcy, ocynkowana klatka dla papug stanowi potencjalne źródło zagrożenia dla zamkniętych w niej zwierząt, w sytuacji, gdy karmimy je owocami przeciskanymi przez pręty. Cynk wchodzi w reakcję z kwasami zawartymi w owocach, dlatego pewne jego ilości mogą osadzić się na pokarmie pochłanianym przez papugi, stanowiąc duże zagrożenie dla ich zdrowia. Z tego względu większość producentów oferuje klatki dla papug malowane, zapewniając, iż użyte do tego celu zostały farby proszkowe, nietoksyczne, posiadające wszelkie atesty dotyczące norm bezpieczeństwa. Zapewnienia te nie biorą się znikąd. Papugi obstukują lup zdrapują farbę, pożerając niekiedy jej fragmenty, a w dodatku szybko niszcząc klatkę… Pamiętajmy też, że malowane klatki dla papug nieco gorzej eksponują ptaki. Jak więc widać, rozwiązań idealnych nie ma.  

Zobacz: Papugi domowe - rodzaje, małe i duże. Jaką wybrać?

Duże klatki dla papug

Jak duże klatki dla papug powinniśmy wybierać, rozpoczynając hodowlę w domu? Odpowiedź jest prosta: jak największe. Ograniczeniem będą w tym przypadku warunki mieszkaniowe oraz dostępność naprawdę dużych produktów na rynku, nie mniej, gdybyśmy mieli nieograniczone możliwości, klatki dla papug powinniśmy wybierać naprawdę duże.

Choć papugi w powszechnym odbiorze kojarzą się z kolorowymi stworami majestatycznie siedzącymi na żerdzi, w rzeczywistości wiele gatunków wolno żyjących papug prowadzi koczowniczy tryb życia, w pożywieniu pokarmu przemieszczając się w powietrzu na duże odległości. Dlatego uważa się, że dobrze dobrana klatka dla papugi powinna umożliwiać przynajmniej przefrunięcie z jednej żerdzi na drugą. Kupując klatkę dla papugi na uwadze trzeba mieć też wymiary zwierząt, nie tylko ich długość mierzoną od dzioba do końca ogona, ale też rozpiętość skrzydeł, która na przykład u papugi nimfy potrafi dochodzić do 45 centymetrów, czyniąc z niej ptaka przynajmniej średnich rozmiarów. Jak duże klatki dla papug zatem muszą być? Zobaczmy, jak przedstawiają się minimalne wymiary na przykładzie dwóch najpopularniejszych w Polsce papug – nimfy i falistej.  

Czytaj też: Woliera dla papug - jak zrobić? Wewnętrzna, ogrodowa

Klatka dla papugi nimfy

Wywodząca się z Australii papuga nimfa jest papugą okazałych rozmiarów, której długość osiąga 30 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł, tak jak wspomnieliśmy, około 45 cm. Nimfa na wolności lata na długich dystansach, zatem posiada naturalną skłonność i potrzebę używania skrzydeł. Aby zapewnić możliwość choćby minimalnego ruchu, klatka dla papugi nimfy powinna mieć przynajmniej 120 centymetrów długości, a dobrze, żeby była jeszcze dłuższa.

Biorąc pod uwagę wielkość ptaka a także jego skłonność do przesiadywania na zamontowanej wysoko żerdzi, klatka dla papugi nimfy musi mieć przynajmniej 80-90 centymetrów wysokości. Jeśli chodzi o szerokość, uwzględniając rozpiętość skrzydeł nimfy, należy przyjąć jako minimum 60-70 cm. Ważne, by klatka dla papugi nimfy miała kształt maksymalnie zbliżony do prostego – każde udziwnienie, owal i skos zabierają tak potrzebą ptaku przestrzeń.  

Zobacz także: Karma dla ptaków

Klatka dla papugi falistej

Papuga falista jest kolejnym ptakiem wywodzącym się z Australii. Jest mniejsza od nimfy, jej długość to około 20 centymetrów a rozpiętość skrzydeł – 30 cm. Tym samym klatka dla papugi falistej może mieć odpowiednio mniejsze rozmiary, jednakże przy zachowaniu podobnych zasad, jak przedstawione powyżej. A zatem największym i najważniejszym wymiarem jest długość, pozwalająca na mały chociażby przelot – w tym przypadku powinno to być minimum 60-80 cm. Szerokość to około 40 centymetrów, zaś wysokość – 50-60 cm. Zarówno w przypadku klatki dla papug falistych jak i nimf mówimy o wymiarach minimalnych, uwzględniających podstawowe potrzeby zwierząt i przy założeniu, że wewnątrz trzymamy tylko jedno zwierzę, ewentualnie parkę.  

Zobacz: Zabawki dla papug - plac zabaw, do klatki. Jak zrobić?

Klatki dla papug – wyposażenie

Z punktu widzenia samych zwierząt, najważniejszym wyposażeniem klatki dla papug są żerdzie – drewniane pręty, zamontowane poziomo, służące ptakom do siedzenia. W zależności od wielkości klatki montujemy ich kilka, starając się rozmieścić je na różnych wysokościach, z czego jedną pod szczytem klatki dla papug (mając jednak na uwadze rozmiary zwierzęcia – nie może ona siedząc na żerdce uderzać głową o „sufit”).

Podłoże klatki dla papug nie musi być wyszukane, ważne by spełniało swoje funkcje – tym razem z perspektywy człowieka, nie zwierzęcia. Chodzi głównie o sprzątanie odchodów. W tym celu wystarczy, jeśli dno klatki dla papug wyłożymy ręcznikami kuchennymi, ewentualnie innym szybko wymienialnym, a bardziej estetycznym materiałem. Jeśli chcemy, by klatka wyglądała lepiej, możemy stosować specjalny piasek. Urządzając klatkę dla papug nie zapominajmy o wstawieniu do niej karmnika oraz poidełka. Z pewnością papuga ucieszy się z dodatkowych atrakcji, takich jak huśtawka, czy inne zabawki.  

Czytaj też: Gatunki papug - hodowlanych, domowych, gadających

Fot. 123RF