Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Woliera dla papug - jak zrobić? Wewnętrzna, ogrodowa

2019-06-19
Woliera dla papug - jak zrobić? Wewnętrzna, ogrodowa

Woliera dla papug – jak zrobić wolierę wewnętrzną?

Papuga to nie tygrys, ani nawet legwan, woliera dla papugi nie musi więc spełniać ekstremalnych wymagań dotyczących wytrzymałości i bezpieczeństwa – wystarczy, że będzie zwyczajnie solidna. Jak zbudować wolierę dla papug? Zacznijmy od woliery wewnętrznej. Domowych patentów na budowę woliery dla papugi jest multum. Najprostszym  jest… oddanie papugom jednego z pomieszczeń w naszym domu.

W takim przypadku nie będziemy potrzebować desek, listew, kątowników, siatek, śrub, gwoździ – poza tymi, które będą niezbędne do wykonania wyposażenia woliery. W sytuacji, gdy wolierą dla papug stanie się jeden z naszych pokoi, wystarczy drzwi pełne (jeśli takie mamy) zamienić na drzwi z szybą, bądź samodzielnie wykonanym wypełnieniem z siatki. Wolierę wewnętrzną dla papug można zbudować również odgradzając część pomieszczenia, wykorzystując naturalne bariery, jakimi są ściany, podłoga i sufit, samodzielnie konstruując jedynie front z desek i listew, ewentualnie metalowych kątowników, a także – siatki lub szyby.  

Czytaj też: Gatunki papug - hodowlanych, domowych, gadających

Woliera dla papug – jak zrobić wolierę ze starej szafy?

Jednym z najprostszych technicznie patentów - choć wymagającym dużo zachodu, jeśli chodzi o wyszukanie odpowiednich materiałów - jest wykonanie woliery wewnętrznej  dla papug z wykorzystaniem gotowego szkieletu bardzo dużej szafy. Jeśli mebel jest wyposażony w drzwiczki z szybami albo frontami, które można wyjąć, przeprowadzamy ich drobny demontaż, zostawiając same ramki.

Jeśli konstrukcja drzwi szafy jest nienaruszalna, zdejmujemy je w całości pozostawiwszy jedynie zawiasy – przytwierdzimy do nich nowe ramki drzwi, które wykonamy samodzielnie z listewek. Do tak przygotowanego szkieletu przytwierdzamy siatkę metalową o stosunkowo drobnych oczkach (około 1 cm) – do mocowania możemy użyć gwoździ, zszywek lub innych mocowań, w zależności od naszej inwencji i dostępnych materiałów. Jeśli pozwala na to konstrukcja szafy i jeśli mamy narzędzie pozwalające wykonać taki zabieg, możemy też wyciąć duże prostokątne otwory w bokach szafy, również wypełniając je siatką.

Oczywiście tak wykonana woliera dla papug nie będzie wolierą z prawdziwego zdarzenia, a jedynie jej namiastką – głównym ograniczeniem jest w takiej sytuacji głębokość szafy. Pamiętajmy, że minimalne wymiary woliery dla papug, która może stanąć w naszym domu, to 2 metry długości, 2 metry wysokości i 80 centymetrów głębokości.  

Sprawdź: Klatki dla papug - jaką wybrać? Wymiary, wyposażenie

Woliera dla papug – jak zrobić wolierę zewnętrzną?

Woliera zewnętrzna dla papug to dużo większe wyzwanie. W tym przypadku samodzielnie będziemy musieli wykonać większą część szkieletu – ewentualnym ułatwieniem będzie co najwyżej jednostronne wsparcie konstrukcji o ścianę budynku. Do budowy woliery dla papug na zewnątrz – czyli w praktyce na podwórku lub w ogrodzie – potrzebna będzie duża ilość metalowych kątowników, a także metalowej siatki o drobnych okach. Wykonanie woliery ogrodowej dla papug wymagać będzie też dobrze przygotowanego projektu, z precyzyjnie obliczonymi długościami boków szkieletu i ścian.

Dodatkowym utrudnieniem będą wyliczenia związane z kątami, jeśli tylko zdecydujemy się uatrakcyjnić kształt, w jakkolwiek sposób odchodząc od kątów prostych. Stawiając zewnętrzną wolierę dla papug nie jesteśmy ograniczeni przestrzennie w takim stopniu jak w domu. Woliera dla papug falistych, które są niewielkie, może mieć długość i wysokość około 2 metrów, ale już przypadku większej papugi nimfy, zwiększmy długość do przynajmniej 3 metrów. Nie mówiąc o bardzo dużych papugach arach, które wymagają jeszcze więcej przestrzeni.   

Zobacz także: Karma dla ptaków

Wyposażenie woliery dla papug

Woliera dla papug powinna imitować środowisko naturalne. Dlatego zamiast prostych żerdzi, można wewnątrz ustawić lub posadzić jedno, dwa drzewka. Jeśli naszą wolierę dla papug zamieszkuje parka lub większa grupa i jeśli chcemy, by nasza gromadka się powiększała, możemy umieścić w środku tak zwaną budkę lęgową – miejsce, w którym będą składane jaja i w którym wylęgną się młode. Do tego oczywiście woliera dla papug musi zawierać takie elementy obowiązkowe, jak karmnik i poidełko. Mając przestronną wolierę dla papug, grzechem byłoby nie wyposażyć jej w huśtawkę i inne zabawki.

Fot. 123RF

Zobacz: Papugi domowe - rodzaje, małe i duże. Jaką wybrać?

pixel