Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Papuga nimfa - cena, hodowla, oswajanie. Ile żyje?

2019-06-19
Papuga nimfa - cena, hodowla, oswajanie. Ile żyje?

Papuga nimfa

Papuga nimfa, podobnie jak papuga falistajest pięknym ptakiem wywodzącym się z obszarów środkowej Australii, w innych częściach świata, w tym w Polsce, występującym jako zwierzę hodowlane. Przez Europejczyków papużka nimfa została odkryta już w XVIII wieku, w czasie pierwszych wypraw eksplorujących antypody. Samce papugi nimfy są szare, ale ich główki oraz końce czubków mają barwę jasno-żółtą; wzrok przykuwają też białe brzegi skrzydeł. Natomiast samice papugi nimfy charakteryzują się między innymi żółtym, prążkowanym ogonem.  

Papuga nimfa jest ptakiem o średnich rozmiarach – całkowita długość nimf to około 30 centymetrów, zaś rozpiętość skrzydeł dochodzi do 45 cm. Waga to około 100-125 gram.  

Papuga nimfa – cena

Osobom niewtajemniczonym mogłoby się wydawać, że w przypadku tak pięknego ptaka, jakim jest papuga nimfa, cena jego zakupu musi być wysoka. Nic bardziej mylnego. Ofert sprzedaży nimf jest bardzo dużo, a prywatni hodowcy, sprzedający papugi poza sieciami sklepów zoologicznych, wyceniają jednego ptaka na zaledwie 30-70 złotych (w tej cenie często można nabyć nawet parkę).  

Czytaj też: Pokarm dla papug - co jedzą papugi? Karmienie

Papuga nimfa – ile żyje?

Przyjęcie papugi nimfy pod swój dach jest odpowiedzialnym zadaniem – musimy się liczyć z tym, że zwierzęciem będziemy się opiekować nawet ćwierć wieku. Papużka nimfa w warunkach hodowlanych dożywa bowiem 25 lat, a pojawiają się doniesienia o wyjątkowych ptakach, które przeżyły lat nawet 30. Krócej nimfy żyją na wolności – przeciętna długość życia tego ptaka w naturalnych warunkach to 13-14 lat.  

Papuga nimfa – hodowla

W przypadku papugi nimfy, hodowla nie nastręcza szczególnych trudności. Co jedzą papugi nimfy? Na wolności szczególnie chętnie żywią się nasionami roślin zielnych, zwłaszcza zaś – trawy Mitchela. Nimfy w hodowli możemy karmić mieszankami dostępnymi w sklepach zoologicznych. Mieszanki ziaren dla papugi nimfy powinny zawierać przede wszystkim proso i kanar. Dietę można wzbogacić o przysmaki dla ptaków, jak np. nasiona słonecznika.

Papugi te nie pogardzą także marchwią i niektórymi owocami, na przykład jabłkami. Do tego można dodać takie rośliny zielne, jak babka lancetowata. Pamiętajmy, że papuga nimfa nie lubi samotności, a także – bezpośredniej, długotrwałej ekspozycji na światło. Jeśli więc zastanawiamy się, gdzie ustawić klatkę dla naszej nimfy – odpowiednim miejscem będzie oddalony od okna punkt w salonie lub innym pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej.  

Sprawdź: Gatunki papug - hodowlanych, domowych, gadających

Papuga nimfa – samiec

Wyraźny dymorfizm płciowy to cecha charakterystyczna papugi nimfy. Samiec nie tylko różni się ubarwieniem, ale też zwyczajami. Samce papugi nimfy słyną ze zdolności wokalnych. Śpiew ma przyciągnąć uwagę samicy, niekiedy też w ten właśnie sposób papuga nimfa manifestuje swoje zadowolenie. Śpiew papugi nifmy, który wydobywają z siebie samce, na ogół odbierany jest przez hodowców jako przyjemny, nie przeszkadzający w codziennej, domowej egzystencji. Jest to bardziej gwizd, niż skrzekot. Co ważne – papuga nimfa wychowywana wśród ludzi jest w stanie nauczyć krótkich wyrazów i wkomponowywać je w swoje popisy wokalne. Warunkiem jednak jest jej oswojenie.  

Papuga nimfa - oswajanie

Papuga nimfa jest przyjaźnie nastawiona do człowieka, ma natomiast tendencję do wycofywania się w kontaktach z przedstawicielami innych gatunków zwierząt. Papuga nimfa to zwierzę łagodne, ciekawskie i towarzyskie, łatwo wchodzące w interakcję z człowiekiem. Nie należy jednak być w oswajaniu nachalnym. Pierwsze dni w naszym domu upłyną nimfie pod znakiem niepewności. Nie próbujmy w tym czasie zwierzęcia dotykać ani szczególnie zagadywać. Po upływie kilku dni przyjdzie czas, na to by zwierzę „kupić”. Na przykład za pomocą przysmaków podrzucanych do klatki – w ten sposób papuga nimfa oswaja się z człowiekiem, jako nową, dobrą istotą w jej życiu. Dopiero w dalszej kolejności możemy spróbować wziąć papugę na rękę, nakarmić osobiście, a nawet zacząć głaskać. Całkowicie oswojone papużki nimfy  to takie, które nie boją się usiąść na ręce człowieka i wykonują jego polecenia.  

Zobacz: Woliera dla papug - jak zrobić? Wewnętrzna, ogrodowa

Papuga nimfa – klatka

Papuga nimfa na wolności jest zwierzęciem prowadzącym koczowniczy tryb życia. Lubi się przemieszczać na duże odległości i robi to często. Nie jesteśmy w stanie zaspokoić jej naturalnych instynktów w warunkach hodowlanych, nie mniej pamiętajmy, że budować lub kupować powinno się dla papugi nimfy klatkę tak dużą, jak tylko pozwalają na to warunki. Zwłaszcza, że po rozłożeniu skrzydeł papuga nimfa z ptaka małego przeistacza się w co najmniej średniego. Minimalna wysokość klatki dla ptaków, papug nimfy to około 80 cm, a długość – 120 cm. Pamiętajmy, że darząc oswojonego ptaka zaufaniem, możemy spróbować pozwolić mu na swobodne przeloty po mieszkaniu. Wymaga to jednak szczelnego zamknięcia okien, lub zastosowania zabezpieczeń (siatek). Co więcej, wypuszczając papugę nimfę poza klatkę, powinniśmy dodatkowo okna zasłaniać roletami lub żaluzjami – zwierzęta instynktownie lecą w stronę światła, nie zauważając szyb, co grozi bolesnymi i niebezpiecznymi urazami.

Sprawdź: Karma dla ptaków

Fot. 123RF

pixel