Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Klatka dla królika miniaturki - wymiary, jaką wybrać?

Klatka dla królika – królik miniaturowy

Klatka dla królika musi być dopasowana do gabarytów i zwyczajów tego sympatycznego zwierzaka. Królik miniaturowy jest udomowioną odmianą królika, zajęczaka z rodziny zającowatych (nie jest więc gryzoniem, choć za takiego często jest uważany). Większość rasowych królików miniaturek osiąga wagę 0,8-1,2 kg, natomiast te nierasowe dochodzą niekiedy nawet do 3,5 kg. Długość królika miniaturki sięga do 35-40 centymetrów.

Uszy królików rasowych mają około 5,5 centymetra, nierasowych są nawet dwukrotnie większe. Pierwszym królikiem miniaturowym był wyhodowany w Anglii królik gronostajowy. Kolejne rasy powstały wskutek skrzyżowania królika gronostajowego z królikami hodowlanymi. W odróżnieniu od dużych królików, które hodowane są na mięso i skóry, króliki miniaturowe mają dużo szczęścia – ich przeznaczeniem jest spokojne życie w otoczeniu ludzi. Jednak dużą część tego życia spędzą w klatce. Co zrobić, by klatka dla królika nie była dla niego więzieniem, a domem?

Sprawdź: Transporter dla królika - jak przewozić królika?

Klatka dla królika 100 cm – wymiary klatki dla królików

Klatka dla królika miniaturki powinna być… duża i przestronna, nawet jeśli królik zwie się miniaturką. Ponieważ w wielu przypadkach klatki dla królików są dla tych zwierząt nawet nie drugim, a pierwszym domem, powinny zapewniać możliwość swobodnego poruszania się, a także zaspokajania przynajmniej podstawowych funkcji życiowych, czyli:

  • spania,
  • jedzenia, 
  • wypróżniania się. 


Jaki rozmiar powinna mieć klatka dla królika? 100 cm długości przyjmowane jest za minimum, pozostałe minimalne wymiary powinny mieć około 50 centymetrów. Czasem, w przypadku bardzo małych okazów można wybrać klatkę 80-centymetrową. Klatki da królików o tych właśnie rozmiarach są powszechnie dostępne na rynku.

Sprawdź produkty z kategorii: Artykuły dla królika

Klatki dla królików - z czego?

Większość dostępnych w sklepach zoologicznych klatek dla królików ma standardową budowę – plastikowe dno oraz metalową kratę. Jest to konstrukcja pozwalająca zachować czystość, a jednocześnie zapewniająca zwierzęciu całkowicie swobodną cyrkulację powietrza oraz dostęp do światła. Czasem spotkać też można klatkę dla królika drewnianą. Są to jednak urządzenia przeznaczone do użytku na zewnątrz, w ogrodzie, na podwórku. Ważne – szukając klatki dla królika, faktycznie szukajmy klatki. Absolutnie należy odrzucić pomysły umieszczania zwierzęcia w akwarium, które nie zapewni królikowi odpowiedniego przepływu powietrza i które wbrew pozorom nie jest łatwe w utrzymaniu.

Klatka dla królika miniaturki - wyposażenie

Tak jak powiedzieliśmy, klatka dla królika musi pozwalać mu zaspokoić potrzeby życiowe. Podobnie jak dom czy mieszkanie człowieka, tak i klatka dla królika powinna mieć wydzielone strefy. Tak więc powinno się na tej niewielkiej stosunkowo przestrzeni znaleźć miejsce na legowisko do spania i wypoczynku, kuwetę do załatwiania potrzeb fizjologicznych oraz paśnik na siano i miski na wodę. Czym wykładamy klatkę dla królika w części sypialnej, co wsypujemy do kuwety?

Zobacz też: Domek dla królika? Drewniany, z kartonu - jaki wybrać?

Klatka dla królika - trociny czy siano?

Trociny czy siano? Czym powinno wyglądać podłoże do klatki dla królika? To częste pytania przyszłych, albo początkujących posiadaczy królika. Odpowiedzi jest tyle, ilu odpowiadających. Coraz częściej jednak można się spotkać z sugestią, że w klatce dla królika nie powinno się znaleźć ani siano, ani trociny. Jeśli królik obsika siano, a potem zacznie je żuć, będzie to groźne dla jego zdrowia. Z kolei trociny pylą, szkodząc zarówno królikowi, jak i ludziom. Dlatego warto rozważyć opcję niewykładania klatki dla królika ani sianem, ani trocinami. Zamiast tego można w części sypialnej położyć kocyk lub miękki dywanik, które w każdej chwili da się wyprać, w łatwy sposób utrzymując w klatce dla królika porządek.

Sprawdź również: Smycz dla królika - jak założyć i wybrać smycz?

Jaki żwirek w klatce dla królików?

Jeśli natomiast chodzi o kuwetę, jej dno pokrywamy standardowo żwirkiem. Co ważne - w klatce dla królika nie umieszczamy zbrylającego się żwirku, dedykowanego kotom. Żwirek dla królika powinien być naturalny, drewniany, niezbrylający się. Ma to związek głównie z bezpieczeństwem królika – istnieje ryzyko, że mógłby spróbować skosztować żwirku – w przypadku zbrylającego się konsumpcja mogłaby mieć przykre konsekwencje.  

Czytaj też: Szelki dla królika - jak założyć i jakie kupić?