Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Kaganiec dla psa - owczarka, shih tzu, yorka i innych

Kaganiec dla psa

Niemal pewne jest, że nasz pies kagańca nie darzy sympatią. Co najwyżej kaganiec toleruje. Czasem nie ma jednak wyjścia. Kaganiec dla psa spełnia kilka określonych ról. Po pierwsze – kaganiec zabezpiecza inne zwierzęta oraz ludzi przed pogryzieniem przez naszego pupila. Po drugie – kaganiec ucisza zwierzę – pies szczekać musi, ale niekoniecznie w autobusie czy innych miejscach publicznych. Po trzecie, kaganiec chroni psa przed wtykaniem nosa i języka tam gdzie nie trzeba, zjadaniem śmieci itd. Po czwarte, specjalny kaganiec weterynaryjny przydaje się w czasie wizyty u lekarza. Po piąte, kaganiec będący swego rodzaju uprzężą, przydatny jest w czasie tresury zwierzęcia. 

Czytaj też: Adresówka dla psa - jaki identyfikator dla psa wybrać?

Czy pies musi mieć kaganiec?

Czy pies musi mieć kaganiec? O dziwo kwestii tej nie regulują żadne ogólne przepisy. Jeśli chodzi o prawodawstwo na poziomie krajowym, zastosowanie w tej kwestii jako tako znajduje artykuł 77 Kodeksu Wykroczeń, który mówi: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Słowem nie wspomina się tu więc o kagańcu, a jedynie o szeroko rozumianej ostrożności.

W praktyce regulacje dotyczące konieczności zakładania kagańca psom określonych ras zazwyczaj określają przepisy lokalne, stanowione przez rady miast i gmin. Ich egzekwowaniem bardzo często zajmują się strażnicy miejscy. Co gmina, to inne regulacje ale dla przykładu w Gdańsku i w Krakowie w kagańcu muszą być wyprowadzane psy ras uznanych za agresywne, których wykaz znajduje się w rozporządzeniu MSWiA.  

Czytaj także: Szelki dla psa - dużego, małego. Bezuciskowe

Kaganiec fizjologiczny

Na rynku dostępnych jest kilka typów kagańca. Jednym z tych, o które najczęściej pytają nabywcy, jest kaganiec fizjologiczny. Jest to kaganiec charakteryzujący się dużym rozmiarem, umożliwiający psu jedzenie, picie oraz ziajanie. Kaganiec fizjologiczny wykonany jest z tworzywa sztucznego, ewentualnie z metalu pokrytego gumą, co jak podkreślają producenci, w szczególności ma znaczenie zimą, w czasie mrozów. Kagańce fizjologiczne są bardzo dobrze mocowane, w tym między innymi do obroży, co daje nam pewność, że nigdy spadną ani nie zostaną zdjęte przez psa. Co bardzo ważne – kagańce fizjologiczne produkowane są w różnych rozmiarach, często dla konkretnych ras. 

Sprawdź też: Smycz dla psa - do biegania, automatyczna, długa

Kaganiec weterynaryjny

Kaganiec weterynaryjny wyglądem odbiega od innych kagańców. Skonstruowany jest z nylonu lub innego trwałego materiału, jest zapinany na rzepy i szczelnie zakrywa pysk zwierzęcia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kaganiec dla psa wykorzystywany w czasie zabiegów weterynaryjnych, aby chronić opiekuna oraz lekarza przed ewentualną agresją. Pamiętajmy – kaganiec weterynaryjny nie może być używany na co dzień, jako iż słabo przepuszcza powietrze, nie pozwala na ziajanie, ani tym bardziej picie czy jedzenie.  

Kaganiec dla owczarka niemieckiego

Najlepszy kaganiec dla owczarka niemieckiego? W żadnym razie nie będziemy podpowiadać konkretnych modeli konkretnych firm, pamiętajmy jednak, czemu ma służyć kaganiec i jakiemu psu chcemy kaganiec założyć. Owczarek niemiecki i inne duże, silne psy, na przykład amstafy, wymagają kagańców metalowych, ewentualnie wzmocnionych skórzanych. W przypadku wielkich i agresywnych psów kaganiec będzie miał za zadanie przede wszystkim chronić otoczenie przed kłami naszego pupila.

Zobacz: Karma dla owczarka niemieckiego – jaką wybrać? 

Kaganiec dla shih tzu

Shih tzu to uroczy mały piesek, który jeśli zakłada kaganiec, to robi to głównie po to, by nie najeść się śmieci, robaków czy innych świństw z ulicy czy trawnika. W tym przypadku z pewnością pozbawione sensu byłoby kupowanie ciężkich, metalowych kagańców. W przypadku shih tzu lepiej sprawdzi się kaganiec materiałowy, ewentualnie skórzany. Podobnie zresztą rzecz ma się w przypadku wielu innych małych psów, jak choćby popularnych yorków, czy maltańczyków.    

Sprawdź: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?