Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Smycz dla psa - do biegania, automatyczna, długa

Smycz dla psa

Smycz dla psa to rodzaj uwięzi, ograniczającej swobodę jego ruchów, służącej człowiekowi do kontroli zwierzęcia i wymuszania na nim pożądanych zachowań. Smycz dla psa jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo zwierzęcia (uniemożliwiając na przykład niekontrolowaną ucieczkę i wtargnięcie pod koła nadjeżdżającego samochodu) jak i bezpieczeństwo osób postronnych a także innych zwierząt, gdyby nasz pupil miał wobec nich agresywne zamiary. Wyróżniamy dwa główne typy smyczy dla psa – klasyczną i flexi (automatyczną). Ich przydatność warunkowana jest rasą, wielkością i usposobieniem psa, a także sposobem wykorzystania.  

Smycz dla dużego psa

Smycz dla dużego psa przede wszystkim musi być mocna. Dotyczy to zarówno materiału, z którego jest wykonana, jak i jakości osprzętu – głównie karabińczyków. Wybierając smycze dla dużych psów trzeba mieć na uwagę ich masę i siłę, z jaką mogą się wyrwać, pragnąć udać się w pogoń za przebiegającą wiewiórką czy kotem, albo rzucając na innego psa.

Dotyczy to zresztą nie tylko psów bardzo dużych, ale też tych nieco mniejszych, lecz mocarnych (jak na przykład amstaf). Zwykło się uważać, że dobra smycz dla dużego psa to smycz klasyczna. Albo zupełnie prosta, albo przepinana. W tym pierwszym przypadku jesteśmy skazani na jedną długość (często jest to zaledwie 1 metr), w tym drugim dzięki systemowi przepięć możemy długość dostosowywać do naszych potrzeb – nie należy tego rozwiązania jednak mylić ze smyczą automatyczną dla psa.

Klasyczna smycz dla psa pozwala na pełną kontrolę nad zwierzęciem. Co więcej, dzięki umiejętnej tresurze, pies na krótkiej smyczy chodzi przy nodze, nie ciągnąc pana za sobą na siłę. Niekoniecznie natomiast w przypadku zwierząt dużych sprawdzi się smycz automatyczna. Dla psa oznacza ona pozorną wolność, zwierzę może bowiem odbiegać od pana nawet na 5-8 metrów. Tyle, że w ten sposób tracimy kontrolę nad zwierzęciem, co może mieć opłakane skutki w przypadku ras dużych i agresywnych. Po drugie, smycz automatyczna dla psa w żaden sposób nie wiąże się z przekazywaniem autorytetu, w związku z czym nie nauczony posłuszeństwa pies ma tendencję do ciągnięcia właściciela na maksymalnie rozciągniętej smyczy.   

Czytaj także: Szelki dla psa - dużego, małego. Bezuciskowe

Smycz dla małego psa

Jeśli chodzi o smycz dla małego psa, w większym stopniu możemy sobie pozwolić na prymat walorów estetycznych nad praktycznymi (czyli przede wszystkim – wytrzymałością). Choć oczywiście, jeśli tylko stan portfela pozwala, dobrze byłoby kupić smycz i ładną i dobrą. Smycz dla małego psa nie musi utrzymać na wodzy dużej mocy. Dlatego smycz automatyczna dla psa zyskuje na atrakcyjności, jako narzędzie, które pozwala opiekunowi jako tako kontrolować zwierzę, samemu przy tym nie biegając po trawnikach. Ale uwaga – nawet małe zwierzę dobrze jest za młodu wytrenować w chodzeniu na tak zwanej „luźnej smyczy”, czyli przy nodze, bez szarpania i ciągnięcia. Cel ten osiągniemy, wyłącznie korzystając ze smyczy krótkiej, o sztywno ustalonej długości.  

Czytaj też: Adresówka dla psa - jaki identyfikator dla psa wybrać?

Smycz do biegania z psem

Zamiast iść na spacer, z psem można wyjść pobiegać. Taki sport ma już nawet swoją nazwę – canicross. Dyscyplina ta daje dużo radości zarówno człowiekowi, jak i zwierzęciu. Wbrew pozorom nie wymaga też wielkich wymagań sprzętowych. Smycz do biegania z psem powinna być stosunkowo krótka. Mimo, iż w czasie biegu mogą się zdarzać większe naprężenia, wybierzmy raczej smycz klasyczną, ewentualnie – z amortyzatorem. Pamiętajmy jednak o innym od tradycyjnego zapięciu – psu zakładamy szelki zamiast obroży, sam zaś biegacz powinien się opadać w biodrze specjalną uprzężą, do której zostanie przytroczona smycz. Rozwiązanie to uwalnia obie ręce. Można oczywiście jako smycz do biegania z psem wybrać urządzenie typu flexi, ale w praktyce jest ono niewygodne, z racji tego, że zajmuje jedną z rąk.  

Zobacz: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Smycz treningowa dla psa

Czym innym jest spacer, czym innym bieg, a czym innym trening. Trening psi oczywiście, nie ludzki. Idealnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji smycz treningowa dla psa – urządzenie zdecydowanie różniące się od smyczy spacerowej przede wszystkim długością, dochodzącą nawet do 20 metrów. Zastosowanie smyczy treningowej dla psa pozwoli na naukę takich umiejętności, jak aportowanie. Smycz treningowa dla psa to także więcej swobody w czasie ćwiczeń pozwalających opanować inne komendy, jak: wróć, puść, zostań itd. Oczywiście, smycz treningowa dla psa znajdzie zastosowanie w sytuacjach bardziej przyziemnych – dając zwierzęciu dużo swobody na przykład w czasie wędrówek po łąkach, polach i wiejskich drogach.

Sprawdź: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?