Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szelki dla psa - dużego, małego. Bezuciskowe

2018-03-28
Szelki dla psa - dużego, małego. Bezuciskowe

Szelki dla psa – dlaczego nie obroża?

Szelki dla psa to rodzaj uprzęży, która w odróżnieniu od obroży, opina głównie tułów zwierzęcia. Są takie okoliczności, gdy szelki dla psów bywają niezastąpione. Jedną z nich jest canicross, czyli bieganie z psem, w takich sytuacjach lepiej wyposażyć się w szelki do biegania dla psa. Ponieważ stosujemy do tego celu zazwyczaj krótką smycz, lepiej ewentualne naprężenia pies zniesie, jeśli zostaną przeniesione na jego ciało za pomocą szelek, niż obroży. Podobnie rzecz ma się w przypadku niektórych szczególnie delikatnych ras, dla których nawet zwykły spacer do parku w obroży mógłby się skończyć urazem kręgosłupa lub tchawicy. Do psów wrażliwych i podatnych na urazy tych części ciała należą między innymi małe i wątłe yorki.  

Sprawdź też: Smycz dla psa - do biegania, automatyczna, długa

Szelki dla dużego psa

Szelki dla dużego psa powinny przede wszystkim charakteryzować się dużą wytrzymałością a także budową i wykonaniem, które nie narażają zwierzęcia na urazy. Pamiętajmy, że w przypadku dużego psa, który trzymany na smyczy zacznie się nerwowo wyrwać, mamy do czynienia z naprawdę dużymi siłami działającymi zarówno na naszą rękę, jak i na ciało zwierzęcia.

Wybierając szelki dla dużego psa, musimy bardzo precyzyjnie dobrać rozmiar, mimo iż większość tego typu akcesoriów ma możliwość regulacji. Najważniejszy wymiar, który musimy znać, to obwód w klatce piersiowej, mierzony u stojącego psa tuż za przednimi łapami. Szelki dla dużego psa nie do końca sprawdzą się w przypadku zwierząt niepokornych i nieułożonych. Smycz dla psa w zestawie z uciskającą krtań obrożą stanowią dla wielu zwierząt wystarczającą siłę hamującą przed niepożądanymi wybrykami. W przypadku szelek – dla dużego psa mogą one nie stanowić odpowiedniej zapory.  

Szelki dla małego psa

Jeśli chodzi o szelki dla małego psa, w większym stopniu możemy się skupić na designie. Z tego założenia często też wychodzą producenci, wiele dostępnych na rynku modeli szelek dla małych psów służyć ma tyleż do mocowania smyczy, co i upiększania czworonoga. Stąd większy marketingowy nacisk na kolory, cekiny i inne ozdoby, niż na solidne zapięcia, czy wytrzymałe materiały. Tak jak wspomnieliśmy, szelki są świetnym rozwiązaniem dla małych psów, takich jak york, które ze względu na delikatną budowę ciała nie powinny chodzić w obrożach. Aczkolwiek i ten pogląd ma swoich przeciwników – niektórzy hodowcy będą przekonywać, że bardzo młody york powinien być uczony za młodu chodzenia w obroży i na krótkiej smyczy, aby wyrobić sobie nawyk nie ciągnięcia opiekuna za rękę.   

Czytaj też: Adresówka dla psa - jaki identyfikator dla psa wybrać?

Szelki bezuciskowe dla psa

Jeśli jesteśmy szczególnie wyczuleni na kwestię psiego dobrostanu, mniej zaś leży nam na sercu kwestia ułożenia zwierzęcia, możemy wypróbować szelki bezuciskowe. Dla psa są one wygodną alternatywą wobec szelek tradycyjnych, bowiem w maksymalny sposób redukują obcieranie, uciskanie, wrzynanie się. Szelki dla psa bezuciskowe w istocie bardziej przypominają kubraczek, niż uprząż, nie mniej również i one służą przede wszystkim do zapinania smyczy. A że przy okazji wiele modeli oferuje atrakcyjne wizualnie wzory, to już zupełnie inna sprawa. Szelki bezuciskowe dla psa wykonane są z materiału – lekkiego, przewiewnego i… niezbyt wytrzymałego. Szelki bezuciskowe dla psa są doskonałym wyborem, ale jedynie w przypadku przedstawicieli mniejszych, lżejszych i słabszych ras.

Zobacz: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Szelki norweskie dla psa

Kolejne szelki dla psa, które zapewniają mu ogromny komfort to szelki norweskie dla psa. Przeznaczone są głównie do aktywnego spędzania czasu z czworonogiem, używa się ich do psich zaprzęgów czy terenowych spacerów. Nie ograniczają ruchów zwierzęcia, i są skonstruowane tak, by ciężar rozkładał się równomiernie na klatkę piersiową, co wyklucza urazy gardła czy kręgosłupa. Dlatego gdy cała zabawa ma polegać na tym, że zwierzę ciągnie jakiś ciężar, najlepiej sprawdzą się szelki dla psa norweskie.

Szelki dla psa do samochodu

Kodeks drogowy nie definiuje dokładnie kwestii przewozu zwierząt, nie mniej można w przepisach znaleźć zapisy stanowiące o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim podróżującym – w domyśle zatem także zwierzętom. W odróżnieniu od kotów, większość psów ciężko byłoby transportować w małym, plastikowym kontenerze. Częściej już wykorzystuje się do tego celu materiałowe torby transportowe albo wstawiane do bagażnika metalowe klatki dla dużych psów. Wyjściem są też szelki dla psa do samochodu. Producenci oferują szereg podobnych do siebie akcesoriów, niektóre z nich nazywane są szelkami, inne pasami bezpieczeństwa dla psa, niemniej istota ich wszystkich jest podobna – szelki do samochodu dla psa uniemożliwiają zwierzęciu swobodne przemieszczanie się po aucie (co mogłoby skutkować rozpraszaniem kierowcy) a także zwiększają jego bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej, takiej jak awaryjne hamowanie, kolizja czy wypadek.  

Sprawdź: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?
pixel