Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Nie da się ukryć, że chomiki nie należą do grupy zwierząt długowiecznych. Jak długo żyje chomik? Co zrobić, aby nasz ulubieniec zachował dobrą formę jak najdłużej? Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że chomiki to wyjątkowe gryzonie, które potrafią zaprzyjaźnić się ze swoim właścicielem i wnieść dużo radości do naszego codziennego życia. Ile żyje chomik? Czy długość jego życia jest uzależniona od gatunku? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Ile żyje chomik?

Średnia długość życia chomika wynosi zaledwie dwa lata. Musimy jednak pamiętać, że składa się na to wiele czynników. Oczywiście, istotną rolę odgrywają geny, gatunek i pochodzenie zwierzęcia. Nie mniej ważne są jednak warunki środowiskowe, które kształtujemy naszemu chomikowi samodzielnie.


Ile żyje chomik dżungarski?

Istnieje przekonanie, że najdłużej ze wszystkich gatunków żyją chomiki syryjskie. Mówi się, że te najtwardsze okazy potrafią osiągnąć wiek nawet 5 lat. W rzeczywistości zdarza się to jednak bardzo rzadko. Drugie w kolejności są chomiki Roborowskiego i chomiki chińskie. Najkrócej żyją chomiki karłowate – chomik Campbella i chomik dżungarski - żyją przeciętnie od 1 do 2 lat.

Sprawdź też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?


Zdjęcie produktowe

Vitapol smakers dla gryzoni i królików - owocowy 2 szt.

Smakers owocowy Vitapol, dzięki niepowtarzalnemu procesowi suszenia zachowuje większą ilość witamin, związków mineralnych oraz pektyn pochodzących z najwyższej jakości owoców.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Vitapol smakers dla gryzoni i królików - kwiatowy 2 szt.

Pyszna przekąska dla gryzoni i królików w formie kolby do zawieszenia w klatce.

Sprawdź produkt

Chomiki – długość życia

Rozwój chomików przebiega bardzo szybko. W krótkim czasie przechodzą przez wszystkie etapy życiowe – od dzieciństwa aż po starość. Dojrzałość płciową osiągają około drugiego miesiąca życia, a ciąża trwa od 15 do 25 dni, w zależności od gatunku. Pierwsze oznaki starzenia są widoczne już po ukończeniu pierwszego roku życia. Wtedy możemy zauważyć u naszego pupila spadek aktywności, ospałość czy większą podatność na choroby.

Czytaj też: Klatka dla świnki morskiej - koszt, wymiary i wyposażenie - jak wybrać?


Długość życia chomika zależy również od nas

Choć gryzonie żyją bardzo krótko, pocieszający dla ich wielbicieli może być fakt, że człowiek ma dość duży wpływ na to, jak długo żyje chomik. Jeśli starannie zadbamy o jego życiową przestrzeń, jest szansa, że nasz gryzoń dożyje sędziwego wieku. Najłatwiej będzie zacząć od kupna właściwej klatki dla chomika – musi być na tyle przestronna, aby zapewnić zwierzątku miejsce do aktywności fizycznej, której wszystkie chomiki bardzo potrzebują. Powinniśmy zainstalować też kilka zabawek – na przykład kołowrotek lub tunel. Nie należy zapominać o regularnym sprzątaniu.

Choć zadbane, domowe chomiki chorują stosunkowo rzadko, nie należy lekceważyć żadnych zmian w zachowaniu zwierzątka, a tym bardziej niepokojących objawów takich jak chudnięcie i braku apetytu. Szczególną uwagę należy zwrócić również na stan futerka i skóry. Kolejnym, częstym problemem u chomików jest przerost zębów, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać uzębienie naszego pupila. Jako odpowiedzialny właściciel gryzonia możemy również zadbać też o to, aby chomik nie był narażony na hałas i inne, stresujące dla niego bodźce. Zaleca się też sukcesywne oswajanie pupila z ludźmi, aby kontakt z człowiekiem kojarzył mu się wyłącznie pozytywnie.

Zobacz też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw


Zdjęcie produktowe

Kojec domowy dla gryzoni, 8 elem., 34x23cm, Kerbl

Kojec domowy dla gryzoni to świetne rozwiązanie na wybieg dla chomika lub myszy. Kojec wykonany z wysokiej jakości elementów.

Sprawdź produkt

Długość życia chomika a dieta

Nie ulega wątpliwości, że dieta jest jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na długość życia nie tylko chomików, ale i innych żywych organizmów. Monotonny jadłospis nie służy nikomu. Dlatego, oprócz dobrej karmy dla chomika, nasion i ziaren, nasz pupil powinien otrzymywać warzywa, owoce oraz zieleninę. Warto wprowadzić do menu:


  • marchewkę,
  • sałatę,
  • jabłka,
  • banany,
  • liście mniszku lekarskiego.

Dietę chomików można wzbogacić także żywym pokarmem, a codzienna porcja świeżych gałązek, dodatkowo umożliwi im ścieranie zębów.