Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

2018-02-19
Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

Chomik

Chomiki lubią być aktywne. Uwielbiają kopać, biegać i gryźć – to ich naturalne potrzeby, które nie zawsze mogą być zrealizowane w naszym domowym zaciszu. Jak zapewnić różnorodną aktywność i sprawić, aby nasz pupil był szczęśliwy, prawidłowo się rozwijał i nie nudził się w swojej klatce? Z pomocą przychodzą różnorodne zabawki dla chomika.

Chomik - zabawka

Jedną z najpopularniejszych zabawek dla chomików jest kołowrotek. To właśnie ten element jest podstawą wyposażenia klatki dla chomika. Dzięki regularnemu bieganiu w kołowrotku zwierzę zaspokaja swoją silną potrzebę ruchu.

Do wyboru mamy kołowrotki:
  • drewniane, 
  • plastikowe, 
  • metalowe. 

Przy wyborze odpowiedniego kołowrotka to jednak nie tworzywo ma pierwszorzędne znaczenie. Kupując tę zabawkę, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rozmiar. Kołowrotek powinien być na tyle duży, aby nasze zwierzątko nie było narażone na nadwyrężenie kręgosłupa. Na ten aspekt powinny w szczególności zwrócić uwagę osoby szukające odpowiedniej zabawki dla chomika syryjskiego.

Sprawdź: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Zabawki dla chomika

Wśród ulubionych zabawek chomików z pewnością znajdują się te jadalne, które mogą być w nieskończoność smakowane i obgryzane. Zabawki do jedzenia to nie tylko świetna zabawa, ale często też fachowa pielęgnacja zębów naszych gryzoni. Pełnowartościowe smakołyki możemy przygotować również samodzielnie, na przykład z warzyw, a następnie ukryć je przed pupilem, aby miał dodatkową frajdę z ich poszukiwania. Może się okazać, że dla gryzonia bardziej atrakcyjne będzie jedzenie, które musi sam zdobyć, niż to, które przygotujemy dla niego w miseczce.

Sprawdź też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

Chomiki zabawki - tunele i domki

W klatce chomika nie powinno zabraknąć różnorodnych tuneli, domków i kryjówek. To one umożliwiają zwierzątku zabawę, ale i odpoczynek, a także dają cenne poczucie bezpieczeństwa. Najzwyklejsze tunele, nawet takie stworzone samodzielnie, na przykład z rolek po papierze toaletowym, będą przypominać chomikom nory, czyli ich naturalne domy. Pupile mogą do woli w nich odpoczywać, spać, a także gromadzić tam swoje ulubione smakołyki. Alternatywą dla małych tuneli są bardziej rozbudowane zabawki. Niektóre mają nawet postać labiryntów, co mobilizuje zwierzaka nie tylko do aktywności fizycznej, ale i intelektualnej.

Chomik – zabawka zrobiona własnoręcznie

Czasami wystarczy kartonowe pudełko i trochę wyobraźni, by stworzyć fascynującą zabawkę dla naszego milusińskiego. Spróbujmy umieścić tam trochę ściółki, w której będzie mógł się zakopać i drążyć podziemne tunele, lub przygotujmy dla niego huśtawkę z kilku prostych haczyków i chusteczki higienicznej. Możliwości jest naprawdę dużo – warto więc poświęcić chwilę, a nasz pupil na pewno będzie nam bardzo wdzięczny.

Plac zabaw dla chomika

Producenci zabawek dla gryzoni oferują właścicielom chomików wiele gotowych i kompleksowych rozwiązań, w tym na przykład plac zabaw dla chomików, w którym nasze zwierzątko znajdzie wiele ciekawych atrakcji. Duże wrażenie robią drewniane place zabaw, które można zawiesić w klatce. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości naturalnego drewna taki plac zabaw wspiera również ścieranie zębów. Co więcej, takie drewniane kompleksy często prezentują się bardzo pięknie i z powodzeniem mogą stanowić dodatkowy element dekoracji naszego mieszkania.

Czytaj też: Klatka dla świnki morskiej - koszt, wymiary i wyposażenie - jak wybrać?

Fot. 123RF

Polecane

pixel