Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Akcesoria dla chomika - jakie wybrać do klatki?

Akcesoria dla chomika

Akcesoria do klatki dla chomika pozwalają na urządzenie odpowiedniego i funkcjonalnego mieszkanka dla naszego gryzonia. Właściwe wyposażenie klatki umożliwia chomikowi prawidłowy rozwój i wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, dzięki różnym gadżetom umieszczonym w środku, nasz milusiński na pewno nie będzie się nudził, gdy nie możemy poświęcić mu czasu. O jakich akcesoriach powinniśmy więc pamiętać podczas aranżacji jego klatki?

Przeczytaj też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

Chomik – akcesoria pierwszej potrzeby

Klatka dla chomika powinna być wyposażona w akcesoria takie jak:

  • karmidełko i poidełko,
  • domek,
  • kołowrotek,
  • drabinki i rurki do wspinaczki,
  • gałązki.

Podstawowe akcesoria dla chomików

Zacznijmy od początku – poidełko i karmidełko to podstawowy sprzęt, który powinien znaleźć się w klatce. Najlepiej zainwestować w poidełko wieszane, które jest dużo bardziej praktyczne. Dzięki umieszczeniu kilka centymetrów wyżej, do wody nie dostaną się żadne zanieczyszczenia, na przykład trociny czy resztki jedzenia. Karmidełko wybierz porcelanowe lub gliniane. Plastikowe chomik może bardzo szybko obgryźć. 

Czytaj także: Kula dla chomika - czy warto kupić kulę do biegania?

Akcesoria dla chomika do zabawy

Ważnym elementem, który powinien znaleźć się w klatce, są zabawki dla chomika takie jak np.kołowrotek dla chomika. To z reguły ulubiona zabawka każdego gryzonia. Na rynku mamy ich ogromny wybór – drewniane, metalowe, plastikowe, stojące lub mocowane do prętów. Podczas zakupu, w pierwszej kolejności, weźmy jednak pod uwagę jego rozmiar. Wybierając tego rodzaju akcesoria dla chomika dżungarskiego, Campbella, chińskiego czy chomika Roborowskiego pamiętajmy, że ze względu na ich niewielkie gabaryty, zabawki nie powinny być zbyt duże. W przypadku chomika syryjskiego, czyli największego udomowionego gryzonia, pomyślmy o kołowrotku o dużej średnicy – najlepiej około 25 centymetrów.

Decydując się na zakup danego kołowrotka, sprawdźmy również jego stabilność – powinien obracać się płynnie i w miarę możliwości cicho. Będąc w ruchu, nie może poruszać się na wszystkie strony, skrzypieć ani stukać. 

Domek dla chomika to niemniej ważna sprawa. Pozwala chomikowi czuć się bezpiecznie, służy mu jako kryjówka i spiżarnia. Dobrze, jeśli ma dużo otworów wentylacyjnych. 

Czytaj też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

Akcesoria dla chomika - co więcej?

Rurki i drabinki do wspinaczki dają zwierzętom mnóstwo rozrywki, której te aktywne gryzonie bardzo potrzebują, spędzając długie godziny w zamknięciu, w klatce. Te akcesoria zapewnią chomikom porcję atrakcji, nawet w samotności, kiedy nie mogą liczyć na towarzystwo ludzi lub innych zwierząt. W klatce warto umieścić również gałązki drzew owocowych – Twój chomik będzie mógł je sobie do woli obgryzać i ścierać nimi zęby. Pamiętaj, by nie wkładać do klatki gałązek iglaków i innych wonnych drzew. Najbezpieczniejszą opcją będą gałązki jabłoni lub gruszy.

Zobacz:Produkty dla chomika

Klatka dla chomika – akcesoria to nie wszystko

Nie wystarczą udane zakupy w sklepie zoologicznym, aby urządzić klatkę we właściwy sposób. Zaaranżowanie przestrzeni musi być przemyślane. Kącik do jedzenia powinien znajdować się z dala od miejsca, gdzie chomik załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Warto poczekać, aż chomik sam wybierze do tego odpowiedni kąt. Decydując się na umieszczenie w klatce dużej ilości zabawek, zadbajmy o to, by pozostała w niej przestrzeń niczym niezagospodarowana, umożliwiająca swobodne poruszanie. Tylko wtedy zwierzątku będzie w środku wystarczająco wygodnie.

Sprawdź też: Co jedzą chomiki? Jaki wybrać pokarm dla chomika?

Fot. 123RF