Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kula dla chomika - czy warto kupić kulę do biegania?

2018-02-22
Kula dla chomika - czy warto kupić kulę do biegania?

Kula dla chomika

Kula dla chomika to jedna z popularniejszych zabawek dla tych aktywnych gryzoni. To plastikowa, transparentna piłka z zamykanym otworem, przez który wpuszcza się chomika. W tej częściowo zamkniętej kuli zwierzak może bezpiecznie biegać nie tylko po domu, ale i na świeżym powietrzu. Kula dla chomika jest ciekawą alternatywą dla klasycznych i dobrze nam znanych kołowrotków dla chomika.

Sprawdź: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Kula do biegania dla chomika – zalety

Kula dla chomika to jeden ze sposobów, aby zapewnić naszemu milusińskiemu codzienną porcję aktywności fizycznej, której tak bardzo potrzebuje. Kula toczy się po podłożu, zgodnie z ruchami zamkniętego w jej wnętrzu chomika. To zabawka, która pozwala na bezpieczną zabawę poza klatką, na przykład:

  • na podłodze, 
  • na balkonie, 
  • w ogrodzie. 

Chomiki, które spacerują w kuli, nie są tak szybkie, jak wtedy, gdy biegają niczym nie skrępowane. Dzięki temu możemy mieć większą pewność, że nie stracimy zwierzęcia zbyt szybko z pola widzenia. Chomik w kuli nie będzie miał też możliwości swobodnego wejścia w różne niepożądane miejsca. Kula dla chomika dodatkowo zabezpieczy gryzonia przed atakiem innego zwierzęcia, na przykład psa czy kota.

Sprawdź też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

Czy kula dla chomika jest dobra?

Kula dla chomika to jeden z akcesoriów dla chomika, który zdążył już wzbudzić wiele kontrowersji. Niektórzy właściciele są zdania, że zabawka zagraża życiu ich gryzonia, a zwierzę wcale nie odczuwa przyjemności z przebywania w niej. Brak tu jednak konkretnych dowodów na poparcie tej tezy. Każdy właściciel chomika po części wie, jaki rodzaj zabawki mógłby przypaść do gustu jego pupilowi.

Dla jednego gryzonia kula może okazać się strzałem w dziesiątkę, a dla innego źródłem strachu i stresu. W tym drugim przypadku trzeba postępować bardzo ostrożnie. Jeśli rzeczywiście zauważymy, że zabawka nie przypadła zwierzątku do gustu, nie zmuszajmy go do zabawy na siłę. Jeśli jednak sam zacznie chętnie wchodzić do kuli, pozwólmy mu bawić się w niej dalej.

Kula do biegania dla chomika - wentylacja

Mniej ufni właściciele chomików zarzucają kulom brak odpowiedniej wentylacji. Obawiają się, że wewnątrz takiej zabawki zwierzętom brakuje powietrza. Nie zapominajmy, że dobry jakościowo produkt, zakupiony w sklepie zoologicznym, z pewnością nie zagraża zdrowiu czy życiu naszego pupila. W dobrych, atestowanych produktach, na powierzchni plexi znajdziemy liczne otwory wentylacyjne, dzięki którym możemy być spokojni o dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do środka.

Zobacz też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

Kula dla chomika - chomik bezpieczny w środku

Aby móc w stu procentach mówić o bezpieczeństwie chomika wewnątrz kuli, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie powinniśmy pozostawiać zwierzęcia w kuli bez opieki. Warto też zabezpieczyć teren zabawy, aby być pewnym, że chomik zamknięty w zabawce nie stoczy się ze schodów, nie uderzy o mebel, bądź nie wpadnie w szpony innego, większego zwierzęcia.

Pamiętajmy również, by robić przerwy w zabawie, aby nasz pupil mógł odpocząć, napić się wody lub zrezygnować z dalszego biegania. Równie ważne jest to, by nie wystawiać chomika w kuli na dwór w czasie upalnych dni. Słońce może nagrzać plastikową powierzchnię kuli, powodując, że wewnątrz zrobi się zbyt duszno i bardzo gorąco.

Kula dla chomika - cena

Na rynku dostępne są różne rodzaje kul dla chomików, a ich ceny wahają się między 15, a 40 zł. Decydując się na konkretny produkt, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość tworzywa, z jakiego jest wykonany (plastik nie może pękać w trakcie użytkowania), a także rozmiar. Kula musi być na tyle przestronna, by chomik mógł się w niej swobodnie poruszać.

Zobacz również: Przysmaki dla chomika


Fot. 123RF

pixel