Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Węże domowe - jakiego węża wybrać do domu?

Węże domowe – niejadowite, piękne, przyjazne i wcale nie takie drogie. Nic dziwnego, że wąż w domu staje się coraz częstszym widokiem, także w Polsce. Zobacz, jakie węże można hodować w domu i jakie należy stworzyć warunki, aby wziąć węża do domu.

Węże domowe - cena

Węże domowe, wbrew pozorom i wbrew obawom, często wynikającym z niewiedzy albo niewłaściwych skojarzeń, nie są zwierzętami szczególnie groźnymi dla człowieka. Oczywiście pod warunkiem stosowania się do reguł postępowania z danym gatunkiem. Mimo egzotycznego rodowodu, najpopularniejsze gatunki węży domowych nie są też szczególnie drogie – ich ceny zamykają się w przedziale 100-500 złotych (chyba, że chcemy zabłysnąć oryginalną odmianą – wówczas kwoty stają się cztero- i pięciocyfrowe). Biorąc dodatkowo pod uwagę wyjątkową urodę wielu węży domowych, nie można się dziwić, że zwierzęta te na szeroką skalę zagościły w terrariach na całym świecie.

Czytaj też: Wąż zbożowy - hodowla, karmienie. Czy jest jadowity?

Węże domowe – niejadowite

Dla wielu osób węże w naturalny sposób budzą skojarzenia z jadowitymi bestiami, zabijającymi ofiarę toksyną wpuszczoną pod skórę za pomocą kłów jadowych. Stąd wiele pytań o węże domowe: niejadowite. Niegroźne czy groźne. Uspokajamy – istnieją węże domowe niejadowite. W Polsce i wielu innych krajach obowiązuje zakaz hodowli węży jadowitych w domu, zatem żaden z gatunków będących w legalnej sprzedaży nie powinien być jadowity.

Co nie znaczy, że nie należy zachować ostrożności w kontaktach z tymi zwierzętami, które ostatecznie są przecież drapieżnikami. Brak jadu nie oznacza, że wąż nie może boleśnie ukąsić. Niektóre, tak jak boa dusiciel, mogą pozbawić ofiarę życia, zaciskając swoje potężne ciało wokół szyi. Dlatego pamiętajmy: wszystko jest dla ludzi, węże także, ale należy zachować rozsądek. Wypadałoby też posiąść dużą dawkę wiedzy, zanim zdecydujemy się przyjąć węża do domu. Przyjrzyjmy się teraz kilku gatunkom węża domowego, szczególnie rozpowszechnionym w Polsce.

Zdjęcie produktowe

Exo Terra Żarówka Daylight Basking Spot R20/50W

Punktowa żarówka grzewcza o spektrum idealnym dla wzrostu roślin oraz promieniowaniem UVA wpływającym na samopoczucie zwierząt. Konstrukcja żarówki pozwala skierować promienie światła i ciepła w określonym kierunku, dzięki czemu możemy tworzyć wyspy ciepła w terrarium.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Exo Terra Żarówka Reptive Vision 13W

Świetlówka poprawiająca postrzeganie otoczenia przez gady. Pozwala jeszcze bardziej przybliżyć naturalne warunki życia zwierząt. Przyczynia się do poprawy warunków życia i fizjologicznego dobrostanu Twoich gadów.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Exo terra żarówka uvb 150 (repti glo 10.0) 25 w

Żarówka Reptile UVB emituje optymalny poziom promieni UVB odpowiadający światłu występującemu na terenach tropikalnych oraz zawiera promienie UVA, które pobudzają apetyt, aktywność i zachowania reprodukcyjne.

Sprawdź produkt

Wąż domowy – pyton królewski

Pyton królewski, choć nazwa mogłaby sugerować coś zgoła innego, należy do najmniejszych przedstawicieli rodziny pytonów, co jest jednym z głównych powodów, dla których zwierzę to tak powszechnie zasiedliło domowe terraria - obecnie to najpopularniejszy wąż domowy na świecie. Dorosłe osobniki pytona królewskiego osiągają przeciętnie 150 centymetrów długości, plus minus 30 cm. Średnia waga tego węża to około 2 kg, aczkolwiek zdarzają się okazy znacznie masywniejsze, zwłaszcza waga samic potrafi dochodzić do 4-5 kilo.

Musimy mieć świadomość, że  ten wąż w domu zagości na długie lata – zazwyczaj pytony królewskie żyją w niewoli 25-25 lat, a rekordzistom udaje się dożyć 35 lat. Pyton królewski zamieszkuje obszary środkowej i zachodniej Afryki, w tym kraje takie jak Nigeria, Ghana, Senegal czy Uganda oraz 15 innych w tym regionie. To o tyle istotne, że urządzając terrarium dla węża domowego,musimy możliwie wiernie odtworzyć warunki, w jakich zwierzę bytuje na wolności.

Czytaj więcej: Pyton królewski - cena, hodowla, terrarium

Węże w domu

Terrarium dla pytona królewskiego powinno mieć wielkość 100x50x50 cm w przypadku osobników dorosłych (100x60x50 cm w przypadku największych okazów) i odpowiednio mniejsze dla dorastających. Wymagany zakres temperatur dla tego węża domowego to 28-30 stopni Celsjusza w dzień (i około 33-35 punktowo pod źródłem światła) oraz 25-26 w nocy. Wilgotność na poziomie 50 procent. Oświetlenie terrarium – 12 godzin. Jako podłoże do terrarium można zastosować piasek, żwir i torf albo chipsy kokosowe.

Do terrarium dobrze jest wstawić konar, pod którym zwierzę będzie mogło się skryć, i na który będzie się wspinać. Pyton królewski żywi się małymi gryzoniami, w całości pożera myszy, szczury i chomiki, może zjeść pisklę kurczęcia. Może polować na żywe zwierzęta albo żywić się świeżo zabitymi. Ceny pospolitych odmian pytona królewskiego zaczynają się od 100-200 zł za młode okazy. Jednak niektóre odmiany barwne sięgają astronomicznych pułapów – koszt ich nabycia liczony jest w tysiącach dolarów.

Sprawdź: Terrarium dla węża - jak zrobić? Budowa i akcesoria

Wąż domowy – boa dusiciel

Boa dusiciel to również niezwykle popularny wąż domowy. Wiele osób może to dziwić, bowiem w kulturze masowej, głównie dzięki literaturze i kinematografii, ten wąż funkcjonuje jako bezwzględny zabójca. W rzeczywistości zwierzę to, choć jest masywnie, choć potrafi zabijać żelaznym uściskiem, jednocześnie przy odpowiednim obchodzeniu się z nim, pozostaje wężem łagodnym i przyjaznym człowiekowi. Boa dusiciel jest stworzeniem stosunkowo dużym jak na węża domowego – dorosłe osobniki osiągają długość 3-4 metrów.

W zależności od rozmiarów, odmiany i płci (samice są większe), dorosły boa dusiciel może ważyć od 15 do 25 kilogramów. To naprawdę potężne gabaryty, co musimy uwzględnić, przygotowując terrarium – dobrze, by miało ono wymiary przynajmniej 150x80x80 cm dla jednego osobnika. Boa dusiciel wywodzi się z Ameryki – zamieszkuje centralny pas lasów równikowych i podzwrotnikowych, od Meksyku na północy, po Argentynę na południu. To determinuje warunki klimatyczne, jakie musimy stworzyć w terrarium. Temperatura w dzień powinna utrzymywać się na poziomie 26-31 stopni, a pod źródłem ciepła około 33-34 stopni. W nocy – 24 stopnie. Niezwykle istotne jest zapewnienie wysokiej wilgotności na poziomie 70-80 procent, tak charakterystycznej dla tej części świata, z której wywodzi się boa dusiciel.

Jakie węże można hodować w domu?

Boa, jako wąż domowy, wymaga naświetlenia przez około 12 godzin. Nie musimy jednak w przypadku tego zwierzęcia używać lamp UVB, często wykorzystywanych do pobudzenia syntezy witaminy D3. Boa czerpie ją z pokarmu. Boa jest żarłoczny. Aby zaspokoić jego apetyt, w porze zmierzchu podrzucamy mu małe gryzonie – myszy, szczury, chomiki a także inne zwierzęta: króliki, kurczaki, małe ptaki.

Należy również pamiętać, aby wąż miał zapewnione odpowiednie wyposażenie terrarium.

Wąż domowy – wąż zbożowy

Wąż zbożowy królował w roli węża domowego przed nastaniem dominacji pytona królewskiego. Kluczem do jego popularności są niewielkie rozmiary, oryginalne ubarwienie, łagodne usposobienie, łatwość hodowli i umiarkowana cena. Wąż zbożowy osiąga rozmiary od 130 do 180 centymetrów i jest niezwykle lekki – dorosłe okazy rzadko przekraczają 1 kg. W dobrych warunkach dożywa 20 lat. Ten gatunek węża domowego występuje w kilkuset odmianach (krzyżówkach, mutacjach) barwnych, co czyni każdy okaz niepowtarzalnym.

Na wolności wąż zbożowy występuje w środkowych i południowo-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych. Zamieszkuje pola, nieużytki, obrzeża lasów. Jako wąż domowy potrzebować będzie terrarium o wymiarach 80x40x40. Wymagana temperatura to 24-28 stopni w dzień i 24 stopnie w nocy. Natomiast w przypadku najmłodszych osobników, należy przez całą dobę utrzymywać stałą temperaturę 28 stopni. Wilgotność na poziomie 50-70 stopnie, oświetlenie: 12-14 godzin. Podłoże można wykonać z chipsów kokosowych lub drewienka bukowego. Ważne, by terrarium wygospodarować miejsce na mały basen oraz kawałek korzenia do ukrywania się i wspinania. Ten gatunek węża domowego karmimy oseskami myszy i szczurów oraz pisklakami kurczaków. Ceny węża zbożowego wahają się od 100 do 400 złotych.

Zobacz także: Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

Fot. 123RF