Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Terrarium dla węża - jak zrobić? Budowa i akcesoria

2018-03-07
Terrarium dla węża - jak zrobić? Budowa i akcesoria

Terrarium dla węża

Terrarium, wedle definicji, jest pomieszczeniem, zbiornikiem lub pojemnikiem służącym do hodowli gadów, płazów czy owadów, przystosowanym tak, aby możliwie najbliżej oddać warunki naturalne, w jaki żyje dane zwierzę na wolności. Terrarium dla węża powinno uwzględniać kilka parametrów. Po pierwsze wielkość. Po drugie klimat: temperatura, wilgotność, naświetlenie. Po trzecie – podłoże. Po czwarte wyposażenie. Terrarium dla węża można wraz z całym wyposażeniem kupić w sklepach zoologicznych, można też jednak terrarium dla węża wykonać samodzielnie, posiłkując się zakupionymi materiałami i akcesoriami.

Czytaj też: Węże domowe - jakiego węża wybrać do domu?

Terrarium dla węża zbożowego

Rozmiary terrarium dla węża powinny odpowiadać gabarytom zwierząt, które są bardzo zróżnicowane i ze względu na mnogość gatunków, i ze względu na wiek - pamiętajmy bowiem, że gady żyjące około 15-25 lat do dorosłych rozmiarów potrafią wzrastać nawet przez 15 lat. W zależności od powyższych zmiennych, terrarium dla węża może się szczególnie nie różnić od dużego akwarium dla rybek, a może też być potężną gablotą, bardziej przypominającą mały wybieg.

Dla przykładu terrarium dla węża zbożowego, który należy do najpopularniejszych gatunków hodowlanych na świecie, może mieć wymiary 80x40x40 cm. Jeśli jednak chcemy trzymać w domu boa dusiciela, rozmiar terrarium powinien wzrosnąć do minimum 150x80x80. Mniej więcej odpowiada to różnicy w długości obu stworzeń – wąż zbożowy osiąga rozmiar około 1,5 metra, zaś boa – 3 metrów.

Sprawdź: Wąż zbożowy - hodowla, karmienie. Czy jest jadowity?

Terrarium dla węża – gdzie ustawić?

Pokaźne rozmiary terrarium dla węża mogą spowodować niemałe problemy logistyczne, biorąc pod uwagę ciasnotę typowego polskiego mieszkania. Bo gdzie ulokować jeszcze jeden duży „mebel”? Uwagę wielu osób przykuje zapewne pusta, niewykorzystana przestrzeń, z jaką często mamy do czynienia pod oknem. Radzimy jednak z miejsca odrzucić pokusę ulokowania terrarium dla węża w tym właśnie miejscu.

Ponieważ terrarium dla węża musi zapewniać stałe i precyzyjnie określone warunki klimatyczne (o których więcej za chwilę), nie powinno stać w pobliżu kaloryfera ani w pobliżu bezpośredniego źródła kapryśnego światła słonecznego. Nie powinniśmy też naszego węża narażać na przeciągi, podmuchy zimna płynące z otwartego okna, czy gwałtowne zmiany temperatury będące skutkiem wietrzenia. Wniosek z tego płynie jeden – terrarium dla węża powinno stanąć w głębi mieszkania.

Zobacz: Wyposażenie terrarium

Jak zrobić terrarium dla węża?

Terrarium dla węża powinno mieć szklane ściany. Podłoże wykonujemy - w zależności od preferencji konkretnego gatunku, z którymi należy się zapoznać szczegółowo przez zakupem – z piasku, żwiru, darni, włókna lub chipsów kokosowych, drewienka bukowego, a nawet gazet. Zgodnie z upodobaniami danego gatunku, w terrarium dla węża znajdą się pnie, konary i inne tego typu akcesoria, mające zwierzęciu zapewnić zarówno kryjówkę, jak i możliwość wspinaczki. Do tego należy dołożyć takie elementy wyposażenia, jak roślinność, groty, jaskinie, domki oraz pojemniki (baseny) z wodą.

Niezwykle ważną częścią wyposażenia terrarium dla węża jest osprzęt mający zagwarantować odpowiedni zakres temperatur, wilgotności, naświetlenia. O temperaturę dbamy za pomocą trzech urządzeń: mat, kabli i lamp grzewczych. Matę i kable przyklejamy na dnie terrarium dla węża, pod powierzchnią podłoża – mają nie tylko ogrzewać powietrze, ale też imitować efekt rozgrzanej ziemi. Natomiast lampa grzewcza udawać będzie ciepło bezpośrednich promieni słonecznych – dlatego zazwyczaj w miejscu, gdzie pada snop światła, jest dużo cieplej. Jest to efekt w pełni zamierzony. W terrarium dla węża często (choć nie przy wszystkich gatunkach) stosować będziemy też lampy emitujące promienie UVB, umożliwiające syntezę witaminy D3 w skórze zwierzęcia.

Zobacz: Oświetlenie UVB do terrarium

Terrarium dla węża – klimat

Gdy terrarium dla węża jest już zbudowane, wyposażone i ustawione, pozostaje zadbać o odpowiedni klimat. A ten ma odpowiadać warunkom, w jakim zwierzę żyje na wolności. Ponieważ w większości popularne węże hodowlane wywodzą się z obszarów znajdujących się w strefie zwrotnikowej czy podzwrotnikowej, zakres wymaganych temperatur będzie bardzo wysoki, wyższy niż przeciętna temperatura pokojowa w mieszaniu.

Jeśli chodzi o wilgotność – będzie ona bardziej zróżnicowana, jako że do czynienia będziemy mieć ze zwierzętami bytującymi zarówno w lasach tropikalnych, jak i na terenach stepowych czy półpustynnych. Ze względu na mnogość gatunków ciężko o jednoznaczne wskazówki, ale posłużmy się przykładami 3 najpopularniejszych węży domowych.

  • Wąż zbożowy: temperatura: 24-28 stopni w dzień, 24 w nocy, wilgotność: 50-70 proc. 
  • Boa dusiciel: temperatura: 26-31 stopni w dzień, 24 w nocy, wilgotność: 70-80 proc. 
  • Pyton królewski: temperatura: 28-30 stopni w dzień, 25-26 w nocy, wilgotność: 50 procent. Większość popularnych węży hodowlanych wymaga naświetlenia na poziomie 12-14 godzin dziennie.

Zobacz także: Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

Fot. 123RF

Polecane

pixel