Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

2018-02-26
Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

Mata grzewcza do terrarium

Mata grzewcza do terrarium jest jednym z kilku sprawdzonych i efektywnych sposobów zapewnienia optymalnej temperatury w hodowli. Pozostałe opcje, to:

Często mata grzewcza do terrarium jest montowana razem z innymi źródłami ciepła, aby wykorzystać potencjał i specyfikę każdego z nich. Jaką rolę spełnia w terrarium mata grzewcza? Terrarium jest miniaturowym domem dla zwierząt, które przyjęliśmy pod swój dach.

Stworzenia te, w dużej mierze pochodzące z tropikalnych i subtropikalnych części globu, nie są biologicznie zdolne funkcjonować w warunkach przeciętnego polskiego mieszkania. Nawet jeśli przyszły na świat w niewoli. A zatem każdy hodowca ma obowiązek zapewnić zwierzętom w terrarium klimat możliwie zbliżony do naturalnego w miejscu ich bytowania. Szczególne znaczenie mają takie parametry, jak naświetlenie, wilgotność i oczywiście temperatura. Temperaturę jak już powiedzieliśmy, możemy regulować między innymi za pomocą maty grzewczej do terrarium.

Mata grzewcza – terrarium

Jak działa mata grzewcza? Terrarium powinno być wyłożone ściółką, darnią, piaskiem, kamieniami, żwirem, kostką bukową, kokosem lub innym typem podłoża. W rejonach bytowania większości hodowlanych gadów, płazów, pajęczaków czy owadów, temperatura powietrza jest wysoka, a ziemia dodatkowo nagrzana słońcem. Mata grzewcza do terrarium nie tylko rozgrzewa powietrze w terrarium, ale też imituje efekt rozgrzanej gleby. Jak zapewniają producenci, mata grzejąc poprawia dobrostan, ale też wspomaga metabolizm, apetyt, trawienie oraz aktywność fizyczną zwierząt. Pamiętać jednak należy, że w terrarium powinny być też miejsca, pod którymi mata nie jest ułożona, tak by zwierzę miało się gdzie schronić, gdy poczuje potrzebę schłodzenia organizmu.

Czytaj też: Terrarium dla gekona - jakie wybrać? Jak zrobić?

Mata grzewcza do terrarium – jak zamontować?

Montaż maty grzewczej do terrarium jest dziecinnie prosty. Matę grzewczą do terrarium montuje się pod podłożem, niekiedy też w dolnej części ścianek terrarium. W odróżnieniu od kabli grzejnych matę łatwo jest przykleić, nie używając do tego kleju, ani gipsu. Większość dostępnych na rynku mat grzewczych do terrarium wyposażona jest w warstwę samoprzylepną, dzięki której urządzenie bezproblemowo i gładko przytwierdza się do szklanego podłoża. Co ważne, mata grzewcza do terrarium jest bardzo cienka, dlatego praktycznie w ogóle nie zabiera miejsca. Pamiętajmy, że mata grzewcza do terrarium musi być pieczołowicie przykryta podłożem, tak by zwierzę nie miało bezpośredniej styczności ze źródłem ciepła.

Sprawdź: Wyposażenie terrarium

Mata grzewcza do terrarium z termostatem

Wymagania dotyczące temperatury w terrarium są dosyć rygorystyczne, dlatego używając mat nie powinniśmy działać na oślep. Na szczęście w sprzedaży dostępne są maty grzewcze do terrarium z termostatem. Dzięki temu prostemu urządzeniu, automatycznie regulującemu temperaturę, zawsze możemy mieć pewność, że zwierzę bytuje w odpowiednich warunkach.

Sprawdź: Gekon lamparci - hodowla, odmiany, długość życia

Mata grzewcza do terrarium cena

Mata grzewcza do terrarium nie jest szczególnie drogim sprzętem. Dużo zależy od wielkości, jakości oraz mocy. W sklepach zoologicznych za matę grzewczą do terrarium zapłacimy od 60 do 170 złotych. Na rozmaitych aukcjach dostać można tego typu produkty w jeszcze niższych cenach – nawet rzędu 30-40 złotych. Aczkolwiek uczulamy – w przypadku tak istotnego elementu wyposażenia naszego terrarium, warto postawić na wyroby sprawdzonych producentów.

Mata grzewcza do terrarium plus lampa

Mata grzewcza do terrarium zazwyczaj jest alternatywą dla kabli – stosuje się je zamiennie. Może natomiast, a wręcz w wielu przypadkach powinna mata grzewcza do terrarium współgrać z lampą. O ile mata ogrzewa całe terrarium zapewniając jednocześnie równomierne rozłożenie ciepła na podłożu, o tyle lampa w szczególny sposób nagrzewa punkt, na który skierowany jest snop światła. Nie jest to rozwiązanie przypadkowe. Większość gatunków zwierząt hodowanych w terrariach lub mieć miejsce, w którym temperatura jest jeszcze wyższa, i w którym mogą ułożyć się w celu wygrzania. Zastępuje to niejako rytuał wygrzewania w promieniach słonecznych. O ile zazwyczaj temperatura w terrariach mieści się w przedziale 20-30 stopni Celsjusza, o tyle pod źródłem światła osiąga wartości 30 do 40 stopni.  

Zobacz również: Terrarium dla kameleona - jak zrobić? Wyposażenie

Fot. 123RF

Polecane

pixel