Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wąż zbożowy - hodowla, karmienie. Czy jest jadowity?

2018-03-07
Wąż zbożowy - hodowla, karmienie. Czy jest jadowity?

Wąż zbożowy należy do najpopularniejszych gadów hodowlanych. Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych wąż zbożowy jest łagodny i nie przysparza wielu problemów hodowcom. Zobaczmy, jak kształtują się w przypadku węża zbożowego ceny, jak zrobić terrarium dla węża zbożowego. Odpowiedzmy także na pytanie, jak groźny jest wąż zbożowy i czy jest jadowity.

Wąż zbożowy

Wąż zbożowy jest gatunkiem zaliczanym do niezwykle szerokiej rodziny węży połozowatych. Naturalnym obszarem występowania węża zbożowego są środkowe oraz południowo-wschodnie rejony Stanów Zjednoczonych, w tym między innymi Floryda czy Luizjana. Wąż zbożowy bytuje na obrzeżach lasów, na polach i nieużytkach. Mimo iż większość czasu spędza na ziemi, potrafi się też wspinać na drzewa, dobrze radzi sobie w wodzie. Ze względu na urodę i usposobienie, wąż zbożowy stał się na całym świecie jednym najpopularniejszych zwierząt hodowanych w terrariach.

Czytaj też: Węże domowe - jakiego węża wybrać do domu?

Wąż zbożowy – wygląd i budowa

Wąż zbożowy występuje w bardzo wielu odmianach. Zazwyczaj podstawowe ubarwienie węża zbożowego jest pomarańczowe lub brązowe, czasem bardziej wyblakłe, wręcz białe. Na tym tle znajdują się czerwone plamy w ciemnych obwódkach. Natomiast brzuch pokrywają plamy mające postać ciemnych kwadratów. Węże zbożowe mają bardzo silnie zindywidualizowany wygląd, ciężko byłoby znaleźć dwa identyczne okazy. Wąż zbożowy osiąga średnie rozmiary – jego przeciętna długość to około 1,3 metra, największe okazy osiągają do 180 centymetrów. Zazwyczaj waży około 500-900 gram. Wąż zbożowy w dobrych warunkach może dożyć 20-21 lat.

Wąż zbożowy – zwyczaje

Wąż zbożowy jest mięsożerny. Żywi się głównie małymi gryzoniami i jaszczurkami, niekiedy udaje mu się polować na ptaki czy nietoperze. Na łowy wychodzi głównie rano oraz wieczorem, w środku dnia nieco mniej aktywny. W poszukiwaniu pokarmu zdarza mu się zajrzeć do ludzkich domów. Wąż zbożowy zapada w zimową drzemkę, która może trwać nawet do 6 miesięcy.

Wąż zbożowy – cena

Decydując się na zakup węża zbożowego do hodowli, nie musimy nastawiać się na wydatek rujnujący budżet. W zależności od wieku, rozmiaru oraz odmiany, za węża zbożowego zapłacimy w sklepach zoologicznych od około 70-80 do 200-250 złotych. Co ważne, wąż zbożowy nie jest objęty ochroną, kupując węża zbożowego nie potrzebujemy certyfikatów potwierdzających legalność jego pochodzenia.

Wąż zbożowy – odmiany

W warunkach naturalnych a także w niewoli, wskutek przeróżnych mutacji i krzyżówek, bytuje kilkaset różnych odmian węża zbożowego, różniących się między innymi ubarwieniem. Należą do nich między innymi:

  • wąż zbożowy snow,  
  • wąż zbożowy albinos,  
  • wąż zbożowy classic,  
  • wąż zbożowy blizzar,  
  • wąż zbożowy amelanictic,   
  • wąż zbożowy bloodred. 

Terrarium dla węża zbożowego

Terrarium dla węża zbożowego powinno mieć przynajmniej 80 centymetrów długości, pozostałe wymiary mogą być o połowę mniejsze. Przy czym są to wymagania minimalne, będące kompromisem między potrzebami zwierzęcia, a przeciętnymi warunkami lokalowymi. Wymagania węża zbożowego odnośnie temperatury zmieniają się wraz z wiekiem. Młode okazy należy hodować w stałej temperaturze 28 stopni, zarówno w dzień jak i w nocy. Jeżeli chodzi o starsze osobniki, w nocy powinniśmy temperaturę obniżać do 24 stopni, zaś w dzień utrzymywać w przedziale 24-28, oraz nieco powyżej 30 pod źródłem światła. Wymagana wilgotność – 50-70 procent. Oświetlenie terrarium zapewniamy przez 12-14 godzin.

Terrarium dla węża zbożowego – wyposażenie

Istotnym elementem jest odpowiednie wyposażenie terrarium. W terrarium dla węża zbożowego powinien się znaleźć mały korzeń lub konar, pod którym zwierzę będzie mogło się ukryć albo na który będzie się wspinać. Do schronienia może także służyć jaskinia lub domek. Niezbędny jest też basen z wodą, nie tylko dla ochłody, ale i zapewnienia odpowiedniej wilgotności. Podłoża nie należy wykonywać z piasku. Lepsze będzie włókno albo chipsy kokosowe, a także drewienko bukowe. Jeśli chodzi o ogrzewanie terrarium dla węża zbożowego, stosuje się wszystkie trzy dostępne źródła, a więc maty grzewcze, kable oraz lampy. Pierwsze dwa urządzenie stosujemy alternatywnie. Natomiast po ułożeniu maty albo kabli i tak dodatkowo używamy lampy (natomiast lampa może być jedynym źródłem ciepła w terrarium dla węża zbożowego).

Zdjęcie produktowe

Exo Terra Żarówka Daylight Basking Spot R20/50W

Punktowa żarówka grzewcza o spektrum idealnym dla wzrostu roślin oraz promieniowaniem UVA wpływającym na samopoczucie zwierząt. Konstrukcja żarówki pozwala skierować promienie światła i ciepła w określonym kierunku, dzięki czemu możemy tworzyć wyspy ciepła w terrarium.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Exo Terra Żarówka Reptive Vision 13W

Świetlówka poprawiająca postrzeganie otoczenia przez gady. Pozwala jeszcze bardziej przybliżyć naturalne warunki życia zwierząt. Przyczynia się do poprawy warunków życia i fizjologicznego dobrostanu Twoich gadów.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Exo terra żarówka uvb 150 (repti glo 10.0) 25 w

Żarówka Reptile UVB emituje optymalny poziom promieni UVB odpowiadający światłu występującemu na terenach tropikalnych oraz zawiera promienie UVA, które pobudzają apetyt, aktywność i zachowania reprodukcyjne.

Sprawdź produkt


Zobacz także: Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

Wąż zbożowy – karmienie

Posiadając węża zbożowego, musimy się pogodzić z tym, że będzie on w naszym domu konsumować inne stworzenia – jak już wspomnieliśmy, jest mięsożerny. Węża zbożowego karmimy oseskami myszy i szczurów, chętnie zje także pisklę kurczaka. Na szczęście w przypadku węża zbożowego karmienie odbywa się stosunkowo rzadko – raz na 2-3 tygodnie w przypadku dorosłych okazów i do dwóch razy tygodniowo, jeśli chodzi o młode osobniki.

Wąż zbożowy – czy jest jadowity?

Czy wąż zbożowy jest jadowity? To pytanie bardzo często zadają osoby, które dotąd nie miały z tym zwierzęciem do czynienia, a które przymierzają się do jego hodowli. Odpowiedź jest prosta: nie. Gdyby wąż zbożowy był jadowity, nie moglibyśmy go trzymać w domach. W Polsce bowiem zakazana jest hodowla węży jadowitych. Wąż zbożowy może ugryźć w czasie zabawy czy próby oswajania, ale nie będzie to ugryzienie groźne. Wąż zbożowy nie posiada jadu, dlatego w ogóle nie możemy mówić o jadowitości w kontekście tego zwierzęcia.

Sprawdź też: Pyton królewski - cena, hodowla, terrarium

Fot. 123RF

Polecane

pixel