Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Pyton królewski - cena, hodowla, terrarium

Pyton królewski – niewielki, piękny i łagodny. Nie odstrasza też cena w przypadku pytona królewskiego – co najwyżej umiarkowana. Dlatego wywodzący się z Afryki Środkowej pyton królewski doskonale nadaje się do hodowli w domowych warunkach. Ile kosztuje pyton królewski? Jak opiekować się pytonem królewskim? Jak zorganizować terrarium dla pytona królewskiego? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w naszym artykule.

Pyton królewski - co trzeba o nim wiedzieć

Pyton królewski (Python regius) jest jednym z najmniejszych pytonów występujących na świecie. Dorosłe osobniki osiągają długość od 120 do 180 centymetrów (przeciętnie – 150 cm). Waga samców pytona królewskiego oscyluje w granicach 2-3 kg, samice są z reguły większe, mogą ważyć do 5 kg. Pyton królewski zazwyczaj dożywa 15-20 lat, niektóry osobnikom dane jest przeżyć nawet 25, maksymalnie 30 lat (w hodowli). W stanie dzikim pyton królewski zamieszkuje sawanny i lasy deszczowe środkowej i zachodniej Afryki (Senegal, Sierra Leone, Ghana, Nigeria, Benin, Uganda, Sudan).

W niektórych krajach uznawany jest za gatunek zagrożony. Pyton królewski jest przepięknie ubarwiony – jego ciało pokrywają łuski koloru ciemno-brązowego lub czarnego z dużymi żółtymi (złotymi) plamami. I właśnie efektowny wygląd, w połączeniu z kompaktowym rozmiarem, łagodnym usposobieniem i łatwością oswajania, sprawiają, że >pyton królewski jest tak popularny wśród hodowców.

Pyton królewski – cena

Wbrew pozorom, zakup pytona królewskiego nie jest inwestycją rujnującą budżet. W Polsce, w zależności od odmiany, wielkości, wieku i płci, pytona królewskiego można kupić za 150 – 600 złotych. Pytony królewskie znajdują się w ofercie niektórych sklepów zoologicznych, spotkać też można wiele ofert sprzedaży indywidualnych hodowców. Zanim jednak, skuszeni niską ceną, zdecydujemy się na zakup pytona królewskiego, dowiedzmy się, jakie zwierzę to ma zwyczaje i potrzeby, a co za tym idzie – w jakich warunkach należy je hodować.

W przypadku pytona królewskiego hodowla powinna przebiegać w warunkach zbliżonych do naturalnych, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe w domowym zaciszu. Żyjąc w stanie wolnym, pyton królewski dużą część dnia spędza leniwie na ziemi lub w norach. Zwierzę zdecydowanie bardziej aktywne jest w nocy, zdarza mu się wówczas wspinać się po konarach drzew. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy organizować przestrzeń w terrarium dla pytona królewskiego. Wyposażenie terrarium powinno zawierać przestrzeń, w którym wąż będzie mógł się ukryć, a także półki lub imitacje drzewa, na które będzie się wspinać.

Pyton królewski – terrarium

Wiele pytań dotyczących terrarium dla pytona królewskiego dotyczy jego rozmiarów, a także warunków klimatycznych (temperatura, wilgotność) w nim panujących. Rozwiewamy zatem wątpliwości. Wielkość terrarium dla pytona królewskiego powinna być uzależniona od jego wieku i rozmiaru. Pamiętajmy, że pyton królewski rośnie nawet 15 lat! Osobnikom dorosłym wystarczy terrarium o rozmiarach 100x50x40 cm (100x60x50 cm w przypadku największych okazów). Terrarium dla pytona królewskiego w wieku kilku lat może mieć rozmiary 60x40x40 cm, zaś najmłodsze okazy można trzymać na powierzchni 40x20x20 cm.

Pyton królewski w domu

Temperatura w terrarium dla pytona królewskiego powinna być zbliżona do tej, w której zwierzęta te bytują w stanie naturalnym. Wedle różnych zaleceń, w ciągu dnia idealne warunki dla pytona królewskiego to 25-30 stopni Celsjusza, a miejscowo, w pobliżu źródła ciepła: 30-33 stopnie. Nocą powinno być chłodniej, co nie znaczy chłodno – o tej porze pyton królewski najlepiej się czuje w temperaturze 24-25 stopni. Terrarium dla pytona królewskiego ogrzewamy między innymi za pomocą żarówek / oświetlenia do terrarium (w dzień), kabli i mat grzewczych. Należy dbać o to, by wąż nie miał bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła. Wszystkie niezbędne do ogrzewania akcesoria dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych.

Terrarium dla pytona królewskiego – wilgotność

W rejonach, w których pyton królewski bytuje na wolności, wilgotność powietrza jest co najwyżej umiarkowana, dlatego w terrarium dla pytona królewskiego nie powinna ona przekraczać poziomu 50-55 procent. Do zapewnienia takiej wilgotności wystarczy miska z wodą, która będzie parować w ciągu dnia, ewentualnie można wnętrze terrarium lekko nawilżać za pomocą spryskiwacza. W przypadku terrarium dla pytona królewskiego ważne jest, by suche pozostało podłoże.

Wąż królewski – żywienie

Pyton królewski na wolności najchętniej żywi się gryzoniami takimi jak myszoskoczek, a także jaszczurkami czy małymi ptakami. Pochodzący z odłowu pyton królewski może mieć problemy z adaptacją do żywienia w warunkach hodowlanych, natomiast węże urodzone w niewoli zazwyczaj nie sprawiają w tej materii kłopotów. Pyton królewski w hodowli zazwyczaj karmiony jest myszami i szczurami, nie pogardzi też mięsem małego kurczaka. Decydując się na hodowanie pytona królewskiego, pamiętajmy jednak, że zwierzęta te słyną z wielodniowych głodówek, urządzanych zwłaszcza zimą. Zamiast odchodzić wtedy od zmysłów, należy cierpliwie przeczekać tę szczególną fazę, podrzucając co kilka dni świeże jedzenie. Dopiero wówczas, gdy problem stanie się naprawdę palący, skontaktujmy się z weterynarzem.

Sprawdź także: Kameleon jemeński - cena, terrarium, hodowla

Fot. 123RF