Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Kameleon jemeński - cena, terrarium, hodowla

Kameleon jemeński

Kameleon jemeński jest gatunkiem jaszczurki z rodziny kameleonowatych. Wywodzi się z Półwyspu Arabskiego (głównie Jemen i Arabia Saudyjska). To jeden z największych kameleonów na świecie - długość jego ciała sięga 60-65 centymetrów. Tak jak wszystkie kameleony, tak i kameleon jemeński charakteryzuje się zdolnością zmiany barw, w zależności od światła czy sytuacji. Szeroka paleta przyjmowanych kolorów obejmuje między innymi zieleń, a także kolory:

  • żółty,
  • pomarańczowy, 
  • brązowy,
  • czerwony,
  • a nawet niebieski, szary i czarny. 

Kameleon jemeński jest niezwykle popularny wśród hodowców, choć należy pamiętać, że jest objęty konwencją CITES, ograniczającą handel transgraniczny okazami gatunków narażonych na wyginięcie. W Polsce kupując kameleona jemeńskiego należy ten fakt zarejestrować w ciągu 14 dni.

Kameleon jemeński – hodowla

Kameleon jemeński jest gatunkiem, którego samce wykazują się dużą agresją wobec siebie. Niezwykle barwne (w dosłownym i metaforycznym tego słowa znaczeniu) są rytuały związane z walką i przygotowaniem do niej. Zmiany ubarwienia przed starciem na bardziej jaskrawe, mają na celu okazanie dominacji i zmuszenie przeciwnika do odejścia. W ten sposób rozstrzyga się większość pojedynków. Fizyczne zmagania są rzadkością. Charakterystyczne jest, że przegrany kameleon traci kolory, jego ciało przybiera odcienie szarości. Mimo, iż wygląda to fascynująco dla obserwatorów, wzajemna agresja samców praktycznie uniemożliwia hodowlę dwóch okazów płci męskiej jednocześnie.

Zobacz: Ptasznik - gatunki, cena, terrarium

Kameleon jemeński terrarium

Terrarium dla kameleona jemeńskiego powinno być okazałych rozmiarów. Istotna jest zwłaszcza wysokość – minimum 100 centymetrów, a jeszcze lepiej: 120-150 cm. Jest to niezbędne, jako że kameleon jemeński nie lubi przebywać na ziemi, woli czas spędzać na konarach drzew, wśród liści i gałęzi. Z tego też powodu, urządzając terrarium dla kameleona jemeńskiego pamiętać musimy o podstawowym rekwizycie, jakim jest fragment drzewka lub chociaż jego stosunkowo naturalna imitacja.

Jeśli chodzi o pozostałe wymiary, ze względu na wielkość kameleona jemeńskiego, terrarium powinno być długie na około metr i szerokie przynajmniej na pół metra. Jak więc widać, z hodowlą kameleona jemeńskiego nie zmieścimy się w każdym mieszkaniu. Co bardzo ważne, terrarium dla kameleona jemeńskiego musi być przewiewne, dlatego przynajmniej dwie jego ściany powinny być zbudowane z metalowej siatki, lub podobnego materiału.

Zobacz: Wyposażenie terrarium

Terrarium dla kameleona jemeńskiego – temperatura

Budując wszelkiego rodzaju terraria, musimy pamiętać o konieczności wiernego odtworzenia warunków klimatycznych, w jakich bytuje naturalnie obiekt naszej hodowli, zwłaszcza jeśli pochodzi z odłowu. Wywodzący się z Półwyspu Arabskiego kameleon jemeński jest zwierzęciem typowo ciepłolubnym. Ogólna temperatura w terrarium powinna wynosić około 27-28 stopni, ale powinniśmy też naszemu kameleonowi zafundować namiastkę słońca – zadbajmy o to, by w promieniu lampy grzejącej temperatura dochodziła do 35 stopni, a nawet nieznacznie ją przekraczała. Po takiej „kąpieli słonecznej” za dnia można sobie odpuścić ogrzewanie nocą, co też będzie odpowiadać naturalnym warunkom klimatycznym Półwyspu Arabskiego. Do ogrzewania terrarium nie używamy mat ani kabli, a jedynie żarówek. Dodajmy w tym miejscu, że wilgotność w terrarium kameleona jemeńskiego powinna wynosić około 60 procent.

Kameleon jemeński – karmienie

Kameleon jemeński jest łasuchem, który dosłownie rzuca się na pożywienie. Na szczęście jego wymagania nie są wielkie. Głód kameleona jemeńskiego zaspokoimy za pomocą muszek, szarańczy, moli, karaczanów. Używać do tego celu można pęsety do karmienia owadami. Zwierzęta te lubią obgryzać też liście (o czym należy pamiętać, wstawiając żywe rośliny jako dekorację do naszego terrarium). Jeżeli chodzi o picie, kameleon jemeński podatny jest na urok sztucznych wodospadów, które można kupić w dobrych sklepach zoologicznych.

Kameleon jemeński – cena

Mimo, iż handel okazami kameleona jemeńskiego obarczony jest pewnymi ograniczeniami, zwierzę to jest stosunkowo tanie. Za młode okazy u hodowców indywidualnych zapłacimy 60-100 zł, nieco tylko wyższe ceny są w sklepach zoologicznych. Dużo więcej, bo kilkaset, a nawet tysiąc złotych wydać musimy jednak na urządzenie terrarium.

Czytaj też: Pyton królewski - cena, hodowla, terrarium

Fot. 123RF