Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Rasy psów małych - dla dzieci, z włosami, krótkowłosych

Rasy psów małych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców aglomeracji miejskich, gdyż doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Zarówno rasy małych psów z włosami, jak i rasy małych psów krótkowłosych stają się wiernymi towarzyszami rodziny. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią rasę do swojego stylu życia. Małe rasy psów kiedyś spełniały się głównie w łowiectwie, natomiast obecnie są już tylko wiernymi towarzyszami ludzi. Mimo niewielkich rozmiarów mają wielkie serce i żywy temperament.

Rasy psów małych – dla kogo są odpowiednie?

Rasy psów małych stają się coraz bardziej popularne wśród aglomeracji miejskich. Niewielki metraż mieszkań w blokach sprawia, że są one najczęstszym wyborem osób, które potrzebują towarzystwa. Małe rasy psów domowych zazwyczaj są bardzo aktywne i energiczne. Lubią towarzystwo i źle znoszą samotność, dlatego osoby spędzające cały dzień poza domem powinny dobrze przemyśleć decyzję dotyczącą posiadania psa. Należy pamiętać, że kupno bądź adopcja pupila wiąże się z wieloletnim obowiązkiem. Szczególnie w przypadku małych ras psów, które żyją około 15 lat. Dodatkowo małe psy ze względu na niewielkie szczęki często cierpią choroby przyzębia. Małe psy często mają duże ego. Potrafią zażarcie bronić swojego właściciela, a także walczyć o miejsce na ulubionej kanapie. Ich podniebienie również nie należy do najłatwiejszych – są często wybredne i domagają się od właściciela smakołyków.

Dowiedz się: Jak wybrać dla siebie idealną rasę psa?

Zdjęcie produktowe

FURMINATOR dla psów krótkowłosych - Toy Dog - urządzenie do usuwania podszerstka

Furminator to niezbędnik w domu, w którym z psem mieszkają alergicy. Skutecznie wyczesany podszerstek to mniej sierści fruwającej w powietrzu i tym samym mniej patogenów wywołujących reakcje alergiczne.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

FURMINATOR dla psów krótkowłosych - Small - urządzenie do usuwania podszerstka

Furminator dedykowany dla psów małych ras z krótką sierścią, w znacznym stopniu redukuje linienie i skutecznie usuwa do 99% martwych włosów, co ogranicza wypadanie sierści.

Sprawdź produkt

Psy - małe rasy

Rasy psów małych doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Nie potrzebują dużych przestrzeni, gdyż wystarczają im regularne spacery. Należy jednak pamiętać, że mimo małych gabarytów małe psy są bardzo ruchliwe i aktywne, dlatego spacer musi być odpowiednio długi i interesujący. Wybierając psa, warto zwrócić uwagę na aspekt pielęgnacji, jeśli właścicielem jest osoba, która bardzo ceni sobie porządek, nie powinna decydować się na psa z długą sierścią. Pies, bez względu na rasę, będzie ją gubił, jednak długie włosy są zdecydowanie bardziej uciążliwe w sprzątaniu.

Warto dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji psa w zależności od jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem długości i kondycji sierści lub włosa.

Zobacz: Psy, które nie gubią sierści - czy są takie rasy?

Rasy małych psów z włosami

Małe rasy psów z włosami są niezwykle urocze. Niewielkie, puchate kulki skradły serce niejednego właściciela. Choć ich pielęgnacja wymaga więcej wysiłku niż ras krótkowłosych, mają swoich zwolenników. Najpopularniejsze rasy małych psów z włosami to:

 • Yorkshire Terrier – jest jednym z najpopularniejszych małych pupili. Zanim trafił na salonowe kanapy był wykorzystywany do polowania na gryzonie. Jest energiczny i żywiołowy, ale przy tym również inteligentny i zrównoważony. Potrzebuje dużo uwagi ze strony właściciela.   
 • Shih tzu – to pies bardzo towarzyski i oddany właścicielowi. Lubi być w centrum zainteresowania i chętnie okazuje uczucia domownikom. Wobec obcych jest nieufny. Czasami lubi pokazać swą niezależność, dlatego od początku powinien być odpowiednio socjalizowany.  
 • Maltańczyk – niezwykle przywiązuje się do właściciela. Jest mu bardzo oddany i źle znosi samotność. Potrzebuje dużo ruchu, gdyż jest wulkanem energii. Nie jest to pies, który będzie chętnie uczestniczył w joggingu. Jest radosny i szybko się uczy.   
 • Pekińczyk – ma specyficzny orientalny wygląd. Jest niezależny i posiada wysokie poczucie własnej wartości. Lubi luksus i spokojną atmosferę. Potrafi długo obrażać się na właściciela, który narazi go na stres. To inteligentny i bardzo wymagający pies.   
 • Hawańczyk – to typowy pies do towarzystwa, który przywiązuje się do swojej rodziny. Jest zdecydowany, odważny i inteligentny. Szybko uczy się podstawowych komend. Ma dużo energii, więc chętnie będzie uczestniczył w codziennych treningach właściciela.   
 • Chin japoński – podobnie jak maltańczyk również przywiązuje się do właściciela. Jest kochający i oddany, lecz wobec obcych nieufny. Posiada wielkie pokłady energii, które chętnie wykorzystuje podczas zabawy ze swoim panem. Powinien być socjalizowany jak najwcześniej, aby uniknąć problemów z jego wrodzoną niezależnością.   
 • Szpic miniaturowy – jest niesamowicie energiczny i żywiołowy. Posiada bardzo wesołe usposobienie i przywiązuje się do właściciela. Potrafi być nieposłuszny i hałaśliwy, dlatego należy od samego początku pracować nad jego ułożeniem. 

Wybierając rasę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na charakter psa i jak najlepiej dopasować ją do swoich wymagań i stylu życia. W przeciwnym razie charakter psa może być przyczyną wielu nieporozumień między pupilem, a właścicielem. Warto również pamiętać, że psy różnych ras mogą posiadać specjalne potrzeby żywieniowe i należy podawać im odpowiednią karmę dla psów rasowych, dedykowaną konkretnej grupie czworonogów.

Zobacz też: Rasy psów średnich - krótko i długowłosych, do domu

Zdjęcie produktowe

Dermapharm champ-richer odżywka dla yorkshire terrier 250 ml

Odżywka jest dedykowana specjalnie dla psów rasy Yorkshire Terrier. Z uwagi na charakterystyczną ich sierść, wymagającą dobrej pielęgnacji, kosmetyk został wzbogacony o proteiny jedwabiu, olejek ze słodkich migdałów i d-Panthenol.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Dermapharm champ-richer szampon dla psów o białej lub jasnej sierści 250 ml

Szampon stworzony specjalnie dla psów o białym lub jasnym włosie. Dzięki nowej formule, kosmetyk ten stał się jeszcze łagodniejszy dla skóry Twojego zwierzęcia.

Sprawdź produkt

Rasy małych psów krótkowłosych

Rasy małych psów krótkowłosych będą lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zajmować się długą pielęgnacją pupila. Najpopularniejsze rasy małych psów krótkowłosych to:

 • Chihuahua – może być zarówno krótkowłosa, jak i długowłosa. Jest bardzo żywa i energiczna. Słynie ze swoich miniaturowych rozmiarów, mimo których jest odważna, czujna i pewna siebie. Lubi być w centrum uwagi właściciela.  
 • Pinczer miniaturowy – jest pełen energii i radości. Świetnie odnajduje się podczas szkoleń i różnych sportów. Jest dobrym towarzyszem rodziny, gdyż przywiązuje się do właściciela.
 • Jamnik – to pies ciekawski, wesoły i aktywny. Nie zawsze posłuszny właścicielowi. Przywiązuje się do niego i bywa zazdrosny, gdy nie jest w centrum uwagi.   
 • Mops – ma specyficzny wygląd, którym skradł serce niejednego właściciela. Pośród domowników najczęściej wybiera sobie osobę, której nie opuszcza na krok. Lubi być w centrum uwagi, a gdy się mu jej nie poświęca, na pewno się o nią upomni.   
 • Buldog francuski – pies wesoły i towarzyski, który potrzebuje dużo uwagi ze strony właściciela. Dobrze akceptuje dzieci, natomiast wobec innych psów jest nieufny. Ze względu na krótką kufę źle znosi upały i dużą wilgotność.

Małe rasy psów dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Szczególnie, gdy dorasta razem z nim. Zwierzęta bardzo pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, dlatego warto przemyśleć posiadanie psa. Nie każda rasa psa jest odpowiednia dla dzieci. Niektóre z nich nie są zbyt cierpliwe i źle znoszą nadmierne zainteresowanie czy hałas. Dodatkowo małe rasy psów mogą być po prostu zbyt delikatne dla dzieci, które mogłyby niechcący zrobić im krzywdę. Dlatego też lepiej unikać kontaktu małych dzieci np. z chihuahuą czy Yorkshire Terrierem. Małe rasy psów dla dzieci to m.in.:

 • Maltańczyk 
 • Hawańczyk 
 • Pinczer miniaturowy 
 • Buldog francuski   

Należy pamiętać, że bez względu na usposobienie psa nie wolno zostawiać zwierzęcia samego z dzieckiem.  

Czytaj także: Kuweta dla psa - dla Yorka, dla dorosłego psa czy szczeniaka?

Fot. 123RF