Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Rasy psów średnich - krótko i długowłosych, do domu

Rasy psów średnich to doskonali towarzysze dla bardzo aktywnych osób. Mają ogromne pokłady energii, które chętnie wykorzystają na aktywności wraz ze swoim właścicielem, do którego są bardzo przywiązane. Zobacz, jakie rasy psów średnich krótkowłosych i długowłosych wybrać. Średnie rasy psów kiedyś były wykorzystywane do pracy z człowiekiem – głównie do polowań lub jako psy pasterskie. Obecnie są one przede wszystkim towarzyszami rodziny, gdyż nigdy nie odmawiają pieszczot i zabawy.

Rasy psów średnich – dla kogo są odpowiednie?

Rasy psów średnich są przede wszystkim bardzo sprawne fizycznie i energiczne. Potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej. Doskonale sprawdzą się jako stróże domu ze względu na cechującą ich odwagę, ale także jako towarzysze mieszkańców aglomeracji miejskich. Nie są to jednak odpowiedni przyjaciele dla osób zapracowanych, które wieczór chcą spędzić na kanapie. Psy rasy średniej potrzebują bliskości człowieka, gdyż przywiązują się do właściciela.

Doskonale z nim współpracują, dlatego niezbędne jest odpowiednie szkolenie. W przeciwnym razie mogą okazywać swą niezależność w najmniej odpowiednich momentach. Należy pamiętać, że wzmożona aktywność wymaga też odpowiedniego dostarczania energii. Mimo to, trzeba uważać, by nie przekarmić pupila, gdyż te rasy psów mają skłonność do łakomstwa i nadwagi.

Dowiedz się: Jak wybrać dla siebie idealną rasę psa?

Psy rasy średniej – rodzaje

Choć obecnie coraz rzadziej psy rasy średniej wykorzystywane są zgodnie z ich umiejętnościami można podzielić tą grupę na psy:

 • pasterskie, 
 • myśliwskie, 
 • zaprzęgowe, 
 • stróżujące. 

Wybierając rasę psa, należy zwrócić uwagę na jego pierwotne przeznaczenie i dostosować ją do własnych potrzeb. W przeciwnym razie pupil zamiast pilnować posesji, będzie tropił każdą mysz, która przebiegnie przez ogród. Trzeba także pamiętać, że pies będzie mógł wykorzystać swoje wrodzone zdolności tylko wtedy, gdy przejdzie odpowiednie szkolenie.

WybierzSmycz dla psa

Średnie rasy psów – do domu

Rasy psów średnich ze względu na niezbyt duże rozmiary odnajdą się również w mieszkaniu w bloku. Należy jednak pamiętać, że są to czworonogi, które mają ogromne pokłady energii, którą muszą wyładować. Trzeba zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, gdyż w przeciwnym razie mogą „szaleć” w mieszkaniu, demolując jego wyposażenie. Jeśli nie będą miały możliwości biegania i zabawy piłką, chętnie zajmą się nową poduszką czy ulubionym fotelem właściciela pod jego nieobecność. Właściciele domów z ogrodem są w lepszej sytuacji, bo pupil może większość czasu spędzać w ogrodzie. Mogą go jednak zainteresować kwiatowe rabatki, dlatego nie warto się do nich przywiązywać. Niezbędne jest szczelne ogrodzenie, gdyż w szczególności psy myśliwskie nie ominą żadnej okazji do ucieczki.

Sprawdź: Adresówka dla psa - jaki identyfikator dla psa wybrać?

Rasy psów średnich krótkowłosych

Najczęściej wybierane rasy psów średnich krótkowłosych to:

 • Beagle – jest bardzo żywiołowy i doskonale sprawdza się w roli towarzysza rodziny. Jest łagodnie usposobiony, dlatego nie nadaje się do roli stróża. Nie znosi samotności, a pozostawiony na długie godziny sam w mieszkaniu, będzie uprzykrzał życie sąsiadom głośnym wyciem i szczekaniem.   
 • Buldog angielski – łagodny i pogodny pies, który akceptuje dzieci. Lubi być w centrum zainteresowania i przywiązuje się do właściciela. Mimo budzącego respekt wyglądu, nie posiada już cech bojowych. Lubi pokazywać swą niezależność.   
 • Gończy polski – doskonały myśliwy i stróż. Jest wytrzymały na warunki atmosferyczne i zawsze chętnie wybierze się z właścicielem na spacer. Potrzebuje bardzo dużej ilości aktywności fizycznej.   
 • Shar pei – wyróżnia go nie tylko nietypowy wygląd, ale również indywidualny charakter. Potrzebuje zdecydowanego właściciela i odpowiedniego szkolenia. Doskonale sprawdza się w roli stróża i przyjaciela rodziny.   
 • Pit bull – wbrew panującym opiniom wynikającym z groźnego wyglądu psa sprawdza się on doskonale jako towarzysz rodziny – także dzieci. Przywiązuje się do właściciela i jest mu oddany. Warunkiem jest odpowiednie szkolenie i doświadczony właściciel, gdyż ta rasa jest wpisana do wykazu psów agresywnych.

Rasy psów średnich długowłosych

Rasy psów średnich długowłosych, mimo wymagającej pielęgnacji, mają wielu zwolenników. Nic w tym dziwnego, gdyż długa sierść dodaje im niesamowitego uroku. Popularne rasy psów średnich długowłosych to:

 • Border Collie – to pies o niezwykłym temperamencie i wesołym usposobieniu. To typowy pies pasterski, który panuje nad stadem, ale jest oddany właścicielowi. Nie nadaje się na stróża ze względu na zbyt łagodną naturę. Doskonale sprawdzi się jako pies dla dzieci, gdyż jest zawsze chętny do zabawy.   
 • Owczarek Szkocki Collie – to bardzo wrażliwa rasa. Przywiązuje się do właściciela i potrzebuje kontaktu z nim. Nie jest ufny wobec obcych, dlatego nadaje się na stróża.   
 • Cocker spaniel – pies myśliwski, który obecnie pełni funkcję przyjaciela rodziny. Bardzo wesoły, aktywny i energiczny. Przywiązuje się do domowników i źle znosi samotność. Akceptuje inne zwierzęta domowe.   
 • Chow Chow – imponującym wyglądem przypomina majestatycznego lwa. Jest doskonałym stróżem, bo jest nieufny wobec obcych. Jest lojalny wobec właściciela, jednak lubi eksponować swoją niezależność.   
 • Terier walijski – to pies energiczny i pracowity, ale przy tym również uparty i niezależny. Potrzebuje odpowiedniego wychowania i dużej dawki zróżnicowanej aktywności fizycznej. Akceptacja dzieci i obcych zależy od procesu socjalizacji.   

Czytaj także: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Fot. 123RF