Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rasy psów dużych – długo- i krótkowłosych, dla dzieci

2018-05-28
Rasy psów dużych – długo- i krótkowłosych, dla dzieci

Duże rasy psów są szczególnie popularne u osób posiadających dom z ogrodem. Pełnią funkcję nie tylko towarzysza rodziny, ale także stróża. Wybierając odpowiednią rasę warto wziąć pod uwagę, jaką rolę ma spełniać nowy członek rodziny, gdyż rasy dużych psów stworzone są do wielu zadań.

Zobacz: Pies w podróży - o czym pamiętać przy okazji podróży z psem?

Rasy psów dużych – dla kogo są odpowiednie?

Rasy psów dużych wymagają dużo uwagi. Potrzebują większej przestrzeni i sporej dawki aktywności fizycznej, dlatego najlepiej czują się w domach z ogrodem. Mimo to nawet pies myśliwski czy sportowy może dobrze czuć się w małym mieszkaniu, jeśli tylko właściciel zapewni mu odpowiednio dużo ruchu w ciągu dnia. Duże psy, szczególnie długowłose, wymagają od właściciela czasu poświęconego pielęgnacji psa. Codzienne wyczesywanie sierści jest niezbędne, aby zachować higienę i ładny wygląd. Rasy psów dużych potrzebują także odpowiedniego szkolenia. Większość tych ras chętnie współpracuje z człowiekiem, jednak czasami czworonożni przyjaciele lubią pokazywać swą niezależność. Właściciel powinien od początku budować swój autorytet u czworonoga.

Sprawdź produkty z kategoriiPielęgnacja psów i higiena psów

Rasy dużych psów – rodzaje

W zależności od potrzeb spośród dużych ras psów można wybrać:

 • psy stróżujące i obronne, 
 • psy ratownicze i służbowe, 
 • psy asystujące niepełnosprawnym, 
 • psy pasterskie, 
 • psy sportowe i myśliwskie.   

Należy jednak pamiętać, że każdy z tych czworonogów potrzebuje odpowiedniego szkolenia, aby spełniać swą rolę. Jeśli zostanie właściwie do niej przygotowany będzie z przyjemnością wypełniał powierzone obowiązki.

Dowiedz się: Jak wybrać dla siebie idealną rasę psa?

Rasy psów dużych długowłosych

Duże psy długowłose, mimo swojego uroku, wymagają codziennej pielęgnacji. Dodatkowo pozostawiane przez nich włosy na kanapie czy dywanie, mogą przysporzyć nerwów właścicielom lubiącym czystość i porządek. Dlatego przed wyborem odpowiedniej rasy należy wziąć ten aspekt pod uwagę. Najpopularniejsze rasy psów dużych długowłosych to:

 • Golden retriever – jest wesoły i przyjacielski. Uwielbia nowe zadania, więc nie ma problemu ze szkoleniem tej rasy. To doskonały towarzysz dla dzieci, a także stróż posiadłości. Potrzebuje szczególnej uwagi właściciela.   
 • Samojed – wesoły, energiczny, pozbawiony agresji. Przywiązuje się do człowieka i potrzebuje jego uwagi, nie lubi hałasu i ostrego traktowania. Raczej nie sprawdzi się w roli stróża ze względu na łagodne nastawienie do obcych.   
 • Owczarek niemiecki długowłosy – bardzo inteligentny, pewny siebie i zrównoważony. Jest doskonałym stróżem i lojalnym przyjacielem domu. Potrzebuje bardzo dużo ruchu i zainteresowania ze strony właściciela.   
 • Berneński pies pasterski – doskonale sprawdza się jako przyjaciel dzieci. Ma łagodne i przyjacielskie usposobienie. Dodatkowo świetnie sprawdza się w roli stróża. Niestety jest dość chorowity.  

Szczotkowanie i codzienna pielęgnacja jest szczególnie istotna przy posiadaniu psa z długą sierścią, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości szczotki i grzebienie dla psa.

Rasy psów dużych krótkowłosych

Pielęgnacja psów z krótką sierścią jest łatwiejsza niż długowłosych czworonogów, jednak okresy linienia również są uciążliwe. Pupile o krótkiej sierści mają widoczną silną i atletyczną budowę. Najczęściej wybierane rasy psów dużych krótkowłosych to:

 • Labrador – łagodny, radosny i pełen miłości dla całej rodziny. Doskonale sprawdza się jako przyjaciel rodziny, a także ratownik czy pies tropiący ze względu na łatwość szkolenia tej rasy. Uwielbia wodę i wszystko co z nią związane. Raczej nie będzie dobrym stróżem, ze względu na zbytnią ufność.   
 • Bokser – pies o ogromnych pokładach energii i stalowych nerwach. Doskonale dogaduje się z dziećmi, gdyż zawsze jest chętny do zabawy. Nie lubi hałasu i potrzebuje uwagi właściciela. Nie nadaje się dla osób zapracowanych.   
 • Doberman – pies wyjątkowo energiczny i sprawny fizycznie. Wymaga doświadczonego właściciela, ze względu na to, że nie jest zbyt uległy. Szybko się uczy i nie jest ufny wobec obcych, dlatego będzie dobrym stróżem.   
 • Rottweiler – posiada silne poczucie walki, dlatego niezbędne jest jego odpowiednie wyszkolenie i duża porcja aktywności. Ta rasa stworzona jest do pracy i nie lubi bezczynności. Rottweilery są oddane domownikom, natomiast wobec obcych są nieufne.

Zobacz także: Karma dla psów rasowych

Duże rasy psów dla dzieci

Duże rasy psów mimo swoich gabarytów są doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Chętnie uczestniczą w zabawach z nimi. Dorastanie wraz z czworonożnym przyjacielem uczy poczucia obowiązku, empatii i wrażliwości. Duże rasy psów dla dzieci to przede wszystkim:

 • golden retriever,
 • labrador, 
 • berneński pies pasterski,
 • bokser.   

Należy pamiętać, że pies to nie zabawka dla dziecka i należy brać za niego pełną odpowiedzialność. Dziecko będzie pomagało w pielęgnacji, jednak to na barkach rodziców spoczywają wszystkie obowiązki.    

Sprawdź produkty z kategorii: Akcesoria dla psów i szczeniaków

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel