Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rasy psów dla dzieci - jakie są najlepsze? Łagodne psy

2018-05-28
Rasy psów dla dzieci - jakie są najlepsze? Łagodne psy

Przed wyborem rasy psów dla dzieci należy dokładnie przemyśleć decyzję dotyczącą posiadania psa. Nie wolno jej podejmować tylko ze względu na prośby dziecka, ponieważ pies to nie zabawka. Opieka nad czworonożnym przyjacielem wymaga odpowiedzialności i poświęcenia czasu.

SprawdźKarma dla psów rasowych

Najlepsze psy dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Idealny pies dla dziecka będzie cierpliwy i energiczny. Wielkość psa trzeba dobierać do wieku dziecka, gdyż najmłodsze dzieci często boją się dużych czworonogów, a te przypadkiem mogą zrobić im krzywdę. Natomiast starsze dzieci doskonale dogadują się nawet z olbrzymimi rasami psów. Gabaryty psów warto dostosowywać także do warunków mieszkaniowych. Jeśli właściciel dysponuje domem z ogrodem to z powodzeniem może zdecydować się na dużego czworonoga, natomiast gdy na psa czeka małe mieszkanie, to lepiej wybrać małą lub średnia rasę psa. Pies dla dziecka powinien dorastać z dzieckiem od szczeniaka. Wtedy zbudują między sobą więź, a pies nie będzie się czuł zazdrosny o nowego członka rodziny. Dodatkowo każdy pies powinien przejść przez odpowiedni proces szkolenia i socjalizacji.

Dowiedz się: Jak wybrać dla siebie idealną rasę psa?

Pies dla dziecka – korzyści

Wychowywanie dziecka wraz z psem doskonale wpływa na jego rozwój. Pobudza wyobraźnię, a przede wszystkim uczy szacunku i empatii względem innych istot żywych. Kształtuje poczucie odpowiedzialności i wrażliwości. Pozytywny wpływ psów na rozwój dzieci potwierdza wykorzystywanie ich w dogoterapii przy leczeniu dzieci z porażeniem mózgowym czy autyzmem.

Pies miniaturka dla dzieci

Pies miniaturka dla dzieci nie jest najlepszą rasą psa dla dzieci, szczególnie dla tych najmłodszych. Miniaturki psów takie jak np. chihuahua są bardzo delikatne i dzieci podczas zabawy mogłyby zrobić im krzywdę. Najczęściej przez przypadek. Pies miniaturka będzie doskonałym towarzyszem, ale dla starszego dziecka, które już rozumie autonomię drugiej istoty.

Zobacz: Czy wiesz jaka jest: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Małe rasy psów dla dzieci

Małe rasy psów z powodzeniem sprawdzą się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w domach z ogrodem. Należy pamiętać, że małe rasy psów są bardzo delikatne i dzieci w czasie zabawy mogą niechcący zrobić im krzywdę. Dlatego też trzeba zachować szczególną ostrożność w czasie ich zabaw, gdyż pupile w stanie zagrożenia mogą zacząć się bronić. Najlepsze małe rasy psów dla dzieci to:

 • Maltańczyk – łagodny i bardzo energiczny pies. Uwielbia zabawę, dlatego doskonale sprawdzi się jako towarzysz dzieci. Potrzebuje zainteresowania i nie lubi samotności. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji i strzyżenia.   
 • Hawańczyk – doskonale dogaduje się z dziećmi, gdyż uwielbia zabawy. Nie nadaje się do długich biegów, jednak chętnie pobiegnie za piłką. Jest inteligentny i łatwo przyswaja komendy. Jest przyjazny dla otoczenia i potrzebuje uwagi właścicieli.  
 • Cavalier – ma niesamowite pokłady energii, którą chętnie wykorzysta do zabawy z dziećmi. Jest spontaniczny i bardzo wesoły. Szybko przyswaja komendy podczas szkolenia. Nie opuszcza właściciela nawet na krok, dlatego źle znosi rozłąkę.  
 • Jack Russel Terier – odpowiedni dla starszych dzieci, gdyż nie toleruje niedelikatnego traktowania. Jest bardzo energiczny i wesoły. Bywa uparty i wymaga odpowiedniego szkolenia. Nie zaleca się tej rasy, jeśli domownicy posiadają inne zwierzęta tj. chomiki czy ptaki, gdyż ze względu na myśliwski charakter mogą paść ofiarą Jack Russell Teriera.

Psy średniej wielkości dla dzieci

Psy średniej wielkości sprawdzą się u małych dzieci, gdyż nie są tak delikatne jak małe rasy. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zostawiać dzieci i psów bez opieki dorosłych! Najczęściej wybierane przyjazne psy dla dzieci to:

 • Beagle – to łagodny, zrównoważony i energiczny pies, dlatego doskonale nadaje się na towarzysza dzieci. Uwielbia figle i pieszczoty, nie lubi samotności i bardzo przywiązuje się do domowników.   
 • Border Collie – łagodny, cierpliwy i opiekuńczy pies, który ma niesamowitą energię. Potrzebuje długich spacerów i zabaw. Przywiązuje się do opiekuna, lecz wymaga odpowiedniego szkolenia.   
 • Owczarek Szkocki Collie – jest bardzo wrażliwy i nawiązuje silną więź z właścicielem. Szybko się uczy, ale nie lubi monotonii. Wykorzystywany jest również w dogoterapii.   
 • Cocker Spaniel Angielski – aktywny, bystry i bardzo przywiązany do właściciela. Sprawdzi się jako towarzysz dzieci, ale tylko po odpowiedniej socjalizacji i nauczeniu dziecka, jak się z nim obchodzić.   Średnie rasy psów sprawdzą się zarówno w niewielkim mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebują bardzo dużo ruchu, dlatego nie nadają się dla osób zapracowanych i mało aktywnych. 

Wybierz: Smycz dla psa - do biegania, automatyczna, długa

Duże psy dla dzieci

Duże rasy psów mimo swoich gabarytów są doskonałymi towarzyszami dzieci. Bardzo często wykorzystywane są w dogoterapii. Niezbędna jest stała kontrola rodzicielska nad wspólnymi zabawami, gdyż duży pupil może przypadkiem zrobić krzywdę dziecku. Najlepiej sprawdzające się duże psy dla dzieci to:

 • Golden Retriver – to psy idealne dla dzieci. Są łagodne, posłuszne i inteligentne. Chętnie biorą udział w zabawach, długich spacerach czy pilnowaniu posiadłości.  
 • Labrador – najczęściej wybierany pies dla dziecka. Jest łagodny i cierpliwy, a przy tym bardzo lubi zabawy i pieszczoty. Znudzony zabawą po prostu odchodzi. Nie jest agresywny, jednak jego charakter wymaga odpowiedniego szkolenia. W przypadku tej rasy warto również zaopatrzyć się w zabawki edukacyjne dla psa.
 • Bokser – delikatny, czujny, cierpliwy, a przede wszystkim chętny do zabawy. Wielokrotnie sam zachęca do figli i pieszczot. Ma wesołe usposobienie i źle znosi samotność. 
 • Nowofundland – spokojny, inteligentny i łagodny. Doskonały opiekun dla dzieci, ze względu na troskliwość i odpowiedzialność. Przywiązuje się do właściciela i świetnie się czuje, spędzając z nim czas, jednak nie jest bardzo absorbujący.   Trzeba pamiętać, że duże psy wymagają odpowiedniej dawki ruchu, dlatego jeśli właściciel nie posiada ogrodu, to musi zapewnić im długie spacery.   

Czytaj także: Psy, które nie gubią sierści - czy są takie rasy?

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel