Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Pies w podróży - o czym pamiętać przy okazji podróży z psem?

Bezpieczny transport psa

Przede wszystkim miejsce transportu zwierzęcia musi być odpowiednio dostosowane do gabarytów i potrzeb pupila. Jeżeli podróżujemy autem, mniejszym psiakom z reguły wystarcza mały transporter. Duży pies potrzebuje dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem są rozkładane na tylnych siedzeniach maty z otworem na przeciągnięcie pasów bezpieczeństwa. Do przewozu posłuży również odpowiedniej wielkości transporter, który można umieścić w dużym bagażniku. Dobre też są same pasy bezpieczeństwa przeznaczone specjalnie dla psów. Dzięki nim mamy pewność, że nasz psi przyjaciel będzie miał wystarczająco dużo miejsca do leżenia oraz zmiany pozycji bez strachu o jego gwałtowny upadek. Najbezpieczniejszą formą przewozu są klatki. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest legowisko - musi ono być dostosowane do wielkości zwierzęcia oraz nie zabierać zbyt wiele miejsca. Wiele psów odczuwa duży stres związany z podróżą, dlatego dobrze również pamiętać o chłonnej macie, która zapobiegnie przykrym konsekwencjom nieszczęśliwych wypadków w samochodzie, jednocześnie tworząc pupilowi komfortowe miejsce do spędzenia podróży.Lot samolotem z psem

Zwierzę można również zabierać ze sobą w podróże wymagające transportu samolotem. Psy mogą podróżować na trzy sposoby: mniejsze w transporterze na miejscu pasażera, większe w luku bagażowym lub jako cargo. Każdy ze sposobów ma określone wymogi, bez których spełnienia obsługa może odmówić przewozu pupila, dlatego należy najpierw dokładnie przeczytać zasady obowiązujące w określonej firmie przewozowej oraz dopilnować wszelkich formalności. Im lepiej zadbamy o komfort podróży psiaka, tym większą mamy pewność, że jest on bezpieczny i czuje się pewnie.

Dokumenty i badania psa przed podróżą

Jeżeli nasza podróż wiąże się z przekraczaniem granicy, zwierzę podlega takim samym przepisom, jak człowiek. Potrzebujemy więc przede wszystkim paszportu, który możemy wyrobić w klinice weterynaryjnej (jednak nie w każdej - informację, gdzie dokument jest wyrabiany, znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego). Uwaga! Paszport dla zwierzęcia obowiązuje również na terenie Unii Europejskiej. Kolejnym punktem niezbędnika są aktualne szczepienia. Z reguły muszą być one wykonane minimum miesiąc przed wyjazdem oraz nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, w różnych krajach obowiązują różne przepisy, dlatego należy dowiedzieć się, czy nie zobowiązują one do wydłużonego czasu kwarantanny lub dodatkowych badań krwi. Do listy musimy również dopisać chip lub tatuaż spełniający normy ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej), w przeciwnym razie celnik może zażądać odpowiedniego czytnika, co może znacznie utrudnić lub uniemożliwić przejazd przez granicę.
Jedzenie i picie w trakcie podróży z psem

Wybierając się w dłuższą podróż z psem, szczególnie w okresie letnim, musimy pamiętać, że zapewnienie stałego dostępu do czystej i świeżej wody to priorytet. Podczas samego przejazdu najwygodniejsza będzie butelka lub bidon z miską - pozwala ona na łatwe i szybkie napełnienie podróżnej miski świeżą wodą - nie jesteśmy wtedy ograniczeni miejscem postoju w trakcie trasy. Karmienie pupila na wyjeździe powinno przebiegać w ten sam sposób co w domu. Nie powinniśmy zmieniać pór posiłku ani dawek, aby układ trawienny zwierzęcia nie został nadwyrężony. Nie należy jednak zabierać worków karmy o dużych pojemnościach (chyba, że wyjazd trwa na tyle długo, że duży worek jest konieczny) - karma traci aromat i może stać się mniej smakowita dla wybrednych czworonogów, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w mniejsze pojemności, które nie zajmą zbyt dużo miejsca w samochodzie oraz nie stracą zapachu i walorów smakowych. Pamiętajmy również, aby nie zezwalać na dokarmianie zwierzaka między posiłkami - może to skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym zapaleniem lub skrętem żołądka, a nawet zatruciem.Sprawdź topowe transportery dla psa!

Miejsce wypoczynku

Przed rezerwacją lokum należy sprawdzić, czy dany ośrodek lub hotel zgadza się na goszczenie czworonożnego pupila. Najlepiej jednak osobiście kontaktować się z rezydentem lub menedżerem, by ustalić warunki i koszty przetrzymywania zwierzęcia w budynku. Pamiętajmy, że każdy rodzaj wypoczynku, na jaki się decydujemy, musi być równie komfortowy dla naszego pupila. Należy zadbać nie tylko o kwestie techniczne oraz prawne, ale również o bezpieczeństwo psiaka, by podróż kojarzyła mu się z przyjemnością, a sam wypoczynek był przyjemnością.
fot. pixabay.com