Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Kliker dla psa – co to jest? Tresura psa klikerem

Posiadanie w domu czworonoga wiąże się z wieloma obowiązkami, a jednym z nich jest odpowiednia tresura. Ważne jest, by rozpocząć ją na etapie dojrzewania psa, gdyż wychowywanie dorosłego pupila nie należy do najłatwiejszych zadań, co jednak nie oznacza, że jest niemożliwe. Pomocny może okazać się kliker do tresury, którego charakterystyczny dźwięk, powinien wzbudzać u psa pozytywne emocje, tym samym nakłaniając do wykonywania odpowiednich czynności zgodnych z zamiarem właściciela.

Warto wiedzieć: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Kliker dla psa – co to jest?

Co to jest kliker dla psa? Jego zadaniem jest przypominanie psu o właściwie wykonanym poleceniu. Kliker to niewielkie, zwykle plastikowe urządzenie, we wnętrzu którego zamieszczony jest kawałek metalu, wydając w czasie naciskania charakterystyczny dźwięk. Należy go używać po poprawnej reakcji psa, np. gdy poda łapę, aportuje czy da głos. W tym momencie należy użyć klikera, a następnie podać psu przekąskę. Ważne jest, by ofiarować ją za każdym razem, gdy pies właściwie wykona polecenie, gdyż po pewnym czasie zacznie kojarzyć mu się ona z czymś pozytywnym.

Czytaj także: Podkłady dla psa – jaką matę higieniczną wybrać?

Kliker dla psa – cena

Ile kosztuje kliker dla psa? Warto wiedzieć, iż cena tego urządzenia nie jest wysoka, jednak jest ona uzależniona chociażby od czynnika, jakim jest regulacja głośności. Jej zastosowanie polega na tym, iż w sytuacji, gdy pies nie umie jeszcze wykonywać wszystkich poleceń, to urządzenia należy używać na najcichszej głośności, jednak wraz ze wzrostem zaangażowania psa, należy zwiększać głośność. Cena klikera oscyluje w granicach 10-30 zł. Można go kupić np. w sklepach zoologicznych lub w internecie.

Kliker do tresury – jak używać klikera dla psa?

Szkolenie psa klikerem nie jest trudne, jednak niezwykle ważna jest konsekwencja, regularność, a także pamiętanie o nagrodzie w postaci przekąski. Istotną wskazówką jest to, by rozpocząć tresurę od prostych czynności, jak chociażby reagowanie na imię.

Użycie klikera – jak to robić?

Nie klikaj kilka razy pod rząd, gdyż może to wprowadzić psa w zakłopotanie i nie będzie umiał skojarzyć użycia urządzenia z wykonywaniem czynności. Zawsze staraj się kliknąć jeden raz.  Klikaj tylko wtedy, gdy zwierzę poprawnie wykona czynność, a także pamiętaj o dodatkowej nagrodzie, np. w formie ulubionego zwierzęcego przysmaku.  

Używaj urządzenia w odpowiednim momencie, a więc tuż po poprawnie wykonanej czynności, jak np. siad czy aport.  Naukę rozpocznij w miejscu, w którym nie ma wielu dodatkowych bodźców, a więc najlepiej na podwórku czy w parku, a nie przy ruchliwej ulicy. Zacznij od uczenia prostych komend, jak na przykład reagowanie na imię, a dopiero z czasem wprowadź coraz trudniejsze ćwiczenia.  

Klikera można używać również w sytuacjach stresujących pupila – wizyta u weterynarza czy spacer na smyczy. Kliknąć należy w sytuacji, gdy pies będzie się poprawnie zachowywał, będzie to dla niego znak, że był grzeczny i zasługuje na nagrodę.  

Sprawdź: Klatka kennelowa - dla psa i kota. Czym jest?

Kliker dla psa – jaki wybrać?

Kupując kliker, często rodzi się pytanie – który będzie odpowiedni dla pupila? Tak naprawdę wszystkie są do siebie bardzo podobne, a różnice są niewielkie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
  • wygląd klikera i jego wielkość, 
  • siła, jakiej należy użyć, by urządzenie wydało dźwięk, 
  • pozycja, w jakiej może znajdować się kliker, by dało się go używać – klasyczne klikery muszą być ułożone w specjalny sposób, a coraz popularniejsze stają się urządzenia, które można trzymać w dowolnie, 
  • głośność kliknięcia – coraz częściej można spotkać się z rodzajami, które mają regulowany dźwięk, począwszy od bardzo cichego, aż do głośnego kliknięcia. 
Co ważne, istnieją również urządzenia, które da się bardzo łatwo wcisnąć, w dowolnej pozycji, a także każdą częścią ciała, a nie tylko dłonią. Na przykład butem, a nawet uchem. Jest to przydatna funkcja szczególnie dla osób niepełnosprawnych, które chciałby tresować swojego pupila.

Kliker dla psa – czy trzeba go zawsze używać?

Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do klikera, gdyż obawiają się, iż będą musieli go używać przez całe życie swojego pupila, jednak nic bardziej mylnego. W sytuacji, gdy pies już umie doskonale reagować na dane polecenie, urządzenie można stopniowo odstawiać, aż do całkowitego zaprzestania używania. Najważniejsze jest regularne korzystanie z klikera w momencie, gdy pies dopiero poznaje daną komendę i jeszcze nie za każdym razem wykonuje czynność. Poza kliknięciem trzeba pamiętać również o nagrodzie, by wzbudzać u psa pozytywne skojarzenia.

Czytaj też: Trymer dla psa - hakowy, elektryczny. Jaki wybrać?

Fot. 123RF