Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podkłady dla psa – jaką matę higieniczną wybrać?

2018-05-01
Podkłady dla psa – jaką matę higieniczną wybrać?


Mata do sikania dla psa pomoże zapomnieć o niechcianych kałużach moczu w mieszkaniu, a także jest świetnym rozwiązaniem, by nauczyć pupila do załatwiania swoich potrzeb w wyznaczonych do tego miejscach. Najczęściej podkłady higieniczne dla psa pokryte są specjalnym żelem, którego zadaniem jest pochłanianie brzydkich zapachów. Spód zwykle jest foliowy, co uniemożliwia przesiąkanie moczu np. na dywan czy inne powierzchnie. Większości mat dla psa nie trzeba zmieniać po załatwieniu jednej potrzeby, gdyż mocz wysycha po kilkudziesięciu sekundach, wchłaniając się w żelową warstwę.

Sprawdź: Akcesoria edukacyjne dla psa

Mata dla psa – do czego służy?

Podkład higieniczny dla psa ma jedno główne zastosowanie – uczy pupila czystości. Warto go stosować także u dorosłych psów. Idealnie sprawdza się do klatek oraz transporterów. Mata dla psa do sikania wykorzystywana jest w wielu przypadkach:

  • dla szczeniąt do nauki higieny, 
  • dla psów starszych, które mają problemy z załatwianiem się, 
  • dla czworonogów po operacjach, 
  • w czasie wystaw i pokazów z udziałem psów, 
  • w trakcie podróży. 

Mata dla psa do samochodu to świetnie rozwiązanie, które eliminuje obawę przed zabrudzeniem samochodu, gdyż nie zawsze jest możliwość postoju w momencie, w którym zwierzę musi załatwić swoją potrzebę.

Mata dla psa do samochodu - zalety

Mata do samochodu dla psa to nie tylko element higieny, ale również wygodne legowisko dla psa, które zapewni pupilowi komfort w czasie podróży. Chroni ona przed takimi zaburzeniami, jak:

  • mocz, 
  • sierść, 
  • błoto, 
  • wilgoć, 

dlatego zalecana jest nie tylko w dłuższą podróż, ale jako podstawowy element wyposażenia auta na wyprawy z czworonogiem. Mata samochodowa dla psa w zależności od rodzaju, może być jednorazowa lub wielokrotnego użytku. Wiele z nich nadaje się do prania w pralce, jednak wcześniej warto zapoznać się z dołączoną instrukcją.

Sprawdź: Karma dla szczeniaka

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Zakup maty to tylko jeden z elementów nauki czystości, jednak najważniejsza jest odpowiedź na pytanie - jak nauczyć psa sikać na podkład? Oczywiście najszybciej uczą się szczenięta, jednak nie oznacza to, iż dorosły pies nie będzie w stanie się do tego przyzwyczaić. Najważniejsze jest, by początkowo stawiać pupila na podkładzie, gdy ma zamiar załatwić swoją potrzebę. Za każdym razem, gdy zrobi to w wyznaczone przez właściciela miejsce, należy go dodatkowo nagrodzić, chociażby ulubionym smakołykiem.

Dzięki temu ta czynność będzie kojarzyła się psu z czymś pozytywnym. Ważne jest, by były to maksymalnie dwa miejsca, gdyż częste zmienianie przestrzeni znacznie utrudni naukę. Należy również nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez pupila, które mówią o tym, że to czas na załatwienie potrzeby. Gdy pies zaczyna piszczeć, być niespokojny i wąchać podłogę, warto go wtedy umieścić na podkładzie. Pamiętaj, by nie podnosić głosu na psa, gdyż czasami może mu się zdarzyć zrobienie siku w niepożądanym miejscu. Gdy zostanie przyłapany w trakcie czynności, należy go natychmiast przenieść na matę.

Sprawdź: Klatka kennelowa - dla psa i kota. Czym jest?

Mata dla psa do sikania o zapachu trawy

Mata zapachowa dla psa to coraz popularniejsze akcesorium nabywane przez właścicieli czworonogów. Nie zawsze ma ona zapach trawy – może być też na przykład lawendowa. W większości przypadków chodzi o niwelowanie przykrych zapachów, jednak w przypadku aromatu trawy, powód jest nieco inny. Podkłady dla psa o zapachu trawy mają za zadanie sprawić, by szczeniakowi aromat ten kojarzył się z naturalnym środowiskiem, trawnikami, co może wpłynąć na szybszą naukę załatwiania potrzeb fizjologicznych w danym miejscu.

Podkłady higieniczne dla psa – cena

Podkłady higieniczne dla psa mają różną cenę, w zależności od wyboru danego rodzaju. Zdecydowanie najtańsze będą klasyczne, jednorazowe podkłady, których cena wynosić może około kilkunastu złotych za paczkę 20 sztuk. Podkłady dla psa do sikania będą coraz droższe, wraz z dodatkowymi opcjami, jak powłoka żelowa, aromat niwelujący przykre zapachy czy materiał, z którego są wykonane. Także te wielokrotnego użytku, przeznaczone głównie do jazdy samochodem, pełniące również funkcję legowiska będą miały wyższą cenę – nawet kilkuset złotych.

Czytaj też: Trymer dla psa - hakowy, elektryczny. Jaki wybrać?

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel