Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Klatka kennelowa - dla psa i kota. Czym jest?

Klatka kennelowa – czym jest?

Klatka kennelowa zbudowana jest zazwyczaj z metalowych prętów, choć zdarzają się też kennel klatki z plastiku lub drewna. Klatka kennelowa dla psa ma do spełnia kilka podstawowych funkcji.

Po pierwsze, kennel klatka może być używana prewencyjnie – do ochrony domowników, gości, a także mebli i sprzętów domowych przed agresją psa. Po drugie, klatka kennelowa dla psa wykorzystywana jest w celach wychowawczych, by wymusić na zwierzęciu określone zachowania. Ale też bywa klatka kennel azylem dla naszego pupila – miejscem, w którym czuje się bezpiecznie i lubi spędzać czas.

Klatka kennelowa może również służyć do transportu zwierzęcia samochodem, jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużym autem. I wreszcie – w klatce kennelowej prezentować możemy zwierzę w czasie rozmaitych wystaw. Jeżeli natomiast chodzi o klatkę kennelową dla kota, jest ona zdecydowanie rzadziej używana – w praktyce głównie w schroniskach i tego typu miejscach, gdzie służy zwierzęciu za cały dom. Niekiedy można używać kennel klatki do transportu większych kocich rodzin samochodem. Jednak ze względu na odmienny charakter tych zwierząt klatka kennelowa dla kota nie spełnia roli w procesie wychowawczym.  

Czytaj też: Trymer dla psa - hakowy, elektryczny. Jaki wybrać?

Klatka kennelowa jako azyl

Klatka kennelowa często postrzegana jest jako narzędzie zniewolenia zwierzęcia. W rzeczywistości klatka kennel stanowi dla zwierzęcia azyl – bezpieczny, oswojony kąt, w którym pies może się wyciszyć. Kennel klatka pozwala zredukować liczbę bodźców docierających do mózgu zwierzęcia. W szczególności klatka kennelowa polecana jest w przypadku zwierząt cierpiących na lęk separacyjny, znerwicowanych, niszczących przedmioty pod wpływem stresu.

Dla psów wyjątkowo mocno potrzebujących wyciszenia, poleca się klatki kennel mocniej zabudowane, a więc plastikowe lub drewniane. Jeśli mamy klatkę metalową, dobrze jest postawić ją blisko ściany, a z innych stron – osłonić kawałkiem materiału.  

Klatka kennelowa – wychowawczo

Klatki kennelowe używane są w celach wychowawczych, co niestety wiele osób myli z zamykaniem psa za karę, a w dodatku na siłę. Nie tędy jednak droga – tego typu zachowania są co najwyżej wyrazem bezsilności właściciela czworonoga. Aby klatka kennelowa dla psa spełniała swoją rolę, pies musi być do niej wprowadzany dobrowolnie (warto o tym pamiętać w szczególności na początku procesu oswajania z kennel klatką).

Co daje nam (i psu) klatka kennelowa? Za jej pomocą uczymy pupila między innymi zachowywania czystości. Dotyczy to zwłaszcza psów nie kontrolujących oddawania moczu, które załatwiają potrzebę nie czekając, aż zostaną wyprowadzone na spacer. Psy nie załatwiają się w miejscu w którym śpią, zatem wstawiając do kennel klatki legowisko dla psa i zamykając w niej psa, jesteśmy w stanie przeprowadzić skuteczną edukację, bazując na naturalnych mechanizmach funkcjonowania czworonogów.  

Zobacz: Kliker dla psa – co to jest? Tresura psa klikerem

Klatka kennelowa – prewencyjnie

Klatka kennelowa jest doskonałym rozwiązaniem chroniącym ludzi, inne zwierzęta a także znajdujące się w domu przedmioty przed agresją psa. W szczególności kennel klatka może być potrzebna w przypadku ras uznawanych za niebezpieczne. Klatka kennelowa dla amstaffa czy jemu podobnych ras może być jedynym rozwiązaniem, gdy podejmujemy w domu gości odczuwających strach lub nie mających doświadczenia w kontakcie z tak agresywnymi zwierzętami.  

Klatka kennelowa – do transportu

Klatka kennelowa w wielu przypadkach doskonale sprawdzi się też w roli transportera dla psa do samochodu, szczególnie dla większych psów, które nie zmieszczą się w tradycyjnym kontenerku. Pod jednym wszakże warunkiem – że dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w aucie. Rozmiary klatki kennelowej uniemożliwiają jej załadunek do samochodu o nadwoziu typu sedan (a więc czterodrzwiowego). Kennel klatkę przewozić można w autach typu SUV, kombi i niektórych większych hatchbackach (przed zakupem sprawdźmy dokładne wymiary luku bagażowego a także otworu do niego prowadzącego.  

Kennel klatka – rozmiary

Rozmiary klatki kennelowej dla psapowinny być dobrane do wielkości zwierzęcia, przy czym nawet jeśli w naszym domu pojawia się szczenię, klatkę dla psa kennel kupujemy mając na uwadze wielkość, jaką osiągają dorosłe osobniki danej rasy (chyba, że chcemy co kilka miesięcy kupować nową klatkę). Dobrze dobrana klatka kennel powinna umożliwiać psu swobodne leżenie i obrót w pozycji stojącej. Uwaga: klatka kennelowa dla psa nie może jednak być zbyt duża, jeśli ma spełniać funkcje wychowawcze – pies wówczas mógłby znaleźć w niej kąt służący do załatwiania potrzeb fizjologicznych.  

Zobacz też: Pojemnik na karmę dla psa i kota – jaki wybrać?

Klatka kennel – jak wprowadzić psa?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pies do klatki kennelowej nie może być wprowadzany na siłę ani w trakcie normalnego użytkowania, ani w czasie nauki korzystania z urządzenia. Sytuacją idealną jest oswajanie zwierzęcia z klatką od wieku szczenięcego – jest szansa, że pies potraktuje ją jako naturalny dom. Jeśli do klatki kennelowej zamierzamy wprowadzić starszego psa, proces należy przeprowadzić w sposób delikatny i stopniowy. Psa kusimy smakołykami umieszczonymi wewnątrz kennel klatki, czekając aż sam po nie sięgnie, w żaden sposób dodatkowo w ich stronę nie popychając. W pierwszych dniach nie zamykamy klatki, gdy pies znajdzie się w jej wnętrzu. Możemy to zrobić dopiero gdy pies zaakceptuje nowe otoczenie.  

Klatka kennelowa dla psa – jak długo trzymać?

Pies może spać nawet 15-17 godzin na dobę, dlatego wbrew pozorom klatka kennelowa nie musi się wiązać z odebraniem zwierzęciu wolności osobistej, zwłaszcza jeśli będziemy przestrzegać zasad jej używania. Obecnie uważa, że zwierzę może w kennel klatce spędzać 3 do 5 godzin dziennie. Oczywiście, musimy reagować na sygnały świadczące o tym, że zwierzę chce wyjść na spacer załatwić potrzebę fizjologiczną. Jeśli jednak ktoś postanowił wychowywać psa za pomocą klatki kennelowej, nie powinien ulegać zwykłym „prośbom” psa o wypuszczenie na zewnątrz. W ten sposób pies szybko nauczy się, że sam może decydować o tym, jak długo będzie znajdować się w klatce.

Czytaj także: Podkłady dla psa – jaką matę higieniczną wybrać?

Fot. 123RF