Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pojemnik na karmę dla psa i kota - jaki wybrać?

2018-05-01
Pojemnik na karmę dla psa i kota - jaki wybrać?Pojemniki na pokarm warto wybierać uwzględniając również rozmiar pupila. Oczywiście dla tych większych, zaleca się duży pojemnik, by nie musieć codziennie przesypywać kolejnej porcji karmy do opakowania. Dla psów rasy małej, a także dla szczeniąt najlepiej zakupić niewielki pojemnik, by karma ciągle była świeża, aromatyczna i nie wysychała, gdyż jak wiadomo, małe czworonogi nie potrzebują bardzo dużych ilości pokarmu.

Sprawdź: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Pojemnik na karmę dla psa - rodzaje

Pojemnik na psią karmę z pozoru może wydawać się łatwą decyzją, jednak przed jego wyborem warto uwzględnić różne czynniki. Jednym z jego zadań jest zapobieganie przed utratą świeżości, a co za tym idzie – cennych wartości odżywczych. Zepsute jedzenie może prowadzić do problemów z układem trawiennym pupila, dlatego świeżość pożywienia jest niezwykle ważna. Opakowania będą różniły się przede wszystkim z uwzględnieniem rodzaju karmy – suchej lub mokrej.

Pojemnik na suchą karmę dla psa powinien mieć szczelne zamykanie, gdyż chroni to przed psuciem się pokarmu, a dodatkowo sprawia, że jedzenie może być w nim przechowywane nawet przez kilka tygodni. Warto wziąć pod uwagę opakowanie na kółkach, które świetnie sprawdzi się głównie przy dużej ilości pokarmu, by nie musieć go dźwigać. Jeśli chodzi o pojemnik na mokrą karmę dla psa ważne, by był łatwy w czyszczeniu, gdyż niedokładnie umycie go może prowadzić do psucia się jedzenia. Również powinien on posiadać szczelne zamykanie, gdyż przechowywanie w oryginalnych puszkach po otwarciu, prowadzi do szybszej utraty cennych wartości odżywczych. Czytaj: Kuweta dla psa - dla Yorka, dla dorosłego psa czy szczeniaka?  

Pojemnik na karmę dla psa – rozmiary Wybierając pojemnik dla psa, oczywiście należy wziąć również pod uwagę jego rasę, a co za tym idzie – wielkość. Jak wspomniano we wstępie, im większy pies, tym z reguły pochłania większe ilości karmy od małego pupila. Najpopularniejsze rozmiary opakowań na karmę to:
  • pojemnik na karmę 10 kg 
  • pojemnik na karmę 15 kg 
  • pojemnik na karmę dla psa 20 kg 
Dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na pojemniki, które dodatkowo wyposażone są w kółka, gdyż łatwiej je przemieszczać podczas nakładania pokarmu do miski dla psa. Zaletą szczelnych opakowań jest również zapobieganie przedostaniu się bakterii i innych zarazków do pożywienia.

Pojemnik na karmę dla kota – który wybrać?

W przypadku kotów sytuacja ma się podobnie, jak u psów. Pierwszą decyzją jest odpowiedź na pytanie – co będzie przetrzymywane w opakowaniu. Jeśli będą to tylko przekąski to pojemnik nie musi być tak szczelny, jak podczas przechowywania suchej lub mokrej karmy, gdyż mają one dłuższy termin przydatności, tym samym tak szybko się nie psują. Na rynku dostępne są same przykrywki, którymi można zakryć puszkę z mokrą karmą, by nie wysychała i nie psuła się.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które preferują żywienie mokrą karmą. Koty z reguły jedzą mniej od psów większych ras, dlatego pojemniki dla nich nie muszą być aż tak duże. Inną z opcji wyboru opakowania jest wielofunkcyjny gadżet, który łączy w sobie opcję pojemnika na karmę dla kota i miski jednocześnie, a dodatkowo zachęca kota do wysiłku intelektualnego. Jest to opakowanie ze szczelnym zamykaniem, które pośrodku posiada otwór – można go otwierać i zamykać w dowolnym momencie. Zadaniem pupila jest wyjadanie pokarmu przez dziurę, zachęcając go do wyjmowania go łapą.

Dowiedz się: Karma dla kota - jaka jest najlepsza karma dla kota?

Pojemnik na suchą karmę dla kota

W przypadku pojemnika na suchą karmę dla kota można kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku psów, a więc m.in. wielkością pupila, czy ilością przechowywanego pokarmu. Warto wybierać opakowania, które mają specjalny dozownik, ułatwiający nakładanie ilości według potrzeby. W przypadku większych kotów, również zaleca się pojemniki na kółkach, w celu łatwiejszego przemieszczania ich.

Pojemniki na karmę – cena

Jeśli chodzi o cenę opakowania na pokarm to będzie ona zależna od kilka czynników:
  • rozmiaru, 
  • tworzywa, 
  • dodatkowych funkcji, jak kółka czy szczelne zamykanie,
  • marki, która zostanie wybrana. 
Średni koszt pojemnika na karmę oscyluje w granicach 20-80 zł. Zwykle im opakowanie większe, tym jego cena będzie wyższa. Zdecydowanie tańsze są same przykrywki na puszki, gdyż ich cena wynosi ok. 5-10 zł.

Sprawdź: Karmienie kota - jak często i jak dużo karmy dla kota? 

Fot. 123RF
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel