Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Karma dla kota - jaka jest najlepsza karma dla kota?

Karma dla kota

Karma dla kota przede wszystkim powinna być karmą mięsną. Dobierając właściwą karmę dla kota pamiętajmy, że zwierzęta te są drapieżnikami, zdeklarowanymi, typowymi mięsożercami. Żyjąc na wolności, w stanie naturalnym koty żywią się drobnymi gryzoniami, w niewielkim tylko stopniu uzupełniając dietę składnikami roślinnymi, np. trawą czy warzywami. Należy pamiętać, że zjadając mysz, kot pochłania nie tylko jej mięso, ale też żołądek wraz z zawartością; mysz dostarcza mu też:
 • wody, 
 • tłuszczu, 
 • witamin, 
 • minerałów, 
 • aminokwasów.

Najlepsza karma dla kota - bez zboża

W związku z powyższym, oczywistym staje się, że najlepsza karma dla kota to taka, która zawiera dużo mięsa, a także innych cennych składników pochodzenia zwierzęcego. Nie jest za to dobra karma dla kota, która w mniejszej lub większej części składa się ze zbożowych dodatków, pełniących rolę swego rodzaju wypełniaczy. Nawet jeśli marketingowa retoryka producentów każe w zbożach doszukiwać się cennych składników odżywczych, pamiętajmy że koty zboża nie potrzebują, ba – mają problemy z jego strawieniem. Zatem jeśli to możliwe, wybierajmy karmy bezzbożowe dla kota.

Zobacz też: Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Dobra karma dla kota - składniki

Dobra karma dla kota ma za zadanie dostarczyć niezbędnych do życia składników, będąc przy tym możliwie najbardziej zbliżoną do diety naturalnej. Dobra karma dla kota będzie zawierać dużo białka, odpowiednią porcję tłuszczów, a do tego witaminy, minerały, aminokwasy oraz wodę (to w przypadku karmy mokrej). Ważne, by karma dla kota nie dostarczała jedynie pustych kalorii. Pamiętajmy, że cena rzadko czyni cuda – zazwyczaj za dobre jakościowo produkty trzeba zapłacić więcej.

W powszechnym przekonaniu specjalistów zajmujących się żywieniem dla kota, najtańsze karmy dla kotów nie zapewniają odpowiednio zbilansowanych składników. Kupując karmę dla kota, nie warto więc wsłuchiwać się w głos płynący z reklam, lepiej nauczyć się czytać i samodzielnie analizować skład danej karmy dla kota, który podany musi być na opakowaniu.

Jaka karma dla kota?

Jaka karma dla kota jest najlepsza – sucha czy mokra? Nie ma w tej materii stuprocentowej zgodności, wiele zamieszania czyni działalność marketingowa producentów. Wśród ekspertów od żywienia zwierząt przeważają jednak głosy, że podstawą diety kota powinna być karma mokra. Nie jest to tania opcja, saszetka z pojedynczą porcją może kosztować kilka złotych. Nie mniej najlepsza mokra karma dla kota zawierać będzie około 80 procent składników mięsnych. Ma też karma mokra dla kota przyjazną dla zwierząt konsystencję, a dodatkowo zawierają dużo wody, pozwalając uzupełniać jej zasoby. To ważne w przypadku zwierząt, które nie garną się do picia z miski (w naturze, tak jak wspomnieliśmy, koty również dużą część wody przyjmują z pochłanianych pokarmów). 

Sucha karma dla kota

Jeśli karma mokra jest podstawą, to sucha karma dla kota powinna być uzupełnieniem codziennej diety naszego mruczka (choć spotkać się też można niekiedy z głosami przeciwnymi). Powód tego jest prosty – chodzi o uzupełnianie zapasów wody. Jeśli nasz kot nie lubi jej pić, a poczucie sytości zapewniać miałaby mu jedynie karma sucha, groziłoby mu odwodnienie, ze wszelkimi jego konsekwencjami. Tak więc sucha karma dla kota tak, ale nie jako dominujący czy wręcz jedyny składnik menu. Najlepsza sucha karma dla kota to, podobnie jak w przypadku karmy mokrej, ta która zawiera największy procent mięsa i minimalną ilość wypełniaczy, w tym – zbóż. Oczywiście i w tym przypadku jakość karmy dla kotów przekłada się na cenę. 

Czytaj więcej: Sucha karma dla kota - czy jest zdrowa? Jaką wybrać?

Karmy dla kotów - dieta BARF

Alternatywą dla typowej karmy dla kota jest tak zwana dieta BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food). Tego typu karma dla kota jest z założenia skonstruowana ze składników mających w maksymalnym stopniu przypominać pożywnie, które kot pochłania żyjąc w stanie wolnym. Karma dla kota typu BARF zawiera więc duże ilości surowego mięsa, ale są w niej też inne składniki, których kot dostarcza do swojego organizmu pożerając na przykład mysz, a więc:
 • tłuszcz,
 • podroby,
 • woda, 
 • witaminy, 
 • minerały, 
 • aminokwasy. 
Oprócz mięsa, karma dla kota BARF zawiera też nieznaczne ilości warzyw i owoców.

Zobacz: Przysmaki dla kota

Karma dla kota specjalistyczna

W sklepach zoologicznych można często spotkać się z ofertą specjalistycznej karmy dla kota. W istocie najczęściej tego typu pożywienie jest odpowiedzią na jeden konkretny problem – zaburzenia pracy nerek. Dotyczy do w szczególności kotów, które przeszły sterylizację. W praktyce, specjalistyczna karma dla kotów najczęściej oznaczana jest wprost, jako karma dla zwierząt wysterylizowanych. Oczywiście nie każde wysterylizowane zwierzę musi tego typu karmę przyjmować – decyzję o jej podaniu powinno się podjąć po konsultacji z weterynarzem.

Zobacz produkty z kategorii: Karma dla kota specjalistyczna

Fot. 123RF