Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Sucha karma dla kota - czy jest zdrowa? Jaką wybrać?

Sucha karma dla kota

Sucha karma dla kota zazwyczaj ma postać niewielkich chrupek. Jest wygodna w użyciu, nie brudzi, nie trzeba jej dosypywać co kilka godzin. Może służyć do zabawy i tresury – rzucona na podłogę nader łatwo skłania zwierzę do gonitwy, zaspokajając tym samym jego łowiecki instynkt. W dodatku sucha karma dla kota nie jest zbyt droga. Ale to wszystko argumenty lokujące się poza podstawową płaszczyzną rozważań. A co, jeśli chodzi o walory żywieniowe suchej karmy dla kota? Jakie powinny być jej składniki? Czy suchy pokarm dla kota może być podstawą diety naszego pupila?

Najlepsza sucha karma dla kota

Większość producentów zapewniać będzie, że sucha karma dla kota zawiera „doskonale zbilansowane składniki dla zdrowego żywienia twojego pupila”. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, a te najlepiej wyczytać na etykiecie (fakt, że niekiedy z etykiety wyczytać zbyt dużo nie można, też powinien dać do myślenia). Pamiętajmy zatem, że najlepsza sucha karma dla kota, tak ja zresztą każda inna karma, powinna zawierać maksymalnie dużą zawartość mięsa.

Dobra sucha karma dla kota powinna się też charakteryzować wysokim procentowym udziałem białek i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Ma to bezpośredni związek z tym, że koty z natury są mięsożerne, a żyjąc na wolności spożywają głównie złowioną zwierzynę. Niestety sucha karma dla kota często zawiera inne składniki. Dopuszczalne, a nawet pożyteczne są śladowe ilości warzyw i owoców, gorzej jednak, jeśli w składzie karmy zaczynają dominować zbożowe wypełniacze.

Czytaj też: Karma dla kota - jaka jest najlepsza karma dla kota?

Sucha karma dla kota - czy może być podstawą pożywienia?

Sucha karma dla kota nie powinna być postawą kociej diety. Może być co najwyżej uzupełnieniem dla diety mokrej. Nie chodzi bynajmniej o większy stopień przetworzenia składników suchej karmy dla kota, sprowadzanych do postaci kształtnych dropsów. Chodzi o zawartość wody w jedzeniu. Większość właścicieli kotów zauważyła, że zwierzęta niechętnie korzystają z misek z wodą. Stosuje się co prawda przeróżne triki, kusi gadżetami, poidełkami, fontannami, ale często to i tak nie wystarcza. Domowa niechęć do picia jest niejako odzwierciedleniem sytuacji, z którą mamy do czynienia w przyrodzie.

Żyjący dziko kot nie napotyka przecież na szlaku swoich wędrówek misek z wodą, z kałuż pije niechętnie, a źródełka i strumyki nie znajdują się w każdej okolicy. Dlatego duża część niezbędnej do życia wody dostarczana jest do organizmu kota pod postacią pochłanianych przez niego pokarmów – myszy i innych żywych stworzeń, składających się wszak nie tylko z mięsa i tłuszczu, ale również wody. Jak łatwo się domyślić, sucha karma dla kota nie jest w stanie zapewnić zwierzęciu wody, w odróżnieniu od karmy mokrej, w której woda stanowi istotny składnik. Właśnie dlatego uważa się, że sucha karma dla kota powinna stanowić jedynie uzupełnienie codziennego menu.

Zobacz też: Karma mokra dla kota

Sucha karma dla kota - jak podawać?

Sucha karma dla kota, jak już zauważyliśmy, jest niezwykle wygodna z punktu widzenia właściciela zwierzęcia. Także dlatego, że może leżeć godzinami, a nawet dniami w misce, bez większej szkody dla walorów smakowych. I w praktyce faktycznie wiele osób sypie suchą karmę dla kota „do pełna”, a kot reguluje jej spożycie, podchodząc do miski wedle własnego uznania. Jeśli zwierzę ma odpowiednie nawyki żywieniowe, jeśli je także karmę mokrą oraz inne posiłki mięsne przygotowywane przez właściciela – nie ma problemu.

Jest to możliwy do zaakceptowania kompromis w sytuacji, gdy wszyscy domownicy pracują lub uczą się, a kot musi spędzać wiele godzin samotnie. Gorzej, jeśli kot nie chce jeść innego rodzaju pożywienia, a sucha karma stała się dla niego czymś w rodzaju przekąski dla kota. Niestety, wiele zwierząt ma zwyczaj podjadania. Mechanizm ten działa na podobnej zasadzie jak u człowieka – podjadając nawet małe porcje, ale z dużą częstotliwością, zwierzę cały czas jest syte i nie chce sięgać po inne pokarmy. A to – ze względu na to co powiedzieliśmy o potrzebie dostarczania wody – może być niebezpieczną dla jego zdrowia praktyką.  

Zobacz: Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Fot. 123RF