Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karmienie kota - jak często i jak dużo karmy dla kota?

2018-05-01
Karmienie kota - jak często i jak dużo karmy dla kota?

Jak karmić kota: domowe jedzenie czy gotowe karma?

Karmienie kota domowym jedzeniem może pozornie wydać się najprostszą metodą żywienia. Zdawać by się mogło, że wystarczy podać pupilowi resztki jedzenia pozostawione na talerzu, przecież to, czym żywią się ludzie, będzie odpowiednie też dla kota - nic bardziej mylnego. Karmienie kota domowym jedzeniem wymaga od właściciela wiedzy na temat właściwego żywienia. Zatem prawidłowo karmić kota?  

Dieta kota powinna być zbilansowana, to znaczy zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych. Karma dla kota powinna się składać się przede wszystkim z białka pochodzenia zwierzęcego, a konkretnie z mięsa. Jeśli mamy wątpliwości co powinien jeść kot, najlepiej uzmysłowić sobie, co jadają koty żyjące na wolności i spróbować karmić pupila w podobny sposób. Wielu właścicieli kotów stosuje dietę BARF, czyli najbardziej zbliżoną do diety dzikich kotów. Dieta BARF jest oparta na surowym mięsie, surowych dodatkach i warzywach i owocach. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań by kociak przeszedł na dietę BARF, ale taka dieta nie będzie odpowiednia dla każdego kota. Dodatkowo niezwykle trudno jest przygotować kotu w pełni zbilansowany posiłek, bo przecież podawanie tylko mięsa nie wystarczy. Generalnie produkty powinno się podawać w następujących proporcjach: mięso, kości i podroby powinny stanowić 85-90% wszystkich produktów, surowe dodatki - 10%, a warzywa i owoce od 0 do 5%.

Dodatkowo warto pamiętać, że karmienie kota powinno być dostosowanie do jego trybu życia, rasy, wielkości, wieku itd. Jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie odpowiedniego posiłku dla kota, lepiej zdecydować się na zakup gotowej karmy. Którą karmę wybrać i jak często karmić kota?

Karma dla kota powinna zawierać dużo białka pochodzenia zwierzęcego. Warto przed zakupem sprawdzić skład. Jeśli produkt zawiera białko roślinne, zamiast odzwierzęcego, należy sięgnąć po inny. Dlaczego? Gdyż koci układ pokarmowy jest przystosowany do jedzenia przede wszystkim mięsa i to wysokogatunkowego. Karmienie kota podrobami nie wystarczy. Generalnie im więcej mięsa, tym lepiej. Dodatkowo karma nie powinna zawierać zbóż, soi, kukurydzy. Należy też unikać sztucznych barwników i konserwantów.  

Sprawdź: Karma bezzbożowa dla kota

Karmienie kota: karma sucha czy mokra?

Zdecydowanie lepsza jest karma mokra dla kota. To ona powinna stanowić główne pożywienie naszego pupila, karma sucha powinna być jedynie dodatkiem. Koty z natury piją mało wody, a dostarczają ją do organizmu z pożywieniem. Często można spotkać się z opinią, że sucha karma przyczynia się do rozwoju chorób nerek u kotów. Faktem jest, że koty mają często problemy z układem moczowym, ale zależy to przede wszystkim od czynników gatunkowych i genetycznych, a nie żywieniowych. Jednakże jedzenie suchej karmy przez koty może sprzyjać rozwojowi chorób nerek. Jeśli jednak wolimy karmić kota karmą suchą, pamiętajmy, że powinien pić więcej wody.  

Jak często karmić kota?

Kot powinien dostawać od 3 do 5 posiłków dziennie. Łącznie w ciągu dnia powinien zjadać około 80 gramów suchej karmy lub około 300 gramów mokrej. Można także mieszkać karmę suchą i mokrą, a należy wtedy zachować odpowiednie proporcje. Popularne saszetki dla kotów z mokrą karmą zwykle zawierają około 85 gramów, więc łatwo policzyć, że 3-4 saszetki dziennie w zupełności wystarczą dorosłemu kotu. Warto czytać etykiety na karmach nie tylko ze względu na podawane tam składniki. Na opakowaniach gotowych karm znajdują się tabele dawkowania.  

Czytaj także: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Jak karmić małego kotka?

Inaczej wygląda karmienie małego kotka. Kocięta do 4 tygodnia żywią się wyłącznie  bogatym w białko mlekiem matki. Malutkie porzucone kociaki, które nie skończyły 4 tygodni, powinny więc być żywione specjalnym preparatem zastępującym mleko matki podawanym za pomocą butelki ze smoczkiem. Nie powinno się podawać mleka krowiego.

Czytaj też: Obroża dla kota - na pchły, kleszcze, z feromonami

Karmienie małego kota

Czym karmić małego kotka, który skończył 4 tygodnie? Otóż to odpowiedni czas, by zacząć wprowadzać produkty stałe - najlepiej mokrą karmę lub ewentualnie suchą rozmoczoną w wodzie. Nie należy od razu wprowadzać kilku pokarmów. Karmienie małych kotów powinno polegać na stopniowym wprowadzaniu nowych produktów i także stopniowym zwiększaniu ilości pokarmu. Jeśli zdecydujemy się na karmienie kota domową karmą, dobrze jest podać mruczkowi surowe lub gotowane mięso indyka. W przypadku gotowej karmy, warto wybierać przeznaczoną dla małych kotów.

Jeżeli chodzi o dawkę, to należy kierować się zaleceniami producenta, ale także trzeba obserwować kociaka. Jeśli jest ruchliwy, będzie potrzebował więcej jedzenia. Karma dla kociąt zwykle podawana jest do 12 miesiąca życia, choć są wyjątki. Na przykład Maine Coon, rosnący nieco wolniej, powinien dostawać tego typu karmę kilka miesięcy dłużej. Wiele osób zastanawia się ile razy dziennie karmić kota po sterylizacji i czy wciąż podawać mu karmę przeznaczoną dla kociąt. Koty po kastracji czy sterylizacji mają skłonność do tycia, a karma dla kociąt jest bardziej kaloryczna, dlatego po zabiegu warto stopniowo przyzwyczajać pupila do karmy dla dorosłych. Jeśli zauważymy, że kociak zaczyna przybierać na wadze, dopiero wtedy należy zmniejszyć porcje posiłków, ewentualnie zrezygnować z jednego posiłku dziennie.

Sprawdź: Akcesoria dla kota - drapak, transporter, laser, domek

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel