Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Akcesoria dla kota - drapak, transporter, laser, domek

W skład wyprawki dla kota powinny wchodzić między innymi:
 • drapak dla kota 
 • kuweta dla kota
 • żwirek dla kota 
 • karma dla kota 
 • transporter dla kota 
 • zabawki dla kota 
 • laser dla kota 
 • legowisko dla kota
 • domek dla kota 
 • szelki dla kota 
 • obroża dla kota.
Przyjrzyjmy się teraz niektórym z nich.  

Drapak dla kota

Drapak dla kota należy do tych akcesoriów, o których często zapominamy biorąc zwierzę do domu, albo takich, które traktujemy w kategoriach czysto rozrywkowych. Nic bardziej mylnego. Drapak dla kota służy zaspokajaniu wielu pierwotnych potrzeb zwierzęcia i musimy mieć świadomość, że jeśli drapaka nie kupimy, kot „obsłuży” się w inny sposób – zazwyczaj niszcząc przy tym meble, podłogę, zasłony czy ubrania…

Kot musi drapać, bo w ten sposób ostrzy pazury i usuwa ich złuszczone fragmenty. Drapanie jest też jednym ze sposobów, w jaki kot znaczy swoje terytorium. Z instynktami nie wygramy i tylko od nas zależy, czy kot je zrealizuje po swojemu, czy też wyżyje się na urządzeniu, które zostanie mu przez nas podsunięte. Tym urządzeniem jest oczywiście drapak dla kota. Dostępne na rynku drapaki dla kota mają różną formę, ale najczęściej można spotkać drapaki w formie kolumienki (imitacja drzewa) lub dywanika. Są one wykonane ze specjalnych materiałów umożliwiających wczepianie pazurów a jednocześnie odpornych na zniszczenie. Pamiętajmy, że drapiąc, zwierzę jednocześnie wyciąga ciało, zatem wysokość czy długość drapaka dla kota powinna być nie mniejsza, niż dystans dzielący rozciągnięte łapki.  

Zobacz: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Kuweta dla kota

Kuweta dla kota jest tym, czym dla ludzi ubikacja. Jest to więc jedno z tych akcesoriów dla kota, które musi pojawić się w domu na samym początku – na pewno nie później, niż w dniu, w którym zwierzę przekroczy nasze progi. Współcześnie produkowane kuwety dla kota dzielą się zasadniczo na zakryte i otwarte. Te pierwsze przypominają nieco transporter dla kota – składają się z dna i zdejmowanej budki. Mogą, ale nie muszą być wyposażone w drzwiczki, niemal zawsze natomiast mają filtr pochłaniający brzydkie zapachy.

Zakryte kuwety dla kota lepiej chronią przed rozsypywaniem żwirku, zapewniają też zwierzęciu więcej intymności. Jednak nie wszystkie koty dobrze się w nich czują. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się otwarta kuweta. Dla kota brak zadaszenia oznacza zwiększone pole widzenia i lepszą kontrolę nad sytuacją. Oprócz dwóch podstawowych modeli, stosuje się też niekiedy kuwety dla kota przesiewowe, charakteryzujące się podwójnym dnem. Od pewnego czasu są też na rynku samoczyszczące się kuwety dla kota.

Część z nich działa „na sucho”, zgarniając nieczystości grabkami uruchamianymi czujnikiem. Inne z kolei samoczyszczące kuwety dla kota są wyposażone w spłuczkę, co czyni je urządzeniami podobny do ludzkich toalet. Są to jednak iście ekskluzywne akcesoria dla kota – ich ceny mogą sięgać kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.  

Transporter dla kota

Transporter dla kota jest urządzeniem służącym do przenoszenia i przewożenia zwierzęcia samochodem. Transporter dla kota ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno naszemu pupilowi, jak i nam samym – kot jest zwierzęciem płochliwym, przewożony luzem w aucie, w napadzie paniki mógłby poważnie rozproszyć kierowcę, doprowadzając do nieszczęścia.

Transporter dla kota wykorzystywany do przewozu samochodem powinien mieć solidną, plastikową konstrukcję o lekko wyoblonych kształtach. Metalowe drzwiczki muszą być wyposażone w system zamykania, z którym nie poradzą sobie koci intelekt i zręczność. Jeśli nie ogranicza nas budżet, możemy wybrać transporter dla kota wyposażony w drugie drzwiczki, pozwalające wkładać kota od góry, co jest znacznie łatwiejsze.

Transporter dla kota musi być dobrany pod względem rozmiaru – nie wolno zwierząt przewozić w kontenerach zbyt małych, ani zbyt dużych. Producenci zazwyczaj stosują numerację od 1 do 3, albo od 10 do 30.
 • Transporter dla kota 1 – przeznaczony jest dla typowych dachowców o masie do 6 kg. Ze względu na małe rozmiary, tego typu kontener dla kota może być przenoszony również pieszo. 
 • Transporter dla kota 2 – przeznaczony dla większych, rasowych kotów, na przykład syberyjskich, brytyjskich, norweskich leśnych. 
 • Transporter dla kota 3 – to urządzenie do przewożenia kociej matki z małymi, albo dwóch-trzech dorosłych osobników.  

Laser dla kota?

Zabawki dla kota pełnią bardzo ważną rolę w jego wychowaniu. Pozwalają zaspokoić dużą część naturalnych potrzeb i instynktów, są też orężem w walce z nudą – odczuciem istotnie osłabiającym dobrostan kota domowego. Jednym z tego typu urządzeń jest laser dla kota. Jest to niewielka „latarka”, emitująca skoncentrowane, czerwone światło, za którym gonić ma zwierzę.

Laser dla kota służy do imitowania rytuału polowania. Tego typu symulacja pozwala zaspokoić instynkt łowiecki, aczkolwiek behawioryści przestrzegają, że zabawa w polowanie wcale nie jest taka łatwa jak się wydaje, zaś laser dla kota może być zarówno źródłem uciechy, jak i frustracji. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób laser dla kota jest używany. Zwierzę poluje wedle utartego schematu, w którym istotne są takie elementy, jak obserwacja ofiary, pogoń, schwytanie i na koniec – konsumpcja.

Za pomocą lasera dla kota jesteśmy w stanie zapewnić kotu 3 z 4 wymienionych elementów polowania. Niestety, pogoń za czerwoną kropką na podłodze nie kończy się jej konsumpcją. Pewnym wyjściem jest nakierowywanie światła lasera na kąt, w którym ukryliśmy przysmak, nie zawsze jednak zwierzęta łapią się na ten trik. Tak więc laser dla kota jest narzędziem potrzebnym, ale też takim, co do którego należy zachować ostrożność. Jeśli kot staje się rozdrażniony fikcyjnymi polowaniami – zaprzestajemy tej zabawy.  

Czytaj więcej: Laser dla kota - gdzie kupić laser do zabawy z kotem?

Domek dla kota

Domek dla kota domowego spełnia kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim jest to legowisko dla kota, tyle że zadaszone i obudowane ściankami. Konstrukcja domku dla kota zabezpiecza zwierzę przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego, jednocześnie umożliwiając obserwację otoczenia.

Coraz częściej domek dla kota jest swoistym urządzeniem wielofunkcyjnym. Do budki bowiem, w której może się schronić zwierzę, przytwierdzona jest zazwyczaj kolumienka obita materiałem do drapania, na szczycie której z kolei znajduje się miękka półka. Jest to więc jednocześnie także drapak dla kota oraz punkt obserwacyjny. Szczególnie rozbudowane domki łączą budkę dla kota z przeróżnymi tunelami, w których zwierzę może się dodatkowo chować. Inną kategorią jest domek dla kota żyjącego na wolności. Tego typu budki dla kota często są wystawiane w dużych miastach – mają służyć jako schronienie dla bezdomnych zwierząt w czasie zimowych mrozów.  

Zobacz: Domek dla kota - na zimę, na dwór, z kartonu. Jak zrobić?