Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trymer dla psa - hakowy, elektryczny. Jaki wybrać?

2018-05-01
Trymer dla psa - hakowy, elektryczny. Jaki wybrać?

Wyróżniamy kilka podstawowych typów tego urządzenia, a wśród nich trymer hakowy dla psa, a także trymer płaski, przypominający połączenie noża z grzebieniem. Nabyć możemy też trymer elektryczny dla psa, pamiętając jednak, że jest to trymer do strzyżenia psa, a nie usuwania martwych włosów…  

Trymer dla psa – do czego służy?

Trymer to rodzaj szczotki dla psa jest narzędziem służącym do wyczesywania martwych włosów. Jest to zabieg niezbędny nie tylko do tego, aby utrzymać doskonały wygląd naszego pupila (co jest szczególnie istotne w przypadku psów wystawowych) ale też po to, by zrobić miejsce do wzrostu nowych włosów. Dlatego typowy trymer dla psa nie powinien być mylony z golarką – istotą jego działania nie jest obcinanie, lecz usuwanie włosów. Pamiętajmy, że sierść psa składa się zazwyczaj z dwóch warstw – dłuższych włosów okrywowych oraz krótkiego podszerstka, aczkolwiek są rasy, u których występuje praktycznie tylko jedna z tych warstw. Różnego typu trymery dla psów przeznaczone są do pielęgnacji różnego typu sierści, dlatego przymierzając się do zakupu urządzenia, nie powinniśmy tego robić na chybił trafił.  

Zobacz: Szczotka dla owczarka niemieckiego - jak wybrać najlepszą?  

Trymer hakowy dla psa

Trymer hakowy dla psa jest jednym z najczęściej spotykanych urządzeń do wyczesywania sierści. Trymer hakowy dla psa to kilkanaście obracających się ostrzy o charakterystycznym zagiętym kształcie, przymocowanych do drewnianej lub plastikowej rączki. Liczba ostrzy oraz odstępy między nimi są zróżnicowane, dlatego przed zakupem należy skorzystać z porady sprzedawcy, tak aby odpowiednio dobrać urządzenie do naszego psa. Jest to dobry trymer dla psów długowłosych ale nie tylko. Tego typu urządzenia sprawdzą się w przypadku takich ras, jak spaniel, seter, golden retriever czy różne odmiany teriera. Trymer hakowy dla psa stosowany jest w celu usuwania zarówno podszerstka jak i martwych włosów okrywowych, szczególnie na grzbiecie i bokach. Należy jednak pamiętać, że trymer hakowy nie jest narzędziem wybitnie precyzyjnym.  

Czytaj też: Szczotka dla maltańczyka i yorka - jak wybrać najlepszą?  

Trymer do sierści  psa – płaski

Płaski trymer dla psa jest najpowszechniejszym narzędziem służącym do trymowania psów szorstkowłosych. Tego typu trymery dla psów przypominają z wyglądu mix grzebienia i noża. Osadzone w antypoślizgowych rączkach płaskie ostrza posiadają ząbki o różnej grubości i szerokości rozstawu, do stosowania w zależności od rasy zwierzęcia a także miejsca na jego ciele. Ząbki grubsze i rzadziej osadzone nadawać się będą do trymowania włosów grubych i gęstych, natomiast drobniejsze trymery dla psów stosuje się w przypadku delikatniejszej sierści. Choć doświadczeni, zawodowi groomerzy są w stanie zaopiekować się psem za pomocą jednego trymera, w praktyce do pielęgnacji pupila zazwyczaj wykorzystuje się przynajmniej dwa urządzenia o różnych rozmiarach. Co ważne, ostrze płaskiego trymera dla psa nie może być zbyt ostre. Pamiętajmy, że celem zabiegu nie jest obcinanie włosów, lecz ich usuwanie w całości.  

Trymer dla psa – kamień trymerski

Kamień trymerski to niewielkich rodzajów kostka, wyglądem do złudzenia przypominająca pumeks, którego używamy do ścierania naskórka z pięt. W istocie – jest to po prostu pumeks, czyli produkt pochodzenia wulkanicznego. Tego typu „trymer dla psa” występuje w trzech odmianach kolorystycznych – czarnej, białej i brązowej; zaleca się je dobierać pod kątem umaszczenia zwierzęcia. Kamienia trymerskiego używamy wyczesując zwierzę najpierw pod włos, a następnie z włosem. Pozwala on nie tylko wyczesać martwe włosy, ale też usunąć z sierści i skóry brud oraz złuszczony naskórek. Kamień trymerski stosować mogą właściciele między innymi foxów i terierów.  

Zobacz: Kliker dla psa – co to jest? Tresura psa klikerem

Trymer elektryczny dla psa

Do pielęgnacji zwierzęcia można jeszcze użyć golarki, nazywanej niekiedy trymerem elektrycznym dla psa. Do złudzenia przypomina ona urządzenia stosowane do przycinania włosów i brody przez mężczyzn. Pamiętajmy jednak, że jest to urządzenie służące do innych celów, niż przedstawione powyżej trymery – hakowy czy płaski. O ile ich zadaniem było usuwanie martwych włosów, o tyle trymer elektryczny dla psa służy po prostu do strzyżenia czyli nadawania sierści pożądanego kształtu. Trymer elektryczny dla psa używany może być zarówno do strzyżenia większych partii ciała, jak i precyzyjnego docinania włosków wokół psiego pyszczka. Większość modeli zawiera wymienne ostrza.  

Trymer dla psa – cena

Ceny trymerów dla psów są zróżnicowane. Za urządzenia płaskie zazwyczaj zapłacimy od 20 złotych w górę. Ceny trymerów hakowych dla psa zaczynają się od około 40-50 złotych. Kamienie trymerskie kosztują 20-30 zł za sztukę. Najwięcej trzeba zapłacić za trymer elektryczny dla psa – ceny porównywalne są z cenami golarek dla panów – około 200-300 złotych (choć zdarzają się modele zarówno tańsze, jak i droższe).  

Sprawdź produkty z kategorii: Psia Moda

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel