Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Klatka dla kota - wystawowa, kennelowa. Informacje

Koty to zwierzęta, które nie tylko chodzą własnymi ścieżkami, ale potrzebują przestrzeni i różnych bodźców. Dlatego też nie wolno trzymać ich w klatce. Jednak są przypadki, w których ograniczenie wolności pupili jest konieczne.

Klatka dla kota – kiedy jest potrzebna?

Klatka dla kota powinna być stosowana w ostateczności i musi mieć odpowiednie wymiary dopasowane do rozmiarów pupila. Może być stosowana w przypadku:

 • transportowania zwierzęcia, 
 • sytuacji zdrowotnej wymagającej ograniczenie wolności kota, 
 • w czasie wystawy, 
 • w celu zapewnienia wybiegu na balkonie. Należy pamiętać, żeby nie ograniczać wolności zwierzęcia na zbyt długo, gdyż jest to dla niego bardzo niekomfortowe. 

Zobacz: Transporter dla kota (klatka, kontener i torba transportowa dla kota)

Klatka wystawowa dla kotów

Jeśli kot bierze udział w wystawach niezbędne jest posiadanie specjalnej klatki wystawowej dla kota. Wytyczne przedstawia organizator, jednak najczęściej na jednego puszystego uczestnika przypada klatka o wymiarach 70x70x60 cm. Jeśli kot jest dużych rozmiarów i potrzebuje więcej przestrzeni należy zgłosić do to organizatorów. Każda klatka musi być wyposażona w dywanik lub inną wyściółkę zapewniającą twarde dno. Konieczne są również zasłony boczne – 2 lub 3 w zależności od reguł wystawy lub preferencji właściciela. W każdej klatce niezbędna jest również miska z wodą. Warto pamiętać, że w klatce może się również znaleźć kuweta dla kota.

Poznaj: Zabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Klatka do przewozu kota

Transporter dla kota powinien posiadać każdy właściciel puszystego przyjaciela. Jest on niezbędny, aby bezpiecznie przewieźć kota w samochodzie czy komunikacji publicznej. Na rynku dostępne są:

 • torby – przeznaczone raczej do noszenia kota na krótkich dystansach, 
 • kosze wiklinowe – mogą pełnić również funkcję legowiska, ich wadą jest łatwość otwierania, 
 • transportery plastikowe/klatki transportowe dla kota –  zdecydowanie najpopularniejsze, dostępne są w trzech rozmiarach. Doskonale sprawdzają się na długich dystansach. 

Transportery są produkowane w różnych rozmiarach. Wybór odpowiedniej wielkości zależy od gabarytów pupila. Klatka transportowa dla kota musi umożliwiać swobodną zmianę pozycji, jednak kot nie powinien zbyt swobodnie się po niej poruszać. Transporter trzeba dobrać do środka komunikacji, w którym będzie przewożone zwierzę, gdyż np. samoloty mają określone dozwolone wielkości. Przed skorzystaniem należy zapoznać się z regulaminem.

Klatka kennelowa dla kota

Klatki kennelowe to duże i solidne klatki metalowe. Najczęściej stosowane są dla psów w celach wychowawczych lub prewencyjnych, natomiast koty z reguły przebywają w nich w klinikach weterynaryjnych np. po zabiegach. Niestety zdarza się, również że są ich domem w schroniskach czy organizacjach zajmujących się opieką nad zwierzętami. Niektóre klatki posiadają wyjmowaną kuwetę, co umożliwia utrzymanie czystości.

Klatka dla kota na balkon

Klatka dla kota na balkon jest doskonałym rozwiązaniem jeśli nie ma możliwości zastosowania siatki ochronnej. Pozwala na korzystanie ze świeżego powietrza bez obaw, że pupil spadnie z wysokiego piętra lub ucieknie. Są to prostokątne klatki wykonane z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Należy do nich włożyć kota. Jednak na rynku dostępne są również klatki połączone z oknem, dzięki którym kot może samodzielnie wychodzić na zewnątrz i wracać do domu. W przypadku posiadania dużego tarasu lub podwórka można zakupić kojec dla kota, który jest znacznie większy niż klatka. To bardzo dobre rozwiązanie dla starych, schorowanych kotów lub bardzo drogich, wystawowych, których właściciele obawiają się o kradzież.

Sprawdź: Drzwiczki dla kota - kocie wejście w szybie, drzwiach

Klatka łapka dla kota

Jak złapać kota do klatki? Z pomocą przychodzi klatka łapka dla kota. Jest szczególnie pomocna, gdy niezbędne jest złapanie kota wolno żyjącego w celu np. wizyty weterynaryjnej. Jej działanie jest bardzo proste.

 • Pierwszym krokiem jest ustawienie klatki w miejscu przyjaznym dla kota, tak by wzbudzała jak najmniej podejrzeń. 
 • Drugim krokiem jest położenie aromatycznego jedzenia tworząc „ścieżkę” do klatki. 
 • Gdy kot nadepnie w odpowiednie miejsce zapadka opada i zamyka kota w środku. 
 • Po zamknięciu zapadki należy nakryć klatkę materiałem, aby kot się uspokoił.
 • Można swobodnie przewieźć kota do weterynarza.

Klatka łapka dla kota najczęściej jest wykorzystywana przez fundacje i towarzystwa opieki nad zwierzętami, które dbają o zdrowie bezpańskich kotów. 

Czytaj także: Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

Fot. 123RF