Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzwiczki dla kota - kocie wejście w szybie, drzwiach

2018-02-22
Drzwiczki dla kota - kocie wejście w szybie, drzwiach

Drzwiczki dla kota

Kupując drzwiczki dla kota podarujemy zwierzęciu namiastkę wolności, sobie zaś – odrobinę luksusu. Luksusu nie ruszania się z kanapy, gdy pupil zechce zażyć świeżego powietrza albo skorzystać z kuwety dla kota. Innymi słowy, drzwiczki dla kota sprawią, że mruczek będzie jeszcze bardziej samowystarczalny i samoobsługowy, niż był dotąd. Oczywiście drzwiczek dla kota nie trzeba kupować, można je zrobić samemu, tyle że prawdopodobnie będzie to urządzenie dość prymitywne wobec tego, co oferuje współczesna technika.

Bo trzeba wiedzieć, że nowoczesne drzwiczki dla kota mało mają wspólnego ze zwykłym otworem wyciętym w drzwiach. Oczywiście, mimo zastosowanych rozwiązań, idea drzwiczek dla kota pozostaje niezmienna – to przejście, którym zwierzę wydostaje się z domu lub przechodzi między pomieszczeniami. Montuje się wejście dla kota w drzwiach albo drzwiczki dla kota w szybie.

Jeśli chodzi o te pierwsze, wiele zależy od tego, czy mówimy o drzwiach wewnętrznych czy zewnętrznych. W pierwszym przypadku faktycznie można się pokusić o wykonanie otworu własnoręcznie, a w drzwiach do łazienki wystarczy zdjąć kratkę wentylacyjną. Jeśli jednak chodzi o drzwiczki dla kota zlokalizowane w drzwiach zewnętrznych, radzimy skorzystać z oferty gotowych produktów.

Zobacz także: Siatka na balkon dla kota - jaką wybrać?

Drzwiczki dla kota z chipem

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które stosowanych współcześnie, są drzwiczki dla kota z chipem. Jeśli chodzi o same drzwiczki – jest to płytka z otworem, którą umieszcza się w drzwiach, zasłaniana specjalną klapką dla ochrony przez zimnem, brudem i nieproszonymi gośćmi. Tym, co odróżnia drzwiczki dla kota z chipem od zwykłej dziury w drzwiach, jest wbudowany w nie czytnik chipów.

Drugi koniec tego układu, czyli same zaś chipy, jak łatwo się domyślić, muszą zostać „wszczepione” w kota. Czyli ten drobny przekaźnik należy wszczepić pod skórę zwierzęcia. Oznacza to nieco stresu na samym początku, za to duży komfort użytkowania później. Drzwiczki dla kota z chipem reagują, gdy zwierzę pojawi się w ich pobliżu, automatycznie odblokowując możliwość wyjścia na zewnątrz. Co ważne, drzwiczki dla kota z chipem można zaprogramować tak, aby rozpoznawały kilkanaście a nawet kilkadziesiąt różnych zwierząt. Wadą tego typu urządzeń, oprócz samej konieczności czipowania zwierząt, jest ich cena – zazwyczaj około 300 złotych.

Zobacz też: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Drzwiczki dla kota w drzwiach

Wspomniany chip jest też o tyle dobrym rozwiązaniem, że zapisane są w nim dane zwierzęcia, co może być pomocne w sytuacji jego zaginięcia i odnalezienia przez osoby postronne. Jeśli jednak ktoś nie zamierza wprowadzać żadnych urządzeń pod skórę pupila tylko dlatego, by mógł on swobodnie wychodzić na dwór, może wybrać rozwiązanie mniej inwazyjne, a działające na identycznej zasadzie. Niektóre modele drzwiczek dla kota reagują na specjalne zawieszki, które umieszcza się na szyi kota. Zaletą jest nieinwazyjność, wadą – możliwość zgubienia lub kradzieży zawieszki, co może wywołać nieco kłopotów. Na rynku dostępne są też automatyczne drzwiczki dla kota innego rodzaju, na przykład działające na podczerwień.

Sprawdź: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Drzwiczki dla kota w szybie

Drzwi dla kota w szybie to rozwiązanie stosowane najczęściej przez osoby, które nie mieszkają w domu z ogrodem, lecz w bloku, gdzie świeżego powietrza zażywać można w bezpieczny sposób jedynie na balkonie. Naturalnym wyborem w tej sytuacji stają się więc drzwi balkonowe z wejściem dla kota. Jest to rozwiązanie równie wygodne, jak opisywane powyżej, pamiętać jednak należy, że operacji montażu tego typu drzwi dla kota w szybie nie należy wykonywać samodzielnie, nawet jeśli ma się niezbite przekonanie co do własnych talentów. Drzwi dla kota w szybie to robota dla profesjonalnego szklarza, który ma wprawę i narzędzia stosowne do cięcia szkła.

Drzwiczki dla kota do łazienki

Tak jak wspomnieliśmy, tego typu przejścia można montować również wewnątrz mieszkania – posłużą do przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami. Chodzi zwłaszcza o dostęp do łazienki. Tu zazwyczaj stoi kocia kuweta, my sami zaś nie zawsze chcemy drzwi do łazienki kotu uchylać, bądź zostawiać otwarte. Bo to w końcu miejsce intymne – w pierwszej kolejności dla nas, a dopiero drugiej dla zwierzęcia.

Rozwiązaniem są oczywiście drzwiczki dla kota do łazienki. W tym przypadku także można postawić na modele dostępne w sklepach zoologicznych. W związku z tym, że nie muszą one stanowić zapory przed zimnem, brudem i całym złem świata zewnętrznego, nie muszą być aż tak skomplikowane technologicznie. Ba – w tym akurat przypadku wystarczy zwykła dziura, dla zachowania intymności co najwyżej przesłonięta kawałkiem materiału. Wiele drzwi łazienkowych, zwłaszcza starszego typu, wyposażonych jest w duże kratki wentylacyjne. Wystarczy je zdjąć, by bez użycia narzędzi stworzyć drzwiczki dla kota do łazienki.

Kup teraz: Legowiska i transportery dla kota

Fot. 123RF

Polecane

pixel