Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Siatka na balkon dla kota - jaką wybrać?

Siatka na balkon dla kota

Siatka na balkon dla kota nie jest może najbardziej estetycznym gadżetem, jaki można zafundować swojemu domostwu, jest jednak ona niezbędna, jeśli pod jednym dachem żyje z nami zwierzę, a my chcemy podarować mu choć odrobinę wolności i oddechu na świeżym powietrzu. Równie ważna będzie siatka na okno dla kota, jeśli chcemy pozostawić sobie możliwość otwierania okien na oścież.

Siatka dla kota powinna zostać zamontowana nawet, gdy mieszkanie znajduje się na parterze – w tym przypadku chronić będzie przed ucieczką zwierzęcia. Jeśli zaś chodzi o wyższe kondygnacje, siatka dla kota zabezpieczać ma oczywiście głównie przed upadkiem z dużej wysokości. Należy mieć świadomość, że skraj balkonu położonego na pierwszym piętrze mieści się zazwyczaj ponad 3 metry nad ziemią, potem do każdego piętra należy doliczyć następne 3 metry. I choć w wielu przypadkach kot faktycznie spadnie na cztery łapy, nie warto sprawdzać, do jakiego stopnia powiedzenie to sprawdza się w praktyce. Pamiętajmy, że w przypadku kotów instynkt samozachowawczy często przegrywa z innymi instynktami – na przykład łowieckim. Kto widział, jak kot potrafi się rzucić na okno w „pogoni” za przelatującym ptakiem, ten dobrze wie w czym problem.

Sprawdź: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Siatka dla kota – balkon, okno

Tak jak wspomnieliśmy, wyróżnić można dwa typy siatki ochronnej dla kota:
  • siatka na balkon dla kota, 
  • siatka na okno dla kota. 
W pierwszym przypadku mówimy o siatce dla kota, którą montuje się przy zewnętrznej krawędzi balkonu, od jego podstawy aż po sklepienie balkonu znajdującego się powyżej. Pamiętajmy, że koty wspinają się po siatkach, nie powinno więc zostawiać się szczelin na górze. Problemem jest montaż typowej siatki dla kota, jeśli balkon nie jest w żaden sposób zadaszony, wymaga to skomplikowanych zabiegów i znacznie podnosi koszty. Jeżeli chodzi o siatkę na okno dla kota, wspomnieć można o dwóch rodzajach zabezpieczenia.

Może być zakładana siatka dla kota na okno, pokrywając jego otwór w całości. Takie rozwiązanie pozwoli nam na spokojne wietrzenie mieszkania przy oknie otwartym na oścież, bez ryzyka, że zwierzę wyskoczy na zewnątrz. Drugim rozwiązaniem jest siatka na okno uchylne dla kota, zabezpieczająca szczelinę powstającą po otwarciu tego typu okna.

Zobacz też: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Siatka dla kota na balkon

Wykonanie i montaż siatki dla kota na balkon można zlecić profesjonalnym firmom zajmującym się tego rodzaju zabezpieczeniami, jednak wówczas należy się liczyć z kosztem od kilkuset do przeszło tysiąca złotych, w zależności od wielkości balkonu. Taniej (choć trudniej) będzie zabezpieczenie wykonać własnoręcznie. W sklepach zoologicznych dostępne są siatki dla kota na balkon wykonane z cienkiego, niemal przeźroczystego tworzywa, a więc nieszczególnie szpecące widok z okna. Mają „oczka” o wielkości koło 3x3 cm i kosztują grosze.

Za płachtę o powierzchni 3 na 4 metra zapłacimy około 50 złotych. Bardzo wiele osób stosuje jednak inne patenty. Jako siatkę dla kota stosuje się niekiedy wytrzymałe sieci rybackie. Niektórzy kupują metalowa lub plastikową siatkę zabezpieczającą przed kretami albo jeszcze innego rodzaju siatki. Niezależnie od tego, z czego będzie wykonana siatka dla kota na balkon, ważne by była ona wytrzymała (zarówno pod kątem niszczycielskich możliwości zwierzęcia, jak i warunków atmosferycznych) i dobrze dopasowana.

Siatka dla kota - montaż

Wbrew pozorom montaż siatki dla kota na balkon wcale nie jest prostą sprawą. Po pierwsze, siatka dla kota musi szczelnie zabezpieczać wszystkie krawędzie, zarówno na górze i na dole, jak i po bokach. Dlatego wkręty mocujące należy wkręcić w ściany, podłoże i sufit gęsto, co 30-40 centymetrów. Po drugie, należy pamiętać o dobrym naciągnięciu siatki, i ze względów bezpieczeństwa kota i z uwagi na estetykę – nienaciągnięta siatka będzie robić odstraszające wrażenie. Może to być najtrudniejsza część zadania. Można do tego celu użyć śrub napinających.

Można też siatkę dla kota napiąć na stelażu wykonanym albo z metalowych (lub plastikowych) prętów albo drutu lub sznurka. Największy problem stanowi montaż siatki dla kota na balkonach odkrytych, bez daszków, na ostatnich piętrach. Wówczas, chcąc wykonać dobre zabezpieczenie, musimy pokusić się albo o budowę daszku nad balkonem (dla nas to dodatkowy plus w postaci ochrony przed słońcem) albo specjalnego stelażu, pozwalającego rozpiąć siatkę nie tylko w pionie, ale i poziomie.

Czytaj też: Drzwiczki dla kota - kocie wejście w szybie, drzwiach

Siatka na okno dla kota

Jeżeli chodzi o siatkę dla kota na okno, sprawa jest zacznie łatwiejsza. Mało kto ma ochotę oplatać okna siecią rybacką albo siatką na krety. Na szczęście wykorzystać w tym przypadku można siatkę na owady, czyli moskitierę. Dokładnie spasowane na wymiar, szczelnie przylegające do ram okiennym moskitiery są wystarczająco wytrzymałe, by zabezpieczyć naszego pupila przed upadkiem z wysokości.

Odrębnym problemem są wspomniane szczeliny boczne, powstające po uchyleniu okna od góry. Na szczęście istnieje proste i gotowe rozwiązanie – siatka na okno uchylne dla kota. Jest to specjalna siatka, o trójkątnym kształcie, pozwalająca zabezpieczyć również tego typu okno. Aczkolwiek niewiele osób z tego rozwiązania korzysta, z uwagi na niewielki rozmiar szczelin, dający poczucie, że kot nie ma szans wyślizgnąć się tą drogą na zewnątrz.

Czytaj też: Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Fot. 123RF