Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego królik gryzie klatkę?

2022-05-09
Dlaczego królik gryzie klatkę?

Dlaczego królik gryzie klatkę? Jak uspokoić królika?

Masz królika, kochasz go, ale jednocześnie w nocy doprowadza Cię do szału gryząc pręty klatki i tupiąc? To typowe zachowanie dla większości królików, ponieważ są to zwierzęta nocne – uaktywniają się dopiero wieczorem i wtedy zaczynają domagać się głaskania, zabawy oraz wypuszczenia z klatki. Jak uspokoić królika i co zrobić, gdy gryzie pręty, a Ty chcesz spokojnie przespać całą noc? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść przydatnych wskazówek.

Dlaczego królik drapie klatkę?

Nie ma jednego powodu, dla którego królik gryzie i drapie klatkę. Jest ich przynajmniej kilka, a najczęstszym jest nuda. Brak ruchu, atrakcji czy interakcji z człowiekiem może prowadzić do obgryzania metalowych prętów lub wyposażenia klatki. Gryzienie spowodowane nudą można dość łatwo rozpoznać choćby po tym, że, gdy tylko zamykasz pupila w klatce, ten natychmiast zaczyna ją podgryzać. Pomyśl więc o zakupie np. nowego domku, gałązek czy zabawek, które będą dla Twojego zwierzaka atrakcyjne.
Wskazówka:
Króliki dość szybko się uczą. Jeśli więc na gryzienie klatki w nocy reagujesz jej otwarciem lub daniem zwierzakowi jakiegoś przysmaku, zacznie on traktować Twoje zachowanie jako nagrodę. W rezultacie, zamiast zwalczać niepożądane zachowanie – wzmocnisz je.          
Króliki jako zwierzęta stadne najlepiej czują się w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku, dlatego, jeśli masz tylko jednego zwierzaka, brak króliczego towarzystwa może być jednym z powodów frustracji i nudy.
To może Cię zainteresować: Jak przewozić królika?
Dość powszechnym powodem, dla którego królik gryzie klatkę są także przerastające zęby. Podobnie, jak wiele innych gryzoni, zęby u królików mogą rosnąć przez całe ich życie. Warto więc regularnie podrzucać mu różnego rodzaju naturalne gryzaki (np. młode pędy topinambura) – dobrze wpływają na zęby, które może w ten sposób ścierać i pielęgnować. Pamiętaj, że przerost zębów u królika może być dla niego groźny. Jeśli więc zauważysz jakieś niepokojące objawy, od razu skonsultuj je z weterynarzem. W poszukiwaniu odpowiednich smakołyków dla swojego pupila, koniecznie zajrzyj do kategorii: przysmaki dla królika, gdzie znajdziesz m.in. rożki ziołowe, kolby czy chipsy roślinne w sam raz dla niego.

Co zrobić, gdy królik gryzie klatkę: zapewnij mu ruch

Najczęściej źródłem frustracji i powodem gryzienia prętów klatki w nocy jest nuda i niespożyta energia. Jeśli chcesz cieszyć się spokojnym snem i ciszą od wieczora do późnych godzin nocnych, postaraj się zapewnić królikowi możliwie jak najwięcej ruchu i rozrywki w ciągu dnia. Gdy zmęczy się w dzień i wyładuje drzemiącą w sobie energię, będzie odsypiać w nocy. Zaleca się, by wypuszczać królika z klatki przynajmniej na kilka godzin dziennie. Gdy może swobodnie poruszać się po mieszkaniu lub choćby jednym pokoju, ma szansę się zmęczyć – wykorzystaj to i wypuść zwierzaka na około 2-4 godziny przed pójściem spać. Dzięki temu jest duża szansa, że będziecie regenerować się w tym samym czasie. Jeśli pomieszczenie, w którym zwykle biega Twój zwierzak jest odpowiednio zabezpieczone (zwróć uwagę zwłaszcza na kable elektryczne i ostre lub małe przedmioty) i nie ma żadnych obiektów, które mogłyby stanowić dla niego potencjalne niebezpieczeństwo, pozostaw klatkę otwartą na całą noc. Dzięki temu pupil pozostanie aktywny przez taki czas, jaki będzie mu potrzebny, a Ty zyskasz szansę na spokojny i komfortowy sen.
To może Cię zainteresować: Jak bawić się z królikiem?

Królik gryzie klatkę w nocy: zakryj ją kocem

Nie wiesz, jak uspokoić królika? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest przykrywanie klatki na noc np. kocem lub cienkim, nieprzezroczystym materiałem. W ten sposób zapewnisz pupilowi ciszę, spokój i ciemny kąt, z którego nie będzie widział, co dzieje się w pokoju. Nie będzie także widział Ciebie czy pozostałych domowników, dzięki czemu może szybko zrezygnować z hałasowania w ciągu nocy i uporczywego gryzienia metalowych prętów.  

To może Cię zainteresować: Jak założyć i wybrać smycz dla królika?

Królik drapie klatkę: nakarm go

Chęć do gryzienia prętów klatki może być spowodowana głodem. Jeśli więc wypróbowałaś inne sposoby, by uspokoić zwierzaka, na krótko przed snem przygotuj miskę z karmą dla królika i włóż ją do klatki. Pełny brzuszek w połączeniu ze zmęczeniem i dodatkowymi atrakcjami spowodują, że łatwiej zaśnie. Nie zapomnij także upewnić się, czy Twój pupil ma zapewniony dostęp do świeżej i czystej wody.

Królik gryzie klatkę w nocy: ignoruj

Wbrew pozorom, ignorowanie może być jednym ze sposobów na zwalczenie problemu gryzienia prętów. Jeśli w nocy usłyszysz, że zwierzak podgryza klatkę, tupie lub szarpie pręty, zignoruj go. Dzięki temu pokażesz mu, że jego zachowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Postaraj się więc przestać wstawać do niego za każdym razem, gdy zaczyna hałasować, a skup się na nim dopiero rano, dając śniadanie czy tuląc go.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel