Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla psa rasy Buldog Francuski

Faza życia
Cena
-

Karma dla psa rasy buldog francuski

Buldog francuski należy do rasy psów o małym wzroście. Charakteryzuje go specyficzny wygląd pyska, zamiłowanie do przebywania w domowych pieleszach, łagodność, a także… niechęć do ruchu. Sprawia to, że żywienie takiego pupila musi być dostosowane do jego zapotrzebowania energetycznego, by nie zaczął tyć i chorować. Jak i czym zatem karmić buldoga francuskiego?

Czym karmić buldoga francuskiego i jak często?

Żywienie buldoga francuskiego powinno bazować na białkach, tłuszczach i węglowodanach. Białko, które w diecie buldoga stanowi od 35 do 50% jadłospisu, powinno być dostarczane psu w postaci mięsa, podrobów, ryb oraz jaj. Drugie miejsce w piramidzie żywieniowej psa rasowego, jakim jest buldog francuski, zajmują tłuszcze, najlepiej zwierzęce, np. olej z łososia, czy tran z wątroby dorsza. Tłuszcze powinny stanowić ok 10-15% składników w psiej diecie. Następnym ważnym komponentem są węglowodany, czyli np. ryż i makaron, które zajmują około 10% żywieniowego zapotrzebowania buldogów. Na ostatnim miejscu tej wieży dietetycznej (około 30% zapotrzebowania) znajdują się owoce i warzywa, oczywiście odpowiednio przetworzone, najlepiej gotowane.

To, czym będziemy karmić buldoga francuskiego, będzie miało wpływ na jego kondycję, stan zdrowia, samopoczucie oraz długość życia. Częstotliwość posiłków szykowanych dla psa tej rasy należy dostosować przede wszystkim do wieku pupila, ale też jego wagi, aktywności fizycznej, itp. Szczenięta mogą jeść nawet 4 razy dziennie (w odpowiednich proporcjach), starsze szczeniaki – 2-3 razy dziennie, a dorosłe buldogi – nawet 1 raz dziennie.

Jaką karmę wybrać dla buldoga francuskiego?

Jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najbardziej odpowiednia? Na to pytanie można udzielić bardzo wielu odpowiedzi i większość z nich będzie prawidłowa. Dobra karma dla buldoga francuskiego musi być dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia, wagi, aktywności, alergii (jeśli takie występują), itd.

Jedną z suchych karm dla buldoga francuskiego jest pożywienie Royal Canin Bulldog Adult. Omawiany pokarm jest jedzeniem pełnoporcjowym, które zapewnia psu tej rasy ochronę stawów, a także lśniącą, zdrową sierść i skórę.

Buldogom z nietolerancją pokarmową można natomiast zaproponować karmę bezzbożową dla dorosłych psów małych ras marki Dr Huggy Supreme Dog Nutrition o smaku kaczki z batatami i pomarańczą.

Poszukując karmy dla psa z alergią warto przyjrzeć się hipoalergicznemu jedzeniu dla dorosłych psów z nadwagą lub sterylizowanych marki Brit Care Mini Grain-Free Light & Sterilised. Jest to pełnowartościowa, sucha karma bezzbożowa z królikiem, łososiem i ciecierzycą.

Tak więc najlepsza karma dla buldoga francuskiego to taka, która spełnia jednostkowe, indywidualne zapotrzebowanie zwierzęcia.

Karma dla szczeniaka buldoga francuskiego

Którą karmę dla szczeniaka buldoga francuskiego wybrać? Taką, która składa się z wartościowych dla szczenięcia komponentów, takich jak m.in. mięso, warzywa, witaminy, minerały (szczególnie fosforan wapnia) – w odpowiednich, dobranych do danego psa proporcjach.

Przykładowa karma dla szczeniąt buldoga francuskiego to Royal Canin French Bulldog Puppy. Omawiana receptura została wzbogacona o białka o wysokiej strawialności, a także o taki poziom włókien, który gwarantuje właściwe trawienie i utrzymanie prawidłowej mikroflory jelit. Jest to pełnoporcjowa karma dla szczeniaka, która wzmacnia układ odpornościowy oraz dba o piękny i zdrowy wygląd sierści i skóry zwierzaka.

Karma sucha czy mokra dla buldożka francuskiego

Właściciele tych uroczych psów nierzadko stają przed dylematem: mokra karma dla buldoga francuskiego czy sucha karma dla buldoga? Najważniejsze aby jedzenie dla buldożka było dobrze zbilansowane, pełnowartościowe i prawidłowo odmierzone dla konkretnego psa. Buldogów nie można przekarmiać. Poza tym ta rasa słynie z wrażliwego układu pokarmowego oraz problemów skórnych. Przez spłaszczoną, krótką kufę buldog nie jest w stanie przyswoić dużych porcji, stąd zadbajmy o to, żeby karma, którą kupimy, była przeznaczona dla małych ras.

O przykładowych suchych karmach dla buldożka francuskiego już wspomnieliśmy, czas na przykłady mokrej karmy dla małych ras. Jedną z nich jest pełnoporcjowe pożywienie dla dorosłych psów o wrażliwych żołądkach marki Bozita, będąca miksem smaków, takich jak łosoś oraz kurczak z ryżem. Inny przykład to mokra karma dla dorosłych psów z tendencją do nadwagi Royal Canin Light Weight Care Loaf. Pies szybko nasyca się potrawą, dzięki czemu nadmiernie nie przybiera na wadze.

Jakie przysmaki podawać psu rasy buldog francuski?

Przysmaki dla buldoga francuskiego powinny być podawane tym psom z umiarem, ze względu na rasowe tendencje do tycia. Jeśli chcemy nagradzać, czy szkolić pupila używając przekąsek dla psów, warto odjąć gramaturę i pożywność takiego smaczka od dziennych porcji żywieniowych.

Dla buldoga wspaniałym deserem mogą być np. jabłka, chrząstki, bądź skrawki suszonej wołowiny. Pamiętajmy, by podawane psu kawałki nie były zbyt duże.

Jakie przysmaki można serwować buldogom francuskim? Oto kilka naszych propozycji:

  •  kość z suszonej wołowiny marki Trixie (można ją podzielić na kilka mniejszych części);
  •  płuca wołowe marki Maced;
  •  przekąska dla psa z karpiem i tymiankiem marki Carnilove (semi moist snack carp enriched with thyme);
  •  wołowy gryzak dla psa marki Maced;
pixel