Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szynszyla w domu – informacje o hodowli szynszyli

2018-04-18
Szynszyla w domu – informacje o hodowli szynszyli

Szynszyla w domu to duża odpowiedzialność

Przed zakupem zwierzęcia musimy wiedzieć, że opieka nad szynszylami domowymi wymaga nieco pracy ze strony właściciela. Szynszyle to nieodpowiednie zwierzęta dla małego dziecka lub niedoświadczonego hodowcy. Szynszyla domowa jest bardzo delikatny i wrażliwy na zmiany. Zanim zdecydujemy się na szynszylę do domu trzeba wiedzieć, że:

 • szynszyle nie lubią głaskania, a także trzymania na rękach 
 • to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, w ciągu dnia śpią i nie lubią, gdy się je niepokoi 
 • to bardzo aktywne zwierzęta, które potrzebują dużo ruchu, wypuszczone z klatki mogą wyrządzić w domu szkody zrzucając przypadkowe przedmioty na podłogę 
 • to zwierzęta stadne, dobrze, jeśli więc od razu kupimy przynajmniej dwa osobniki. 

Te zwierzęta nie lubią być same. Jeśli nasza szynszyla będzie samotna, może to doprowadzić do depresji, stanu letargicznego, a nawet śmierci.

Sprawdź: Produkty dla szynszyli

Hodowla szynszyli w domu - jak wybrać zwierzę?

Zanim zdecydujemy się na hodowlę szynszyli w domu trzeba sprawdzić kilka rzeczy. Warto przyjrzeć się:

 • oczom gryzonia - powinny być jednego koloru, nie powinny ropieć i łzawić, 
 • sierści - futro powinno być lśniące, równomiernie rozłożone, na skórze w kolorze bladego różu nie może być łysych miejsc, 
 • łapkom - skóra nie może być przesuszona i popękana, 
 • uszom - nie powinny być czerwone, gorące i popękane.  

Szynszyla domowa - wybór klatki

Klatki dla szynszyli kosztują od 200 do nawet 1000 złotych. Wybierając klatkę dla szynszyli nie powinniśmy jednak kierować się tylko ceną. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby klatka miała solidne dno i półki zrobione z jednolitego materiału. Jeśli w powierzchniach płaskich wystąpią jakieś szpary, może to zranić zwierzę, bo jego małe łapki bardzo łatwo mogą w nich utknąć. Warto wybrać klatkę piętrową, żeby zapewnić szynszyli większą powierzchnię do życia.  

Szynszyle bardzo często gryzą półki i rampy. Chociaż to irytujące, nie powinno to stanowić zagrożenia dla ich zdrowia. Można spróbować odwieść je od takiego pomysłu, podsuwając zabawki, akcesoria dla szynszyli, których głównym przeznaczeniem będzie możliwość zaspokojenia potrzeby gryzienia, ale prawdopodobnie i tak wrócą do starych nawyków. Mimo to warto kupić akcesoria do zabawy dla szynszyli: huśtawki lub hamaki, gryzaki drewniane, tunele, drewniane zabawki. W klatce można umieścić ewentualnie kołowrotek, ale musi mieć średnicę nie mniejszą niż 40 cm. Jeśli średnica będzie zbyt mała, może dojść do zwyrodnień kręgosłupa.  

W klatce powinny znaleźć się także akcesoria do ścierania zębów. Mogą to być drewniane patyki. Najlepsze będą młode gałązki jabłoni. Elementy zabawek nie powinny być jednak wykonane z drewna cytrusowego i iglaków, ponieważ zawierają toksyczne dla zwierząt olejki i fenole. Bezpieczne są zabawki wykonane z drewna brzozowego czy wierzbowego.  Jeśli w mieszkaniu jest ciepło, warto na dnie klatki położyć małe klocki granitu. Mogą okazać się przydatne, kiedy temperatura stanie się za wysoka dla szynszyli, zwierzęta będą schładzały kładąc się na granicie. 

Warto wiedzieć, że szynszyle nie pocą się, co oznacza, że jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym mieszkają przekracza 25° C, mogą się przegrzać i dostać udaru cieplnego.  Klatkę dla szynszyli trzeba regularnie sprzątać, najlepiej co dwa dni. Dlaczego tak często? Bo szynszyle załatwiają się około 200 razy dziennie. Można rozważyć kupno klatki z wysuwanym spodem i ściankami wokół podstawy – co ułatwi czyszczenie jej z odchodów. Klatkę dla szynszyli trzeba też wyścielić specjalną ściółką (może być w formie granulatu), nie powinny to być wióry stolarskie, bo są one szkodliwe dla zdrowia szynszyli. 

Czytaj więcej: Klatka dla szynszyli - jak zrobić? Wyposażenie

Szynszyle - hodowla domowa - żywienie

Dobór odpowiedniej karmy dla szynszyli hodowanych w domu jest niezwykle ważny. W sklepach zoologicznych znajdziemy pokarm w granulacie, który dostarcza odpowiednich składników odżywczych.  Szynszyle domowe mają bardzo delikatne żołądki i każda raptowna zmiana żywienia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Kiedy zmieniamy karmę, powinniśmy robić to stopniowo – mieszać w odpowiednich proporcjach starą i nową, aż organizm przyzwyczai się i pozwoli nam na skorzystanie tylko z nowej karmy. Szynszylom nie powinno się podawać:

 • świeżych warzyw i owoców z rzadkim miąższem (wywołują groźne dla życia wzdęcia!) 
 • słodyczy 
 • orzechów (są zbyt tłuste) 
 • produktów wysokobiałkowych 
 • zbóż
 • siana z lucerny.

Podstawą diety jest siano. Powinno stanowić ok. 60%, zioła 33%, a pozostała karma 17%. Najlepszą karmą jest pellet, ponieważ w każdej granulce znajduje się dokładnie to samo. Szynszyla nie wybiera tego co według niej najsmaczniejsze, dzięki czemu dostarcza do organizmu wszystko co niezbędne. Odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie to 2:1. Jeśli na opakowaniu karmy wapń jest w ilości 0,7, to fosforu nie może być więcej niż 0,35. Siano jest ważne, ponieważ zawiera dużo włókna, które sprawia, że pokarm trzeba długo przeżuwać. Długie przeżuwanie przyczynia się do prawidłowego ścierania zębów. Włókno pobudza również perystaltykę jelit.

Szynszyla domowa - pielęgnacja

Szynszyli nie wolno kąpać w wodzie, ich gęste futro nie jest w stanie wyschnąć naturalnie, dlatego łatwo może dojść do rozwoju grzyba, a nawet gnicia futra. Jeśli szynszyla przez przypadek zamoczy swoje futerko, należy jak najszybciej osuszyć ręcznikiem, następnie ręcznikiem papierowym odsączyć i suszyć suszarką z odpowiedniej odległości na delikatnym, chłodnym nawiewie. W klatce szynszyli musi znajdować się basen do kąpieli pyłowych. Zwierzęta w trakcie takich kąpieli tarzają się w zmielonym pumeksie i w ten sposób pozbywają się zabrudzeń. Najlepszy jest piasek sepiolitowy. Futerko po takiej kąpieli jest miękkie i przyjemne w dotyku.

Pojemnik przeznaczony do kąpieli wstawiamy do klatki tylko na czas kąpieli, czyli nie dłużej niż na 15-20 min. Jeśli po tym czasie pozostawimy go nadal w klatce, szynszyle mogą skorzystać z pojemnika jak z kuwety. Jeśli po kąpieli pył nadal jest czysty i pozbawiony odchodów, można go użyć ponownie. Szynszyle powinny kąpać się przynajmniej dwa razy w tygodniu, ale możemy również wstawiać pojemnik co drugi dzień. Do pojemnika wrzucamy 2-3 cm piasku, a następnie zmieniamy po 4-7 kąpielach. Oczywiście cały czas sprawdzamy stan zabrudzenia ewentualnymi odchodami. 

Ile żyją szynszyle w domu?

Szynszyle hodowane są w Polsce od 1956 roku, od tego czasu zyskały na popularności dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu. Są chętnie kupowane, bo to przyjazne i pozbawione agresji zwierzęta domowe. Można je wyuczyć prostych zachowań, z czasem reagują na głos, a nawet zapach opiekuna. Do szynszyli można się przywiązać, bo zwierzę żyje około 15 lat (rekordziści nawet 20 lat). Ważne jest, żeby przez ten czas zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki do życia.

Czytaj też: Gryzonie domowe - rodzaje. Jakiego wybrać?

Fot. 123RF

Polecane

pixel