Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rasy chomików - jakie są rodzaje chomików?

2018-03-07
Rasy chomików - jakie są rodzaje chomików?

Chomiki - rasy

Rasy chomików domowych różnią się od siebie nie tylko wyglądem - rozmiarem czy barwą sierści. Każda rasa chomika jest inna, również pod względem charakteru i zachowań względem człowieka. Zobacz, jakie są rodzaje chomików, dowiedz się, jak je od siebie odróżnić i przekonaj się, jaka rasa chomika jest najłagodniejsza.

Zobacz: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Rasy chomików

Najpopularniejsze rasy chomików to:

  • chomik syryjski, 
  • chomik dżungarski, 
  • chomik Roborowskiego, 
  • chomik chiński, 
  • chomik campbella.  

Chomik syryjski

Chomik syryjski to jeden z najchętniej kupowanych chomików w Polsce. Jest lubiany zarówno przez małe dzieci, jak i dorosłych. To bardzo sympatyczne i komunikatywne zwierzę, które łatwo oswoić. Zwykle szybko rozpoznaje swojego właściciela, chętnie bawi się z nim i pozwala się głaskać. Tego chomika rozpoznamy po dość charakterystycznej barwie futerka: beżowej, brązowej, kremowej lub złocistej. Jego charakterystyczną cechą są też duże, odstające uszy. Zwykle mierzy około 15 -18 centymetrów i waży 130 – 180 gram.

Przeczytaj też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać? 

Chomik rasy dżungarskiej

Chomika dżungarskiego najłatwiej poznać po futerku – jest szare, z ciemną pręgą na grzbiecie. Jego uszy i pyszczek podkreśla ciemna obwódka, a brzuszek jaśniejszy jest od grzbietu. Chomiki rasy dżungarskiej to miniaturki, które osiągają długość około 10 centymetrów, a ich ciężar waha się w granicach 30-40 gram. Z natury są bardzo żywe, ale i zadziorne. Choć dość trudno je oswoić, po okresie aklimatyzacji chętnie dają się głaskać i wyciągać z klatki dla chomika

Chomiki Roborowskiego

Chomik Roborowskiego to najmniejszy przedstawiciel ras chomików – mierzy tylko 5 centymetrów długości. Jego futerko ma piaskowy odcień. Co ciekawe, w lecie jego grzbiet nabiera barwy lekko czerwonawej, a zimą – szarej. Brzuch, łapki i pyszczek pozostają białe. Przyszli właściciele chomika rasy Roborowskiego powinni wiedzieć, że nie jest to typ pieszczocha. Wręcz przeciwnie - chomiki Roborowskiego cechuje zwinność, duży temperament, a nawet nerwowość. Choć ta rasa chomików nie jest stworzona do głaskania, obserwowanie ich codziennego życia daje właścicielom dużo frajdy i przyjemności.

Sprawdź też: Co jedzą chomiki? Jaki wybrać pokarm dla chomika?

Chomik chiński

Chomika chińskiego od chomika syryjskiego odróżnia czarna, długa pręga, biegnąca wzdłuż grzbietu. Chomik chiński osiąga do 11 centymetrów długości i waży zwykle około 38-46 gram. Ciało chińskiego chomika, w porównaniu do innych chomików karłowatych, jest bardziej smukłe, walcowate. Ten rodzaj chomika wyróżnia ponadto ogon – jest najdłuższy spośród ogonów wszystkich ras chomików i pomaga mu we wspinaniu się. Chomiki chińskie mają duże wypukłe oczy, dobrze wykształcony słuch i węch. Są ponadto towarzyskie. Bardzo lubią głaskanie i zabawy ze swoim właścicielem.

Chomik Campbella

Chomiki Campbella często pojawiają się w charakterystycznej odmianie albinotycznej, czyli białej z czerwonymi oczami. Zdarzają się również osobniki żółte z czerwonymi oczami. Stosunkowo łatwo się oswajają, jednak należy pamiętać, że w samicach pozostaje większa skłonność do nerwowości, a nawet agresji. Ponieważ chomiki Campbella to zwierzątka małe i kruche, należy postępować z nimi bardzo ostrożnie. Każdy upadek z naszych rąk może skończyć się tragicznie.

Czytaj też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

Fot. 123RF

pixel