Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Pokarm dla rybek - mrożony czy żywy?

Rybki akwariowe, podobnie jak ludzie, mają określone preferencje pokarmowe. Większość z nich żywi się zarówno pokarmem pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Właściciele rybek akwariowych powinni przede wszystkim pamiętać, by w miarę możliwości serwować rybkom różnorodny pokarm. Planując karmienie ryb akwariowych pamiętajmy, by popularną karmę dla rybek (granulaty, czy płatki), przeplatać ich naturalnymi odpowiednikami – żywym pokarmem dla ryb lub mrożonym. A który z nich będzie najlepszy?

Kup produkty z kategorii: Karma dla ryb

Żywy pokarm dla ryb akwariowych

Spór pomiędzy zwolennikami pokarmu żywego dla ryb i mrożonego trwa od lat. Zwolennicy żywego pokarmu dla rybek podkreślają, że żywy pokarm dla ryb akwariowych, to karma w stu procentach naturalna, tożsama z tym, czym wybrane organizmy żywiłyby się w swoim naturalnym środowisku.

Właśnie dlatego, żywy pokarm dla ryb zalicza się do tych najbardziej wartościowych i jest niemal niezbędny do prawidłowego rozwoju mieszkańców naszego akwarium. Wśród żywych organizmów, które szczególnie chętnie zjadane są przez naszych podopiecznych, znajdziemy plankton zwierzęcy, larwy różnych owadów oraz inne bezkręgowce. Niektóre z nich można spróbować odłowić samodzielnie, ale ci, którzy dysponują odpowiednio przestronnym strychem, garażem lub miejscem w piwnicy, mogą pokusić się o własną, domową hodowlę.

Sprawdź: Pokarm dla rybek - mrożony czy żywy? Karma dla ryb

Pokarm dla ryb akwariowych – jakie organizmy żywe wybrać?

Jeśli chodzi o organizmy żywe, którymi możemy karmić rybki w akwarium, dobrym wyborem będą:

  • pierwotniaki – można je wyhodować samemu w warunkach domowych, 
  • larwy komarów – ich odłowienie wiosną i latem jest bardzo proste, 
  • larwy ochotek (larwy muchówek), 
  • muszki owocówki, 
  • larwy much – są możliwe do kupienia w sklepach wędkarskich, 
  • oczliki i rozwielitki. 

Mrożony pokarm dla ryb

W sklepach akwarystycznych znajdziemy kilka rodzajów żywego pokarmu dla ryb akwariowych. Większość z nich występuje jednak w postaci mrożonej. Z uwagi na szeroką dostępność i wygodę stosowania, pokarm mrożony dla ryb jest dużo bardziej popularny niż pokarm żywy. Właściciele akwariów doceniają mrożenie jako sprawdzony sposób na dłuższe zachowanie świeżości, bez ryzyka utraty cennych wartości odżywczych.

Niektórzy zwolennicy tego rozwiązania twierdzą nawet, że pokarmy mrożone dla ryb są bezpieczniejsze i zdrowsze od swoich żywych odpowiedników, ze względu na to, że proces mrożenia zabija bakterie. Niestety, musimy pamiętać, że nie wszystkie pasożyty giną pod wpływem niskiej temperatury.

Sprawdź też: Zakładanie akwarium - jak założyć akwarium?

Pokarm dla ryb – rodzaje mrożonej karmy

W sklepach zoologicznych możemy kupić różnorodne pokarmy mrożone dla ryb. Przede wszystkim są to bezkręgowce, a więc organizmy takie jak:

  • wodzień, 
  • ochotka, 
  • oczlik, 
  • rurecznik i wiele innych. 

Dla większych drapieżników możemy zakupić krewetki, małe rybki, a także różne rodzaje siekanego mięsa. Większość mrożonek jest uniwersalna, a więc odpowiednia dla wielu gatunków. Dużo trudniej jest natomiast znaleźć produkty dla konkretnych grup, czasem bardziej wymagających rybek. 

Jak często karmić rybki w akwariowe?

Karmienie rybek najlepiej przeprowadzać częściej (około 2-3 razy dziennie), ale w małych ilościach, aby resztki pokarmu nie zalegały zbyt długo w akwarium. Duże jest też ryzyko przekarmienia. Pokarm żywy lub mrożony należy podawać rybkom co najmniej raz w tygodniu. Pamiętajmy również, by przed podaniem mrożonej karmy dla ryb, rozmrozić ją do temperatury pokojowej. W przeciwnym razie, dla rybek może być to bardzo groźne.

Zobacz też: Pokarm dla ryb w oczku wodnym

Fot. 123RF