Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Zakładanie akwarium - jak założyć akwarium?

Zakładanie akwarium

Piękne akwaria z kolorowymi rybkami i bujną roślinnością robią wrażenie chyba na każdym z nas. Ich obserwacja działa na nas uspokajająco i relaksująco. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takim widokiem cieszyć się częściej, stawiając akwarium we własnym domu. Zakładanie akwarium od podstaw wymaga co prawda trochę pracy i wiedzy, ale w krótkim czasie akwarystyka może stać się naszą prawdziwą pasją.

Zakładanie akwarium krok po kroku

Najważniejsze, aby wiedzieć, jakie gatunki ryb można bez obaw ze sobą łączyć. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje co do kupna rybek, zorientujmy się, czy dane okazy nie będą ze sobą walczyć lub wzajemnie się zjadać. Warto też wziąć pod uwagę wymagania środowiskowe poszczególnych ryb, a więc temperaturę wody, a także rodzaj i natężenie oświetlenia, jak również to, czy dane okazy są słodko czy słonowodne. Podobną wiedzę powinniśmy zgromadzić w temacie roślinności.

Jak założyć akwarium morskie?

Pierwszym krokiem w przypadku zakładania akwarium morskiego jest oczywiście wybór rybek. Na początek najlepiej zdecydować się na okazy mniej kłopotliwe, takie jak na przykład:

 • neonki, 
 • mieczyki, 
 • gupiki, 
 • welonki, 
 • molinezje,
 • platki. 

Optymalna ilość rybek na początek naszej przygody z akwarystyką to około dziesięciu sztuk – w tym należy zadbać o co najmniej dwa samce i trzy samiczki jednego gatunku. Warto również wprowadzić kilka sumików, które, pływając na dnie, będą oczyszczały wodę z resztek pokarmu oraz usuwały powstające w akwarium glony.

Odwiedź stronę: Pokarm dla rybek

Zakładanie akwarium roślinnego

Choć rośliny w akwarium wyglądają przepięknie, to stosunkowo rzadko decydujemy się na akwaria wyłącznie roślinne. Zazwyczaj rośliny pełnią funkcję drugorzędną - stwarzają odpowiednie środowisko do życia i funkcjonowania naszych wymarzonych rybek. Ich rola jest w tym obszarze nieoceniona, dlatego warto o nie dbać, by zachowały swoje właściwości jak najdłużej. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, należy trzymać się kilku zasad już na etapie ich sadzenia. Pamiętajmy, by te najniższe okazy posadzić z brzegu, a wyższe umieszczać stopniowo, przechodząc w głąb akwarium. Dodatkowo starajmy się unikać ryb, które z natury niszczą rośliny lub kopią w podłożu.

Najpopularniejsze rośliny wybierane do akwarium to:
 • nadwódki, 
 • zwartki, 
 • wgłębki,
 • moczarkę kanadyjską,
 • mech. 

Jako dodatkową ozdobę możemy umieścić dekoracyjne kamyczki lub korzeń drzewa.

Zakładamy akwarium – jakie wybrać?

Równie ważne w przypadku zakładania akwarium jest zaopatrzenie się w odpowiedniej wielkości szklany zbiornik. Najbardziej optymalny rozmiar akwarium to około 60-80 litrów (musimy założyć około 4-5 litrów wody na jedną rybkę). Pamiętajmy, że im większe akwarium, tym większa dowolność w jego aranżacji. Duża ilość roślin pozwala również na regulację zawartości tlenu w wodzie. Sprawdź: Akwaria https://www.maxandmrau.pl/pol_m_AKWARYSTYKA_Akwaria_Akwaria-335.html

Akwarium – wyposażenie

Do właściwego funkcjonowania akwarium niestety nie wystarczą tylko woda, rybki i rośliny. Profesjonalne zakładanie akwarium wymaga także dodatkowych inwestycji, bowiem musimy zaopatrzyć się w akcesoria takie jak:
Rodzaje i ilości poszczególnych elementów uzależnione są przede wszystkim od rozmiaru budowanego przez nas akwarium.

Zobacz produkty z kategorii: Wyposażenie akwarium

Jak założyć akwarium? – krok po kroku

Do pustego akwarium w pierwszej kolejności wkładamy urządzenia. Następnie wsypujemy żwirek i wlewamy wodę destylowaną. Po około dwóch dniach sadzimy rośliny, a wcześniej możemy już umieścić dekoracje – ozdobne kamienie czy korzenie. Zanim wpuścimy do akwarium morskiego pierwsze rybki musimy odczekać około miesiąca od momentu nalania wody i uruchomienia wszystkich sprzętów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ustabilizowała się w nim równowaga biologiczna i naszym rybkom nic nie zagraża.

Jak założyć akwarium morskie i się nie zniechęcić?

Moment zakładania pierwszego akwarium jest bardzo ważny. Każde ewentualne niepowodzenie potrafi szybko zniechęcić do kontynuowania tej praktyki. Aby zakładanie akwarium poszło gładko, stosujmy się do powyższych zasad, a po umieszczeniu roślin i rybek w wodzie, monitorujmy ich stan, reagujmy na zmiany i dbajmy o wszelkie potrzeby. Wtedy na pewno nasze wymarzone akwarium będzie nam służyło przez długie lata.

Zobacz też: Podstawki i szafki na akwarium

Fot. 123RF