Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Obcinanie pazurów u kota - jak obciąć kotu pazury?

Obcinanie pazurów u kota

Obcinanie pazurów u kota jest zabiegiem trudnym i niekoniecznie przyjemnym (dla obu stron), ale niezbędnym w przypadku zwierząt całkowicie udomowionych. Dlaczego obcinanie pazurów kotu jest tak ważne? Pazury są jedną z najważniejszych części ciała kota – pełnowartościowego drapieżnika. Kotu żyjącemu na wolności służą do łapania i przytrzymywania ofiary, bez czego nie byłaby możliwa jej konsumpcja.

A zatem w pewnym sensie pazury dają kotu życie. Pazury jednak, podobnie jak paznokcie u człowieka, nieustanie rosną. Żyjący w naturze kot radzi sobie z tym problemem samodzielnie, ścierając pazury w czasie codziennych wędrówek po szorstkim podłożu. Kot domowy ma w tym względzie znacznie trudniej. Wprawdzie drapie to i owo, ściera pazury i złuszczone łuski na drapaku dla kota, lecz niejednokrotnie trzeba mu w tym dopomóc.  

Sprawdź produkty z kategorii: Pielęgnacja kota i higiena kota

Jak obciąć kotu pazury?

Jak obciąć kotu pazury? Generalnych zasad jest kilka. Po pierwsze – na spokojnie. Nasze nerwy jedynie będą wzmagać nerwowość u kota, a że kot będzie zdenerwowany w czasie zabiegu, to więcej niż pewne. Po drugie – nie na siłę. Tak, mamy przewagę fizyczną nad zwierzęciem i jeśli się uprzemy, przeprowadzimy zgodnie z naszą wolą obcinanie pazurów. U kota wywoła to jednak jawną agresję oraz traumę.

Reakcją krótkofalową będzie odwet na ręce, która dopuściła się przymusu (gryzienie, szarpanie, drapanie – kot ma szeroki repertuar, jeśli chodzi o środki służące do zadania wendetty). Reakcją na dłuższą metę będzie wzmożona niechęć i jeszcze większe problemy przy obcinaniu pazurów u kota w przyszłości.  

Obcinanie pazurów kotu – od małego

Jest jeszcze trzecia zasada ogólna, jeśli chodzi o obcinanie pazurów kotu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, zacznijmy to robić, gdy zwierzę jest jeszcze małe i uczy się świata. Obcinanie pazurów kotu jest swego rodzaju gwałtem na jego naturze, nie mniej ucząc kota pewnych rytuałów w czasie dorastania, zwiększamy szanse na to, że w dorosłym życiu zwierzę będzie lepiej tolerować tego typu zabiegi.  

Sprawdź też: Zabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Jak obciąć kotu pazury – przygotowanie

Zanim przystąpimy do obcinania pazurów kotu, musimy zwierzę dobrze przygotować mentalnie. Przede wszystkim mruczek musi się przyzwyczaić do tego, że dotykamy jego łap – koty zazwyczaj tego nie lubią. W pierwszej fazie oswajania z dotykiem nie trzymamy w rękach szczypiec – obcinacza do paznokci u kota. Zwierzę może zacząć poznawać to narzędzie niekoniecznie w kontekście obcinania pazurów. Niech zapozna się na spokojnie z jego zapachem i wyglądem. Można też spróbować wywołać w zwierzęciu dobre skojarzenia, pokazując szczypce i jednocześnie podając przysmak.  

Jak obciąć kotu pazury - technika

Z punktu widzenia czysto technicznego, obcinanie pazurów kotu nie różni się aż tak bardzo od obcinania paznokci u człowieka. Przed przystąpieniem do zabiegu należy jednak mieć zapewniony spokój, a także przeprowadzone dokładne rozeznanie co do tego, jak wyglądają kocie łapy i kocie pazury. Zabieg przeprowadzamy trzymając kota na kolanach. Pamiętajmy – obcinamy jedynie cienkie końcówki pazurów. Niedozwolone jest obcinanie ich bliżej nasady, czy wręcz całości. Nawet jeśli słyszeliśmy, że robią tak Amerykanie…  

Zobacz: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Obcinanie pazurów kotu w całości

Obcinanie pazurów kotu w całości, czyli de facto ich usuwanie, to trend który do Polski płynie ze Stanów Zjednoczonych. Płynie i na szczęście dopłynąć nie może. Amerykanie, jak to Amerykanie, ułatwiają sobie nieraz życie – w tym wypadku trwale pozbawiając zwierzę pazurów, oszczędzają sobie wysiłku wkładanego w ich regularną pielęgnację, oszczędzają sobie też strat materialnych związanych z drapaniem.

Jednak w Polsce obcinanie pazurów kotu w całości uchodzi za akt bestialstwa, narażający zwierzę na przeraźliwy ból a także pozbawiający zwierzę możliwości reakcji na bodźce zgodnie z naturalnymi instynktami. Niemożność drapania, łapania, polowania (choćby na myszkę-zabawkę) w istotny sposób obniża kondycję psychiczną zwierzaka. Dlatego obcinanie pazurów u kota w całości jest w Polsce zabronione.  

Jak często obcinać kotu pazury?

Jak często obcinać kotu pazury? Teoretycznie powinno się to robić średnio raz na miesiąc. W praktyce – należy obserwować tempo wzrostu pazurów i czynić powinność w razie potrzeby, niekiedy rzadziej, innym razem – częściej. Pamiętajmy – obcinanie pazurów u kota jest zasadne i potrzebne wyłącznie w przypadku zwierząt żyjących w domu. Nie obcinamy pazurów kotom wychodzącym samodzielnie na zewnątrz, by nie osłabiać ich zdolności ofensywnych i defensywnych.

Czytaj też: Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Fot. 123RF